Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

2010 legjobb filmjei Artemis szerint

2011.01.01. 08:00 Magócs Dávid

Egy vallomással kezdem: a temérdek új, esetleg már véget ért, illetve most futó sorozat folyamatos monitorozása és pótlása mellett vajmi kevés időt tudok szentelni a mainstream mozira. Az ázsiai és az európai oldal majdhogynem teljes elhanyagolása miatt rámszakadt temérdek film az utóbbi hetekben, ami mellé még jócskán volt amerikai vonatkozás is. Személyes és személyemtől távol álló okokból kifolyólag, a kezdeti dara először abbamaradt, majd az észhez térést követően az amerikai filmekre redukálódott. Emiatt listám nem tekinthető mérvadónak, ha a cél az volt, hogy fedjük le a 2010-es év összes filmalkotását – ami ugyebár alapjában véve embertelen feladat – ugyanakkor tájékozódó jellegűnek és számomra reprezentatívnak tökéletesen megállja a helyét – ezek az alkotások nyerték el egy sorozataddikt tetszését a mögöttünk hagyott évben.

Ha/Ver (Kick Ass)

Amennyire röhejes és irritáló a magyar címe, annyira szórakoztató és tanulságos maga a film. Szórakoztató mert: ki ne tudna jót mulatni egy lúzer srác képregényhőssé avanzsálásán, akit ráadásul olyan arcok vesznek körül, mint a Big Daddy szerepében sziporkázó Nicolas Cage vagy a 13 éves – „megmutattam a világnak, hogy igenis vannak tehetséges gyerekszínészek és remek castingosok” – Chloe Moretz. És tanulságos, mert bebizonyította, hogy az iszonyatos mennyiségben ránk zúduló képregényadaptációk között, igenis vannak gyöngyszemek.

Az amerikai (The American)

Anton Corbijn debütálása visszarántotta a film-noir műfaját a mozik képernyőjére és természetesen az sem vált hátrányára, hogy egy olyan eladható karakter vitte a hátán, mint George Clooney. Parádés játékával engem ismét sikerült lenyűgöznie, a fényképész pedig remélem az Oscar-ig viszi, mert egész egyszerűen mesés, lehengerlően gyönyörű bepillantást ajándékozott számunkra munkájával.

Scott Pilgrim a világ ellen (Scott Pilgrim vs. the World)

Abban a pillanatban, hogy befejeztem a képregényt nyomtam is le az entert. Az első tíz percben meg tudtam volna ölni az összes karaktert. Az összeset. Utána félelmetesen jól esett. Ha Rusznyák kolléga azt vallotta, hogy ő már kiöregedett ebből, akkor én büszkén hirdetem: még jócskán benne vagyok! 

A feláldozhatók (The Expendables)

Stallone bombasikert ígért, őrületes reklámkampányba kezdett és végül könnyeket csalt a ’80-as évek akciófilmjein felnőtt generáció szemébe. Szerencsére örömkönnyek ezek, hiszen ha a parádés szereposztás nem volna elég, akkor csak jusson eszünkbe milyen volt az a pillanat, amikor Terry Crews először elővette…

Machete

Számomra az év egyik legjobban várt és legszemtelenebbül beharangozott filmje, hiánypótló, ahogyan a The Expendables is az volt. Elhozta mindazt, amit eddig csak az álmainkban remélhettünk: Danny Trejo főszereplőként való debütálása, Jessica Alba számítógéppel készült hátsó fele (sick?), Antal Nimród magyar egypercese, Michelle Rodriguez csúcsra járatott belépője és Steven Seagel nagy visszatérése: Veni, Vidi, Vici.

A közösségi háló (The Social Network) 

Aaron Sorkin-nak valaki rugdossa vissza a valagát a tévéhez. Lehengerlő dialógusok, nagyszerű alakítások. Jesse Eisenberg már a Kalandpark óta toplistás nálam. Most sokkal nagyobbat alakított. Reznor-t zenéjét imádom. Fincher mostani filmje ismét egy átütő alkotás lett, amit a legjobb alapanyagokból raktak össze, aprólékosan fűszereztek és zseniálisan főztek meg. 

Eredet (Inception)  

2010 megkerülhetetlen filmje. Nem csupán a rendező volta miatt, de nem is az őrületes marketingből kifolyólag. Pofás kettőség: a kritikusok és a közönség kedvence. Már csak azért is itt a helye a listán, mert végre rácáfolt a halom bugyuta, erőltetett blockbuster-re.

Gru (Despicable Me)

Előbújt belőlem a gyerek. Az egész film alatt tízévesnek éreztem magam, alig fértem a bőrömben. Rémaranyos karakterek. Pont annyira van telve érzelmekkel, hogy ne hasson giccsesnek. Magasan verte az összes többi animációs filmet és végleg megnyugtattam magam, hogy leendő gyermekemnek is lesznek majd nagyszerű mesék.

Tolvajok városa (The Town)    

Ben Affleck második rendezése nem egy friss rendező munkáját idézi. A listámon a helye megkérdőjelezhetetlen, már csak a Boston iránti határtalan imádatomból kifolyólag, amiért minden bizonnyal a Robin Cook és a Boston Memorial Hospital felelősek. Heiszt filmnek indult, végül egy lenyűgöző tisztelgéssé vált Affleck szülővárosa iránt. A szenvedély mindig is csodálatos dolgokat kreált.

Terhes társaság (Due Date)

A Bored to Death az év egyik legkiválóbb sorozata. Ebben szerves részt vállal Zach Galifianakis, aki kivételesen jó színész. Robert Downey Jr. csak emelt az egész színvonalán, bár kezdek egyre bizonyosabb lenni abban, hogy ezt az egyetlen karaktert képes hozni. De ezt marha jól. A Másnaposok után külön felüdülés.

A változtatás jogát fenntartom. Mégpedig azért, mert három olyan alkotás is maradt még, amit nem volt lehetőségem megnézni. Mindhárom megkapja a megelőlegezett bizalmam: a 127 hours, már csak azért is, mert szenvedélyem a szikla és falmászás. A Black Swan, a rendező és a főszereplő személye, és persze a sok mélyen tisztelt kritikus méltató recenziója miatt. A harmadik pedig a True Grit, amihez nincs is nagyon mit hozzáfűznöm, adja magát.   

20 komment

Címkék: toplista top 2010

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr682547111

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

desmondwallace · http://desmondwallace.wordpress.com/ 2011.01.01. 10:23:21

Nem láttam a listán szereplő összes alkotást, de amelyeket igen (Ha/Ver, A feláldozhatók, Tolvajok városa, Eredet, A közösségi háló), azok engem is meggyőztek, így az én listámra is felkerültek.

steflac 2011.01.01. 12:39:29

Hajdú Szabolcs Biblioteque Pascalját is nézd meg!

igenember 2011.01.01. 13:04:50

Erőteljesen szubjektív lista igen.

Az egyetlen értékelhető erről a listáról talán az Eredet egyedül.

Érdemes lenne átnézni a francia, angol és spanyol filmeket is. Van egy két gyöngyszem ott is.

mesko 2011.01.01. 13:17:13

én mind láttam ami a listádon van..
szeretem is mind ami rajta van, nem ez a sorrend, sőt lehet nem is ez a 10 lenne amit én összeszednék, de nagyon elnyerte tetszésemet a listád:), az már viszont nem, hogy nem láttad a Black Swan-t:(...na, de tudom, hogy majd megnézed.
akkor láss majd javítgatást...

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2011.01.01. 13:25:13

vagyis nem, hanem éppenséggel természetes! :) egy toplistán a szubjektivitást kifogásolni értelmetlen.

desmondwallace · http://desmondwallace.wordpress.com/ 2011.01.01. 13:25:32

"Erőteljesen szubjektív lista igen."

Mint minden toplista.

röntgenszeműlány 2011.01.01. 13:34:15

@Wostry Ferenc: Mitõl lenne oximoron. Épp ellenkezõleg, ha nem statisztikákon alapul, akkor csakis szubjektív lehet a legjobb filmek listája. Vagy csak ezt az izgalmasan hangzó idegen kifejezést akartad már régóta elsütni?

Btw. akinek az Eredet komolyan tetszett, az teljesen jogosan érezheti magát tízévesnek.

röntgenszeműlány 2011.01.01. 13:35:24

@Wostry Ferenc: Bocs, lassan gépelek onscreen billentyûkön. ;)

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2011.01.01. 13:38:43

@röntgenszeműlány: akkor ugye egyet értesz abban, hogy megérdemled azt a tanácsomat, amely arra vonatkozik, hogy először olvasd el az összes kommentet, gondold át őket és csak utána írj sajátot/szólalj meg aggresszíven? :)

röntgenszeműlány 2011.01.01. 13:42:57

@Wostry Ferenc: Ez egy szinesztézia. Sosem lehetek biztos benne, hogy az elküldés elõtti pillanatban nem jött-e egy új komment. A refresh gomb végtelen nyomogatására kárhoztattál.

röntgenszeműlány 2011.01.01. 13:43:54

Vagyis nem, éppenséggel nem egy szinesztézia.

Rusznyák Csaba 2011.01.01. 13:47:51

@röntgenszeműlány: aki meg ilyet ír, az teljesen jogosan érezheti magát *újév van, és ma nem mondok semmi csúnyát senkire*

Hanyattlökött Lúdtalp 2011.01.01. 14:02:22

Nálam az Eredet semmit visz. Szerintem ez az év legfelfújtabb filmje: érdektelen, unalmas és feleslegesen hosszú. De látom, mindenkinél bekerült a legjobb 10-be. C'est la vie.

desmondwallace · http://desmondwallace.wordpress.com/ 2011.01.01. 15:16:38

"Btw. akinek az Eredet komolyan tetszett, az teljesen jogosan érezheti magát tízévesnek."

Fenébe! Nem érzem magam annak.
De most komolyan, azön fölösleges vitatkozni, hogy kinek meylik film jön be. Mindenki megtalálja magának a megfelelő alkotásokat.

mesko 2011.01.01. 15:33:02

@desmondwallace: egyetértek..mindenki talál magának filmet:), bárcsak írná ki mindenki, hogy nem tetszett ez vagy az a film..és az lenne mégjobb, ha írná, hogy neki mi tetszett, ezek a listák, pl. nálam nem tartalmazzák még a 0,5%-kát sem amennyi filmet láttam 2010-ben:)
és nem csak az Eredetből áll a világ..persze, hogy blöff az egész, de ha tetszik...az ízléseket nem taglaljuk, mert hülyeség!

Magócs Dávid · http://geekz.blog.hu 2011.01.01. 16:17:28

Boldog új évet mindenkinek. Most sikerült felkelni és végigrágni a kommenteket. Csak a tisztázás miatt. Nincs sorrend. A szubjektív voltáról pedig nehogy elkezdjünk már vitatkozni. Ott van a címben: Artemis szerint.

Újévi fogadalmam pedig, hogy ebben az évben Amerikát fogom hanyagolni, és minél több ázsiai, európai független filmet nézek majd. Most kaja aztán végre Black Swan!

virtualdog 2011.01.02. 11:40:50

@Hanyattlökött Lúdtalp: nem, messze nem mindenkinél.

@Artemis:
"Újévi fogadalmam pedig, hogy ebben az évben Amerikát fogom hanyagolni, és minél több ázsiai, európai független filmet nézek majd."

Dittó! :D Aztán mondd, hogy tetszett a Black Swan (majd a hamarosan megjelenő kritikánál kommentben), kíváncsi vagyok!
süti beállítások módosítása