Utolsó kommentek

  • doggfather: Ha van a Pengének "előzménye", olyan film ami ihlette akkor ez az. Hogy ezután Joel Schumacher Bat... (2024.07.10. 07:02) Az elveszett fiúk (The Lost Boys)
  • Kerma: Nagyon jó film volt! Kössz a cikket! Üdv, Kerma (2023.06.12. 10:31) Párbaj
  • doggfather: Nagyon európai animációs stílusú és történetű messze nem gyerekmese. Fantasy minimális varázslatta... (2023.02.16. 11:22) Az utolsó egyszarvú
  • doggfather: A zsaruk becsülete, Kiképzés (light), A bűn mélyén. Három film amiből erősen merített ez az alkotá... (2022.04.05. 15:52) Brooklyn mélyén
  • josé73: @travis: Bizony, amikor Hemingway a háború alatt Eisenhower táborában tartózkodott, és üres borosü... (2021.09.16. 15:12) Filmkritika: 1408 (USA, 2007) ***
  • Utolsó 20

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

2011 legjobb ázsiai filmjei –YEZy- szerint

2012.01.02. 08:00 .YEZy.

Ahogy a tavalyi összegző postban is volt róla szó, az új évet indító toplista sosem lehet teljes, mert egész egyszerűen lehetetlen a filmek egy jókora részéhez hozzájutni. Végignézve a tavalyi listát, korrekt produkciók lettek benne felsorolva, de egész más lett volna az összkép, ha a többi várt filmet is időben meg lehetett volna tekinteni. Máshonnan közelítve a dolgot, jelentkezzen, aki már 2010-ben látta a 13 Assassins-t, a Bruce Lee My Brother-t, a Caterpillar-t, a Space Battleship Yamato-t, a Yellow Sea-t, a Let the Bullets Fly-t, a Cold Fish-t, a The Unjust-ot, a Sawako Decides-t, a Kimi ni todoke-t, a Confessions-t, stb. stb. Idén is ez a helyzet, ráadásul a legjobb filmeket prezentáló Japánban a március 11-i események miatt rengeteg bemutató csúszott, akár hónapokat is. Konkrét filmeket tekintve a mostani lista könnyedén változhat még, de az aktuális trendek és folyamatok már most is látszanak.

Kezdjük is néhány mondatban ezekkel. Ami leginkább szembeötlő, az a kínai anyaországbeli filmek fejlődése. Egyre több könnyen emészthető, szórakoztató darabot hoznak össze és ezek között egyre több olyan is van, amiben nem működnek közre a hongkongi mesterek. A „China needs heroes” jelmondat jegyében pedig immáron nem a korábban ezerszer feldolgozott kungfumesterek és kardforgatók történeteivel foglalkoznak, hanem a Qing dinasztia bukása idején híressé vált emberekkel. A kínai iránnyal pont ellentétes a hongkongi, ami meredek zuhanásban van. Bűnrossz remake-k (Sex & Zen 3D, Chinese Fairy Tale, The Sorcerer and the White Snake), ócska kungfu-s vígjátékok (I Love Wing Chun, Choileefat, Choy Lee Fut) mellett további kritika, hogy 2011 leginkább a bikini éve volt a helyi filmesek körében, szinte minden második produkciót lenge öltözetű lányokkal próbálták eladni (Beach Spike, Lan Kwai Fong, Men Suddenly in Love, MicroSex Office, Summer Love, stb.).

Dél-Korea egész sok színvonalas alkotással jelentkezett, érzésem szerint jobb mozikkal rukkoltak elő, mint az elmúlt pár évben, igaz, túlságosan egyik sem emelkedett ki most közülük (legalábbis a hozzáférhetőek közül). A végére maradt a mindig megbízható és magas színvonalú mozikkal jelentkező Japán, ám a nyugati néző számára talán kissé nehezen emészthető alkotásaik kevéssé ismertek és nem is lesznek igazán népszerűek errefelé. Kétségtelen elfogultságomat azonban gátlástalanul tükrözi, hogy ezekből szerepel legtöbb a listában. És akkor a topten, sorrend nélkül:

Gantz
Az elvetemült sci-fi ötletekben sosem volt hiány Japánban, így a tavalyi Space Battleship Yamato után a Gantz következett, mindjárt két mozifilmet is megtöltve. Látványos, véres akciójelenetek, agyament fantáziáról tanúskodó szörnyek, meglepően pörgős tempó, eleinte azt sem tudja a néző (és a szereplők sem), hogy mi is folyik valójában. A mai japán mainstream mozi kritériumai között mindent kihoztak belőle, amit csak lehetett, az anime rajongók ettől függetlenül elégedetlenek voltak vele, mert nem lett elég véres és nem lett elég pornográf. Aki viszont ismeri a japán filmeket, az tudja, hogy ha ilyen lenne, akkor mellé még borzasztó gagyi is lenne, mert Iguchi Noboru rendezné...

The Woman Knight of Mirror Lake
China needs heroes! Herman Yau rutinos hongkongi színészekkel felvértezve (Anthony Wong, Lam Suet) átrobogott Kínába és leforgatta Qiu Jin, a Qing-dinasztia ellenes felkelések legendás, mártírrá vált női alakjának történetét. Ami talán a legerősebb része, hogy Yau, az öreg róka nagyon ügyesen keverte össze a hongkongi akciófilmek jellegzetességeit a mostani kínai történelmi eposzok hangulatával és történetvezetésével. Jackie Chan és az 1911 messze elbújhat mögötte.

Arrow – The Ultimate Weapon
Gyors tempójú, látványos, erőteljes jelenetekkel operáló, de túl sok agyat nem igénylő koreai akciófilm, sok-sok íjásszal. Sokat nem lehet róla írni, inkább látni kell.

Shaolin
Ez a történet is a Qing dinasztia bukása után nem sokkal játszódik és tulajdonképpen 2011 legjobb kungfu mozija. Bővebben itt.

Kiseki
A kortárs japán filmművészet legerősebb zsánere egyértelműen a dráma, egyik legjobbja a műfajnak pedig Koreeda Hirokazu, aki ezúttal is tökéletes munkát végzett. Két kis hőse, akik elvált szüleik révén szétesett családjukat szeretnék újraegyesíteni, abszolút szerethető figura, a címbeli csoda bekövetkeztéért tett próbálkozások pedig felettébb szórakoztatóak. Együtt örül és együtt sír a néző a szereplőkkel, Japanese cinema at its best! A két kis főhős nagyon népszerű lett Japánban, ennek kis bizonyítéka ez a hihetetlenül aranyos prank videó.

Scabbard Samurai
Matsumoto Hitoshi villámkarriert futott be, mióta filmezésre adta a fejét. Első két rendezésével (Big Man Japan, Symbol) ellentétben most egy kevésbé elvetemült sztorit álmodott vászonra, persze azért bőven megmaradtak benne a rá jellemző agymenések. Igazi antihős szamurájunkra és a kislányára lehetetlen feladatot oszt ki büntetésül a bíróság, de megpróbálják teljesíteni. A néző pedig együtt nevet és együtt sír az első pillanattól kezdve szerethető szereplőkkel, Japanese cinema at its best!

Swordsmen
Nincs toplista Donnie Yen nélkül, bár meg kell jegyezni, hogy a 2011-es produkciói nem voltak túlságosan kiemelkedőek, sőt! Ahogy a The Lost Bladesman-ban Jiang Wen, úgy a Swordsmen-ben Kaneshiro Takeshi lopta el a show-t tőle, igazából inkább miatta volt érdemes végignézni az egészet. Sajnos a rendezés és a sztori sem volt az igazi, az egész HK felhozatal kritikája, hogy még így is az év egyik legjobbja eddig.

Shojotachi no Rashinban
Ahogy nincs lista Donnie Yen nélkül, úgy nincs lista Narumi Riko nélkül sem.
A japán filmművészet egyik, hagyományosan legerősebb zsánere a tinédzserfilm, a legtehetségesebb japán tini színésznő pedig ezúttal egy tiszavirág életű színjátszó csoport robbanékony természetű vezetőjét alakítja, míg a másik, nyomozós szálon kiderül, hogy mi lett a csoport vége.  Japanese cinema at its best!
 
The Front Line
Egy újabb háborús film Dél-Koreából, ami ezúttal a Koreai Háború lezárásának idején játszódik, kő keményen bemutatva a sok értelmetlenséget, ami akkoriban ott zajlott. Kár, hogy szokás szerint túl van húzva és jó fél órával hosszabb, mint kellene, de még így is nagyon ütős darab. Igaz, a JSA szintjétől azért messze van.

Sector 7
A végére pedig kerüljön egy igazi guilty pleasure mozi, egy vállaltan és nyíltan B film, ami, ha szigorúan a sztorit vizsgáljuk realitás szempontjából, akkor borzasztó rossz. De mindez kit érdekel, ha az egész elképesztően menő, van benne keménykötésű leányzó, girls with guns jelenetek, motorozás egy olajfúrótornyon, rejtélyek és persze egy jó randa szörny is! Véres, vicces, szórakoztató, reméljük Iguchi Noboru és Nishimura Yoshihiro is látta, hogy hogyan is kellene ebben a zsánerben élvezhető filmet készíteni.

+1 Beginning of the Great Revival
China needs heroes és gyárt is magának, főleg, ha a megrendelő a Kínai Kommunista Párt! Ilyen jóképű Mao elvtársat még nem látott a világ (Liu Ye megdicsőülhetett) és szabad akaratból megnézve, az erőltetett propagandán virulva határozottan szórakoztató. Bővebb kritika itt.

Akiket a fentieken kívül is érdekelnek az ázsiai filmek (figyelem, tipikus PR szöveg következik), olvasgassák szorgalmasan a Geekz blog (és az ország) egyetlen, folyamatosan frissülő ázsiafilmes naplóját!

15 komment

Címkék: ázsiai toplista 2011

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr693511584

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Beyonder 2012.01.02. 11:02:56

A Cannonball wedlockot nem láttad?

zsommand 2012.01.02. 13:09:22

Még több ilyen filmes ajánlót!

koimbra · http://filmdroid.blog.hu/ 2012.01.02. 13:09:39

A Sector 7-et láttam...hát legalább a csaj jól nézett ki:)
Remélem a Shaolint és a Gantz-ot hamarosan meg tudom nézni

Szoltik 2012.01.02. 14:39:48

A Yellow Sea-t én is idén láttam, vagyis jogom van rátenni az idei toplistámra :)

bog.art 2012.01.02. 15:05:18

Szerintem is lehetne egy "alterativ" listát csinálni, amolyan "2010-es gyártású film, de 2011-ben láttam" cimmel. Tényleg baromi sok még el se jutott a megfelelő oldalakig. A Yellow Sea és az Unjust nálam mindenképp a két legjobb "2010-es gyártású, de..." alkotás, kiegészitve a Bleak Night-tal. Mindhárom zseniáli mű a maga nemében. (Mondjuk, én csak a koreai filmekhez tudok hozzászólni.) De nagyon várom az End Of Animal-t és a Musanilgi-t is, talán az majd a "2011-es gyártású film, de 2012-ben láttam" listámon lesz rajta. Az alapján, amit 2011-ben láttam (koreai film) és ugyanabban az évben is készült, hát, egy kicsit el vagyok keseredve, bár még éltet a remény, hogy a legjobbak nem jutottak el ide. Szerintem minden eddigi év felhozatala jobb volt a 2011-esnél. A Frontline profi produkció volt, de a film után 4 perccel már el is feledkeztem róla, hiába a jobbnál jobb szinészek és kiállitás. Az Arrow-t akárhányszor meg tudom nézni és nem untat, de ez egyedül nem menti meg a koreai filmek renoméját...A Sector 7 nekem nem jött be, nálam a Host a mérce szörnyesfilmeknél, de az jócskán másról is szólt, mint állandóan éhes mutánsokról. A Quick baromi látványos és szórakoztató volt, kicsit uncsi poénokkal és kiszámitható fordulatokkal, igazából a leggyengébb láncszem a főhős volt - a szerephez sikerült egy szokatlanul idétlen és jellegtelen szinészt beválogatni.
Mindezektől függetlenül megnézek egy párat az általad ajánlott japán filmekből is (a Cold Fish-t már láttam), sőt, a kinaiak is felkeltették a kiváncsiságomat.

Maya-- 2012.01.02. 16:05:54

..hát akkor ezek szerint én a bűnrosszakat és a lenge öltözetű lányos filmeket láttam :P...fasza

de láttam egy jót is, az a Gantz..szuper kosztümök, rafinált grafika..stb, tetszett:)..a többit ami a jó zónában van vajon én miért nem láttam?..jobban elgondolkoztam most ezen mint az Élet fáján :))

.YEZy. · http://asianmovies.blog.hu 2012.01.02. 18:45:40

@Beyonder: sajna még nem

@zsommand: rajtam nem fog múlni... :)

@Szoltik: jogos, de én vacilláltam, hogy vagy telerakom 2010-essel az egészet és akkor hülyén néz ki, vagy maradok a tisztán 2011-nél. Az utóbbi mellett döntöttem, a 2010-es kedvencek úgyis ott vannak a cikk elején.

@bog.art: szólj hozzá minél gyakrabban, legalább képben leszek a koreaiakkal kapcsolatban is. Érdekelnek a filmjeik, de egyúttal tartok is tőlük, mert nem mindet tudom értékelni. Nekem az volt a benyomásom, hogy most több könnyebben emészthető filmet hoztak össze, de való igaz, hogy akkora dobások most nem voltak, mint mondjuk 2008-ban a Good/Bad/Weird meg a Chaser. Ja és ha kedved támadt a japánokhoz, akkor annyit, hogy így utólag 2010 legjobbja a Sawako Decides volt, annál japánabb film nem sok van.

@Maya--: Szerintem azért azokat láttad, mert azok körül volt a felhajtás. Én igyekszem nem olvasni semmit sem filmes témában, leszámítva azokról a filmekről, amiket már láttam. Így előítéletek nélkül tudom őket a helyükön kezelni, meg az ízlésemet sem befolyásolják mások.

Itt egy nagyon jó összefoglaló a 2011-es kínai/HK felhozatalról, gyakorlatilag 100%-ban egyetértek vele:
www.lovehkfilm.com/blog/thegoldenrock/2012/01/03/the-golden-rock-2011-year-in-review-edition/

Szoltik 2012.01.02. 19:22:18

Hát ja, mondjuk ez elég szomorú dolog...mindig is HK volt a szívem csücske, de mostanában muszáj szinte csak japán filmeket néznem. Mivel azok még jók :(

Maya-- 2012.01.02. 20:10:31

@-YEZy-: köszi :)

héé..most vettem észre, miért a rosszakról van inkább kritika, mig a jókról alig?, mmint amiket te írtál. hm? :))

.YEZy. · http://asianmovies.blog.hu 2012.01.02. 20:43:05

@Maya--: ránézésre fele-fele az arány. :)

Maya-- 2012.01.02. 21:04:02

@-YEZy-: jaj de édeske vagy, ne csináld na.. mert ma kívételesen figyelmes vagyok :), csak a Shaolin-ról van kritika a toppon levőkről, meg a +1-ről :)

.YEZy. · http://asianmovies.blog.hu 2012.01.02. 21:11:48

@Maya--: jogos, én beleszámoltam a cikk tetején levőeket is. majd idén javítunk az arányon...

NickelADeón 2012.01.09. 14:05:31

Legjobb animék lesznek? Úgy néznék valamit...

.YEZy. · http://asianmovies.blog.hu 2012.01.09. 18:16:31

@NickelADeón: Ha lesznek is, nem én fogom írni, mert életemben nem láttam annyi animét, amennyi egy lista elkészítéséhez szükséges lenne... :)

KinaKid 2013.01.01. 16:20:06

Nehez mostanaban kielegito azsiai filmet talalni... itt kinaban csak a gagyit porgetik mostanaban, sajnos. A klasszikusokat (szamomra) pedig a fiatal generaciok megvetik...
süti beállítások módosítása