Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

2010 legjobb ázsiai filmjei -YEZy- szerint

2011.01.01. 16:00 .YEZy.

Az ázsiai filmek rajongójaként mindig nagy bajban vagyok ezekkel az év végi összesítőkkel, mert amíg a kis hazánk mozijaiban vetített friss távol-keleti filmek száma a legkerekebb szám felé konvergál, egyszerűen nem lehet a teljes kínálatból csemegézni. A DVD kiadások megjelenése gyakran fél évvel lemaradva követi a mozikba kerülést (főleg a japán darabok esetében), amikhez meg hozzá lehet jutni, gyakran csak a helyi piacra készülnek, felirat nélkül. Mindezek tükrében a most összeállított lista szinte biztos, hogy március-április tájékán mosolyfakasztónak fog tűnni, hiszen még rengeteg jónak ígérkező produkció vár megtekintésre. Azért így is mintegy 90 film közül igyekeztem kiválogatni a szerintem legjobbakat, remélhetőleg sok vitára okot adva, amit majd a kommentekben lehet lefolytatni.

Zebraman 2 – Attack on Zebra City

Akárcsak tavaly, idén is Miike Takashi a kedvenc, legújabb elvetemült agymenése magabiztosan halad tovább a Yatterman által megkezdett úton. Bővebb kritika itt.

Time Traveller aka Toki wo kakeru shoujo

A 40 éves regény fiatalosabb adaptációt kapott, mint valaha, ráadásul több zsánert egyesít magában remek arányokban. Bővebb kritika itt.

Taipei Exchanges

Amíg 2009-ben a kínai közönségfilmek törtek fel nagyon, addig idén már a tajvaniakra is érdemes volt odafigyelni. A régi motoros kultrendező, Hou Hsiao Hsien producerként több filmet is jegyzett, mindegyik nagyon jól sikerült (One Day, Au Revoir Taipei), de a két nővér fura kávéházát bemutató Taipei Exchanges lett talán a legjobb közülük. Nem történik benne szinte semmi, de a remekül eltalált, álomszerű hangulat, valamint a háttérül szolgáló Taipei képei magával ragadják az embert.

Aftershock

A kínai filmgyártást mostanában belengő monumentalitás és hazafias szemlélet természetesen nem hiányozhat Feng Xiaogang művéből sem, ám jóval kevésbé zavaró, mint a legtöbb Han Sanping producerkedésével készült darab esetében. Az 1976-os Tangshan földrengésnek emléket állító film egy darabjaira szakadt család szereplőin keresztül igyekszik bemutatni a katasztrófa máig tartó hatásait. A helyenként túlzásba vitt drámai jeleneteket bőven ellensúlyozza Zhang Jingchu nagyszerű játéka, ami lazán az év legjobb színészi alakítása.

Dream Home

Kedvenc HK rendezőm, Pang Ho-Cheung két filmmel is jelentkezett idén, a szintén nagyszerű Love in a Puff-fal szemben azért választottam a Dream Home-t, mert pörgősebb és látványosabb szórakozást kínál, valamint nem szükséges hozzá a hongkongi közélet ismerete. Bővebb kritika itt.

Golden Slumber

Nakamura Yoshihiro nagy kedvvel adaptálja Isaka Koutarou regényeit, így nem kerülhette el a sorsát a Golden Slumber sem. Aki látta a korábbi adaptációkat (The Foreign Duck, the Native Duck and God in Coin Locker, illetve a Fish Story), annak ismerősek lesznek az egyes elemek, de a zseniális, a film noir-ok legjobbjait idéző felütés, a szokatlan karakterek és a kiszámíthatatlan fordulatok végig fenntartják a feszültséget, az összképet pedig a sztori második felét belengő fura könnyedség sem rontja el.

Detective Dee and the Mystery of the Phantom Flame

Amióta Tsui Hark visszatért kínai nyelvterületre, eléggé szedett-vedett produkciókkal tudott csak előállni (a Missing bűn rossz volt, az All About Women meg jellegtelen). Most viszont végre egy olyan műfajba vetette bele magát, amihez ért is, így sikerült egy látványos és fordulatos kalandfilmet összehoznia. Nekem csak a túlzásba vitt, kétes minőségű számítógépes effektek nem tetszettek benne, a hatalmas sztárparádé a szereplők között és a mindig lenyűgöző kínai fantasy elemek azonban bőven ellensúlyozták mindezt.

Bushido Sixteen

Kellemes meglepetés volt ez a tinédzserfilm, amiben egy szinte fiúként nevelt kendóbajnok és egy hétköznapi lány számos buktatót tartalmazó barátságát követhetjük nyomon. Rengeteg kendócsata, némi filozofálgatás (nem csak a kendó harci stratégiáiról), jópofa poénok teszik emlékezetessé a sztorit, a szereposztás pedig abszolút telitalálat, mind a faarcú Narumi Riko, mind a szertelen Kitano Kii tökéletes választás volt az eredeti manga karaktereihez.

71: Into the Fire

Ugyan a koreai filmipar évek óta gyakorlatilag önmagát ismétli (hol van már a 2000-2005 közötti, klasszikusok garmadáját hozó időszak?), azért időnként még képesek 1-1 normális mozit összehozni. A koreai háború idején, amikor az északiak vadul hódítottak még dél irányába, 71 frissen besorozott diákra hárult egy iskola és a mellette vezető út védelme. Ahogy az az ilyen filmekben lenni szokott, az ő belső kis konfliktusaikra, felnőtté válásukra és hősiességükre koncentrál a történet. Mint háborús film is nagyon látványos, nagy költségvetésű, minden részletére odafigyelt a stáb a forgatáskor. Egyedül azt tudom felróni "hibájául", hogy kicsit sablonos (és japánosan drámaira van hangolva), de ez a háborús filmek legtöbbjére ugyanígy elmondható. Ahogy pedig elnézzük a mostani koreai helyzetet és a 2010-es csetepatékat, valószínűleg jövőre várható még néhány hasonló darab.

14 Blades

Valószínűleg Donnie Yen a jó évei közé fogja elkönyvelni a 2010-est, hiszen ha jól számolom, nem kevesebb, mint három főszerepet is eljátszott, ráadásul nem is akármilyen hősök bőrébe bújhatott bele. Igazából a 14 Blades helyén nyugodtan állhatna a Legend of the Fist: The Return of Chen Zhen, vagy a Yip Man 2 is, de valahogy úgy éreztem, filmként talán ez a Donnie darab állt össze leginkább, ez volt a leglátványosabb és a legszórakoztatóbb a három közül, arról nem is beszélve, hogy ebben még az álarcos szuperhősnél is elborultabb fizimiskája van.

15 komment

Címkék: ázsiai toplista top 2010

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr772551859

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Peti_bácsi · http://petikekonyvtara.blog.hu 2011.01.01. 17:29:50

és hol az I saw the devil?
szerintem az 2010 legjobb filmje!

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2011.01.01. 18:57:48

@Peti_bácsi: holnap reggel lesz kritika. és attól messze van.

.YEZy. · http://asianmovies.blog.hu 2011.01.01. 19:11:13

@Peti_bácsi: ahogy Wostry Ferenc mondja, nincs helye 2010 legjobbjai között. Végig deja vu érzésem volt, miközben néztem, az elejétől a végéig utánérzése a 2000-2005 közötti Kim Ji-woon és Park Chan-wook klasszikusoknak. Attól, mert sok brutalitás van benne, még nem lesz kiemelkedő film.

@teszár: a kettő nem zárja ki egymást, a monumentalitás a katasztrófa bemutatásakor jelen van. A Mao temetés viszont nagyon tetszett, ügyesen tették bele a sztoriba.

Peti_bácsi · http://petikekonyvtara.blog.hu 2011.01.01. 19:24:34

@-YEZy-: hát az utánérzéssel egyetértek. ettől a rendezőtől a Bittersweet life-ot sem véletlenül hasonlítgatják az Oldboy-hoz, meg a Tale of two sisters is kb. a j-horrorok népszerűségét igyekezett meglovagolni (amennyire emlékszem).

mesko 2011.01.01. 20:22:35

nagyon el lesz páholva az I Saw the Devil, holnap reggel?
ezt kéne tudjam:)

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2011.01.01. 20:25:56

@mesko: egyáltalán nem, csak messze nem top 10-es film

mesko 2011.01.01. 20:30:11

akkor megnyugodtam:)
mondjuk én sem nagyon szorítgattam be a top 10-be..de azért nagyon bírtam a filmet, nem tudtam félbe hagyni

K.Leslee 2011.01.03. 22:51:37

@-YEZy-: bocs, de nem értem, h a Dream Home kapcsán miért nem volt déja vu érzésed. Szerintem az egy gondolatmentes beteg fasság, ami sok ehhez hasonlóval együtt irreális képi brutalitással próbálja meg leplezni az ürességet.

.YEZy. · http://asianmovies.blog.hu 2011.01.04. 18:46:50

@K.Leslee: Ha jól értem, itt még mindig a Dream Home vs. I Saw the Devil párhuzamra utalsz, hogy mitől jobb az, amit én választottam.
Abból indultam ki, hogy a koreai felhozatalból x+1 hasonló darabot tud mindenki említeni az elmúlt pár évből, Kim Ji-woon max. egy kicsit csavart az eddigieken és én újdonságot nem láttam a filmben (ugyanez a gond egyébként a The Man from Nowhere-ben is).
Ezzel szemben mondjuk a 2000 utáni HK felhozatalból mennyi slasher-t tudsz felsorolni? Egyáltalán, mennyi HK slasher-t tudsz felsorolni (én egyet sem)? Pang Ho-Cheung egy arrafelé gyakorlatilag ismeretlen műfajba ugrott fejest, szvsz nem is rosszul, mert a sztori alapja abszolút hihető, akár nevezhetnénk hétköznapinak is [az, hogy egy titkosügynök nőjét legyilkolja egy pszichopata állat, az annyira nem hétköznapi].
Egyébként nem is ezt a két filmet érdemes összehasonlítani, mert a Dream Home sokkal inkább állítható párhuzamba a 2LDK-val, mintsem bármelyik koreai thrillerrel.

K.Leslee 2011.01.04. 19:15:00

@-YEZy-: Ja, nem nagyon szoktam ázsiai filmeket nézni, az általad felsoroltak közül is csak az Aftershock-ot láttam, meg a Dream Home-ot tegnap. Utóbbinál valami ötletes thriller-re számítottam(ahogy írtad, az alapsztori hihető), de ehelyett egy belezős tucathorrort kaptam. Nem akartam összehasonlítani semmivel, csak nem értettem, hogy miért emelted ki a tavalyi ázsiai filmek közül. Hiszen az I saw the Devilről írtad(nem láttam), hogy a brutalitástól nem lesz kiemelkedő a film. NNa, Én pont ezt éreztem a Dream Home kapcsán. Mindegy, nem kötözködni akartam, csak kissé felhúzott a film.

.YEZy. · http://asianmovies.blog.hu 2011.01.04. 19:46:46

@K.Leslee: Még egy variáció elképzelhető, hogy az átlagos színvonal nem volt túl magas, ha ez is befért... ;) De ennél rosszabb filmet sose lássak (sajnos fogok).

.YEZy. · http://asianmovies.blog.hu 2011.01.12. 22:39:34

Hogy mi az igazán vicces, az egy nagyon szubjektív dolog. Én mondjuk ugyanúgy nagyokat tudok derülni Wong Jing baromságain éppúgy, mint az olyan csendes, visszafogott humorú filmeken, mint a Two in Tracksuits, vagy éppen a Megane. A HK vígjátékok általában nagyon harsányak, ez sokaknál ki szokta ütni a biztosítékot. A koreaiaktól kevés jót láttam, de azok általában a horrorparódiákból kerültek ki (pl. Sisily 2km, Chaw).

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2011.01.12. 22:50:46

@-YEZy-: persze, nyilván szubjektív, csak gondoltam belinkelem.

walter white 2011.01.31. 21:23:34

YEZy:

A Kokuhaku (Confessions) milyen? lattad es nem kerult fel a listara vagy meg nem lattad?

www.imdb.com/title/tt1590089/

(csak kivancsi vagyok egy szakerto velemenyere, lehet, hogy megnezem moziban)
süti beállítások módosítása