A The Cape már az első tíz percét követően képes volt lebilincselni. Kénytelen voltam egy elismerő csettintéssel hangot adni elégedettségemnek. Végre nem valami zavaros, agyon CGI-zett, langyos kulimászt toltak a képünkbe. A sorozat olyan, mint egy képregény. De nem képregényadaptáció. Most figyelj. A széria mintájára készülnek majd kiadni egy képregényt. Ez minden, csak nem hétköznapi. Ahogy maga a sorozat sem az. Kemény fába vágta a fejszéjét az NBC. Ez már most látszik. A The Cape nagyon meg fogja osztani a nézőket és a kritikusokat egyaránt. És mindez azért, mert képtelenek lesznek a helyén kezelni a dolgokat. Bevallom, jómagam sem látok még tisztán a sorozat jövőjét illetően, de egy biztos: a pilot elképesztő mód zseniális lett.
Ahogy már írtam, az első tíz percet követően tudtam, hogy itt valami készül. Valamit nagyon eltaláltak. A pilot azonnal képes volt elvarázsolni képi világával, karaktereivel és iszonyatos tempójával. Az egészet egy F1-es autóversenyhez tudnám hasonlítani. A különbség itt az, hogy, amikor kitekintünk az ablakon, akkor nincs összemosódva a világ. Sőt. Kristálytiszta minden. A legapróbb részletek is megmaradnak az aprólékos kidolgozottságnak köszönhetően. A rész véget értével mégis kétszer le kellett ellenőriznem: tényleg csak 45 perc volt az egész? Annyira sűrű és információban dús volt az első rész, hogy félő volt, elveszünk a forgatagban, nincs, ami megkönnyítse a befogadást. A széria készítői temérdek egysorossal és helyenként egy kis szatírikus felhanggal próbálták áthidalni ezt a problémát. Végül sikerült megtalálniuk az egyensúlyt, és a sorozat nem válik önmaga paródiájává.
Az alapkoncepció tálcán kínálja a sorozat párhuzamba állítását a The Punisher cselekményével. Vince Faraday, Palm City kötelességtudó és tisztalelkű rendőre. A rendőrségen belül egyre inkább elharapódzik a korrupció. Egy magát Orwell-nek nevező személy egymás után buktatja le a korrupt – vagy legalábbis annak tűnő – rendőröket. Hősünknek el kell gondolkoznia azon, mitévő legyen. Maradjon a rendőrségnél, ahol már senkiben sem bízhat, vagy csatlakozzon az Ark Corporation biztonsági szolgálatához, ahol igazán szolgálni tudja majd hőn szeretett városát. Vince-t azonban tőrbe csalják, mialatt ráakad egy robbanófej szállítmányra, amin az Ark vállalat logója virít. Az üldözéses jelenet végül a főhős látszólagos halálával ér véget, aki nagyon is él és bosszút forral. A párhuzamnak a pilot alapján itt vége is van. Az alapvetést leszámítva egyáltalán nem érződik rajta, hogy ennél többet merítettek volna a fent említett képregényből vagy bármilyen más műből.
A pilot kimerítő válaszokat ad, rengeteg dolgot taglal, és mindeközben nem felejt el viccesnek, illetve akciódúsnak lenni. Ami felróható a készítőknek, hogy a karakterek sematikus bemutatásán kívül, nem igazán ismerhettünk meg senkit. Ez természetesen a rendkívül összetett cselekmény számlájára írható, hiszen ők sem mágusok, egyszerűen képtelenség lett volna még többet beleszuszakolni ebbe a részbe, a minőség romlása nélkül. A képi világ zseniális, a harcjelenetek úgyszintén. A köpeny ilyesfajta felhasználása számomra újdonság volt – ez csak emelt az élményen. A társulat - amihez csatlakozott - éppoly színes, amilyen a pilot maga. Az egészen érződik, hogy csupa olyan működött közre, aki él-hal a képregényért. A történet szegmenseit jelző bevágások során, mindig széles vigyor ült ki az arcomra.
És akkor, amiről még nem beszéltem. Benne van Summer Glau. Az első részben nem sok szerepet kapott, de a cselekményből kiindulva jócskán fog majd szerepelni. Ráadásként Vinnie Jones is feltűnt, a tőle megszokott cool faktort ismét meglovagolva, illetve a True Blood-ból is ismert – ott kiválóan alakító és sajnálatosan hamar távozó – James Frain játsza hősünk nemezisét, Peter Fleming-et.
Az NBC az első két részt együtt vetítette le, vasárnap este. A sorozat ennek ellenére hétfőn fog majd helyet kapni, az esti tízórás sávban. A nézettség nem nevezhető sem kimagaslónak, sem elkeserítőnek. Amire mindenki kíváncsi, az a következő rész nézettsége, hiszen ott fog majd zuhanni a nézettség - a kérdés mennyit. Akármennyire is a szívembe zártam a The Cape-et, nem tudok neki hosszú időt jósolni. És ezt nem Summer Glau (Firefly, Terminator: Sarah Connor krónikái, Dollhouse) jelenlétével akarom igazolni. Egyszerűen, a köpönyeges igazságosztó története egy szűkebb réteget megcélzó sorozatnak néz ki, és ha az egészet nem teszik kommerszebbé - nem tudok máshogy fogalmazni - akkor nem fogja érdekelni az amerikai tévénézőket. Addig is élvezzük ki, hogy van egy teljesen új szuperhősünk, aki legalább annyira titokzatos, mint Batman és annyira bosszúszomjas, mint Frank Castle. Azt bizton állíthatom, hogy legalább annyira szórakoztató, mint a két fentebb említett figura - és még csak most kezdődött el.
Utolsó kommentek