Tényleg kíváncsi lennék, hogy manapság az ágazati szabvány napi hány mozit ad parancsba? Egyáltalán: Michael Bayéknél van valaki, aki főmunkaidőben képes számba venni, hogy például mennyi rémfilm gurul ki az üzemekből per tárgyév? Hányszor lehet a rentabilitás reményében megcipőzni a hangulatot, narratív átgondoltságot, hihető szereplőket, konstruktív, gondolatébresztő befogadói bizonytalanságot nem feltétlenül elvető hagyományokat? Nem, nem a nosztalgia beszél belőlem, ez nem normatív siránkozás. (Néha ugyan meglocsolom a muskátlikat az allegória sírjánál, de már korántsem bosszankodom annyit, amiért a metafora csontjaiból olcsó szuvenírt faragtattak a dörzsöltebb mágnások.) Csak csodálom a precizitást és a termelői elhivatottságot. A túlvilág szülöttének - az ikerkutatások divatját, két műtétnyi mengele-tematikát és három bekezdés zsidó miszticizmust gépiesen egymásra adagoló - sztorija pontosan annyira instant és lekerekített és korlátolt, az egész molekulára ugyanolyan poliészter, mint a gyártósoron zötykölődő többi készítmény.
Minőségügyi auditor a talpán, aki a címkét letakarva megkülönbözteti őket.
Amúgy és mellesleg tisztában vagyok vele, hogy többek között a Penge forradalmian zseniális harmadik részét is jegyző David S. Goyer – a történeten hanyatt-homlok végigrongyoló Ördögűző homage-ok ellenére – sem tört teszem azt William Friedkin örökzöld babérjaira. De azzal vajon tisztában vannak-e – Goyerék, hogy a sorozatgyártott sokk hatékonyabban teszi rezisztensé a nézőt, mint a Marion Crane gyors és csúnya halálába torkolló suspense?
A Hitchcock által 1960-ban kezdeményezett, majd Friedkin közreműködésével nyomatékosított paradigmaváltás szüksége most talán még égetőbb. Hogy a harmadik dimenzió, a bársonyfotelek felhasználóbarát villamosszékekre történő cserélése, vagy valami totálisan brand new lesz a megoldás – azon még sokat fognak brainstormingolni a kitáblázott hegy lábánál, mindenesetre napjaink ijesztgető-mechanizmusait ugyanannak a tökvakaró fészkelődésnek tompán obszcén neszei szabotálják, mint anno a késleltetett feszültséget.
Késleltetett??? Feszültség??? Nem lehet ilyesmivel vacakolni itt, kérem, hát elszáll a bubi a cukormentes kólából, ráadásul a szoliban mindjárt vége a csúcsidőnek! E fogyasztói igényeknek meghajolva a bébiszitter Casey-t (Odette Yutsman) zaklató, túlvilági rosszcsont alig bírja kivárni a főcímet: a Tóth nem esik úgy az anyja valagának, ahogy ez a kis démoni pernahajder tette a pszichésen egyre labilisabb eye-candy-vel. Az egészséges gerontofíliát sejtető plakát ellenére ezt nyilván és sajnos nem szó szerint kell érteni.
(Ugye, hogy sajnos?)
Goyer azért sem látja szükségét az atmoszféra hosszasan elnyúló megteremtésnek, mert hisz olyan, pikk és pakk megkedvelhető karakterekkel sikerült teleírnia A túlvilág szülöttét, mint az afro-amerikai barátnő-kollegina, aki a nyilvánvaló jelek és bőszen hangoztatott spiritualista-picsa mivolta ellenére elhivatottan kételkedik, vagy mint a kultúrantropológia vonatkozó misztikus szegletéből doktorált… tesitanárbá. (Mér, mi van abba? Ép testben ép lélek!) Azoknak a szívtelen kritikusoknak (azoknak a szánalmas megélhetési kukacoskodóknak!) akik a kákán is (egy) csomót keresnek, meg itt van a félpercnyi noszogatás után derekát végül csak beadó rabbi szerepében – maga a híres-neves Gary Oldman!
Najó, beismerem. Ironizáltam. A motorikusan igyekvő színészek tétnélküli buzgólkodását a starpower rántja mosolygós zárójelek közé. A Karras atya update-elt jogutódját alakító Oldman ugyan felolvas egy kabbalista bőrkötésűből a hitelesség kedvéért, de még a héber halandzsáját túlharsogó, ördögi erődemonstráció alatt is mintha inkább attól rettegne, hogy a Gulfstream G5-ös jetjének következő törlesztőrészletét miből kell majd összekoldulnia. Dob a gép újra valami rendeset, vagy ez már a De Niro által kitaposott, egyirányú ösvény? És van valami hasonlóképpen elszontyolító a konszernszemléleti üzletpolitika megszorításaiban, amik Harry Morgan és Masuka figuráinak leheletnyi fazonigazítására kényszerítették az illetékeseket. De legalább James Ramer és C.S. Lee számára nem okozott különösebb gondot két Dexter epizód között bebiflázni az apa, illetve a szemészorvos sorait…
Ami a kimért misztikával agyonracionalizált, sokk-kliséit parodisztikus vehemenciával porciózó, jellegtelen és izgalmatlan filmet Yustman kisasszony célirányosan fotografált erényein túl nézhetővé teszi, az a speciális effektekért felelős részleg ötletessége. Egy bizonyos www.imdb.com-on klikkolgatva (ajánlom mindenkinek, itt még az is felkutatható, hogy ki is az a Marion Crane…) sikerült ráeszmélnem, hogy ez a csapat a Világok harcától kezdve a Motelen, Transformersen keresztül a Stephen King féle A ködig bezáróan számtalan forgatáson dolgozott együtt. A kontaktlencséik is félelmetesek, de amit alternatív szájnyílás témakörben előadnak kb. tízpercenként, az tényleg beszabehu. Ha a szintén általuk maszkírozott Tükrök komolyan próbára tette az altesti záróizmaidat, akkor erre a filmre csak katéterrel és ágytállal felszerelkezve ülj be.
A túlvilág szülötte
2009.03.26. 08:02 Parraghramma.
12 komment
Címkék: horror filmkritika 2csillagos
A bejegyzés trackback címe:
https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr91009501
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
kaamir 2009.03.26. 09:36:00
Én többször is hangosan felröhögtem a filmen, a kifordult fejű papa pl. hatalmas poén volt. Kár, h nem annak szánták.
Nálam olyan 3/10, de csak azért, mert Odette Yustman sokat lófrált bugyiban.
Nálam olyan 3/10, de csak azért, mert Odette Yustman sokat lófrált bugyiban.
ködlámpa · http://kodlampablog.freeblog.hu/ 2009.03.26. 09:44:02
Nekem valamiért a koreai horrorok irányt mutatnak és bejönnek.
De Hollywood azokat is csak a saját buta formájára tudja "remake"-elni, nem hogy megtartaná az erényeiket!...
De Hollywood azokat is csak a saját buta formájára tudja "remake"-elni, nem hogy megtartaná az erényeiket!...
se 2009.03.26. 10:34:06
Gusztustalanul undorító film. Részemről kicsit durvábban ekéztem. De a csajt nagyon nagyon blokkolnám.
magyar.film.hu/object.67abd55c-ffec-42db-95e1-56a296944fa5.ivy
magyar.film.hu/object.67abd55c-ffec-42db-95e1-56a296944fa5.ivy
Parraghramma. · http://torrance.freeblog.hu/ 2009.03.26. 11:09:23
@se: ahogy nézem, a leglényegibb kérdésben túlságosan is egyet értünk.
Oidipus Prime · http://oidipusprime.blog.hu/ 2009.03.26. 11:16:56
Ejj pedig öreg gergelyt szerettem vala.
namhanman 2009.03.26. 11:46:17
Erős ez az Odette Yustman, van benne egy csipetnyi Jennifer Connelly, ekképpen lehetetlenség gyűlölni.
se 2009.03.26. 13:39:03
@Parraghramma.:
Szinte aggasztó mértékben azonos kulcsra járt az agyunk. Annyira untam ezt a kurva filmet, annyira érdektelen szemét, hogy skáláztam közben, és a másik monitoron egy másik filmet néztem (sajnos az se volt sokkal jobb). De az a csaj.... jaj jaj jaj.
Szinte aggasztó mértékben azonos kulcsra járt az agyunk. Annyira untam ezt a kurva filmet, annyira érdektelen szemét, hogy skáláztam közben, és a másik monitoron egy másik filmet néztem (sajnos az se volt sokkal jobb). De az a csaj.... jaj jaj jaj.
Gulandro 2009.03.26. 14:14:48
Élvezet olvasni számomra az ilyen ismertetőket, tovább maradnak meg egyes szóvirágok mint az ilyen filmek hatása. Kellett ez a löket hogy mostmár én is írjak meg külgyek valamit...
Beyonder 2009.03.26. 16:55:06
Parra kollégával együtt néztem anno a filmet, jobb híján a "kire hasonlít" játékkal szórakoztattuk magunkat, már ami a főhősnő kétségkívül esztétikus arcberendezését illeti. Parra Jessica Alba-t vélte felfedezni benne, én inkább Connelly és Megan Fox kombóra szavaztam. Persze hasonlít Alba-ra is: pont ugyanannyi tehetsége van neki is. :)
attttti 2009.03.26. 17:23:12
Hát erről a filmről eddig csak rosszat hallottam, ezek szerint nem is véletlenül, szóra sem érdemes :)
off:(?)
Kénytelen vagyok visszavonni, ama kijelentésem, hogy végre normálisan meg tud minden blogíró itt kritikát írni, rájöttem, a Watchmen kritika miért volt ebből a szempontból "jobb", más írta...
Most ezt tényleg ne agyatlan fikázásnak vedd Parraghramma, de most őszintén, értelme/célja is van ennek a körülményes idegen szavakkal teletűzdelt izének, vagy csak azt várod, hogy valaki azt mondja: "Remek Pistike, ötös, leülhetsz!" Szeretek olvasás közben új szavakat tanulni, ha esetleg ezen kifejezésmód is egy ilyen felhívás lenne, hogy mindenki ragadjon értelmező szótárat, a cél még jó is, de:
1. egy darab új szóval se találkoztam, csak fogtam a fejem, hogy vazz ezt normálisan is meg lehetett volna fogalmazni, ehelyett az okoskodó fröccs helyett.
2. Nem attól okos és szakértő valaki, hogy egy rahedli idegen szóval él ott ahol nem kell.
Egész egyszerűen ez, így "eröltetett"
Mintha nem is az lenne a kritkáid célja hogy ismertetőt írj, hanem, hogy megnyugtathasd az ego-d. :D Ha meg szóvirágalkotni van kedved ajánlom a költészetet (én se azért eszek, hogy tévézhessek, mégis néha egybeesik a kettő, így kéne a fogalmazáshoz neked hozzáállni, a célt szem elött tartani, de ha normális lehetőséged van szép fogalmazásra, akkor használd ki), de ez így elég "fura" szerintem, bár hál' istennek úgy tűnik jelen van a másik oldal is, az az olvasó aki örül az ilyennek...
És innentől befogtam a szám ilyen téma tekintetében, de ezt most szükségesnek éreztem, sok sikert.
off:(?)
Kénytelen vagyok visszavonni, ama kijelentésem, hogy végre normálisan meg tud minden blogíró itt kritikát írni, rájöttem, a Watchmen kritika miért volt ebből a szempontból "jobb", más írta...
Most ezt tényleg ne agyatlan fikázásnak vedd Parraghramma, de most őszintén, értelme/célja is van ennek a körülményes idegen szavakkal teletűzdelt izének, vagy csak azt várod, hogy valaki azt mondja: "Remek Pistike, ötös, leülhetsz!" Szeretek olvasás közben új szavakat tanulni, ha esetleg ezen kifejezésmód is egy ilyen felhívás lenne, hogy mindenki ragadjon értelmező szótárat, a cél még jó is, de:
1. egy darab új szóval se találkoztam, csak fogtam a fejem, hogy vazz ezt normálisan is meg lehetett volna fogalmazni, ehelyett az okoskodó fröccs helyett.
2. Nem attól okos és szakértő valaki, hogy egy rahedli idegen szóval él ott ahol nem kell.
Egész egyszerűen ez, így "eröltetett"
Mintha nem is az lenne a kritkáid célja hogy ismertetőt írj, hanem, hogy megnyugtathasd az ego-d. :D Ha meg szóvirágalkotni van kedved ajánlom a költészetet (én se azért eszek, hogy tévézhessek, mégis néha egybeesik a kettő, így kéne a fogalmazáshoz neked hozzáállni, a célt szem elött tartani, de ha normális lehetőséged van szép fogalmazásra, akkor használd ki), de ez így elég "fura" szerintem, bár hál' istennek úgy tűnik jelen van a másik oldal is, az az olvasó aki örül az ilyennek...
És innentől befogtam a szám ilyen téma tekintetében, de ezt most szükségesnek éreztem, sok sikert.
Rorschach · http://lowfast.blog.hu 2009.03.26. 17:58:07
Szerintem meg kurva jó a kritika, már itt, hogy a "Penge forradalmian zseniális harmadik részét is jegyző David S. Goyer" hangosan röhögtem :D
A film meg egyedül a csaj miatt nézhető, ez tény.
Angyalosi Ádám · http://aeonflux.blog.hu 2009.03.26. 22:26:00
Remek Pistike, ötös, leülhetsz!
keep it up, Parra. főleg ha ilyen jó posztereket szúrsz be.
keep it up, Parra. főleg ha ilyen jó posztereket szúrsz be.
Utolsó kommentek