Utolsó kommentek

  • doggfather: Ha van a Pengének "előzménye", olyan film ami ihlette akkor ez az. Hogy ezután Joel Schumacher Bat... (2024.07.10. 07:02) Az elveszett fiúk (The Lost Boys)
  • Kerma: Nagyon jó film volt! Kössz a cikket! Üdv, Kerma (2023.06.12. 10:31) Párbaj
  • doggfather: Nagyon európai animációs stílusú és történetű messze nem gyerekmese. Fantasy minimális varázslatta... (2023.02.16. 11:22) Az utolsó egyszarvú
  • doggfather: A zsaruk becsülete, Kiképzés (light), A bűn mélyén. Három film amiből erősen merített ez az alkotá... (2022.04.05. 15:52) Brooklyn mélyén
  • josé73: @travis: Bizony, amikor Hemingway a háború alatt Eisenhower táborában tartózkodott, és üres borosü... (2021.09.16. 15:12) Filmkritika: 1408 (USA, 2007) ***
  • Utolsó 20

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Lizard in a Woman's Skin

2010.02.24. 12:28 Wostry Ferenc

"Aki azt állítja, hogy megértette a nőket, az nem értett meg semmit" -- Robert Evans
 
Carol Hammond (Florinda Bolkan) az idegösszeomlás szélén áll. A konzervatív felső-középosztálybeli szépasszony álmai ijesztő ellentétben állnak mindennapjai normáival: vágyai a gyönyörű szomszédnőhöz, Juliához (Anita Strindberg) húzzák, éjjelente a fantasztikus testű szőke hippidémonnal eltötött szex-session-ökről fantáziál.
 
Konzervatívéknál ilyenkor nem árt pszichiáterhez menni, aki azonnal le is csendesíti Carol háborgó pszichéjét: lezbálmai csupán jól nevelt tudatalattijának fortyogó kitörési kísérletei, a vad életstílus utáni, a társadalmi kötöttségek alóli felszabadulás iránti vágyakozásának förmedvényei – angol-módra szépen vissza kell nyelni őket, el kell őket fojtani. Carolt ez a tanács megnyugtatni látszik – hiába na, az orvos tanácsa illik az évek során belékondicionált, karót nyelt értékrendbe.

Carol nemsokára már a szomszéd lány lemészárlásáról álmodik, a kést is maga forgatja. És Julia a valóban, a valóságban, az életben is meghal: testét összekaszabolják – éppen úgy végeznek vele, ahogyan azt Carol megálmodta. A nő ettől – lassan de fokozatosan – tényleg kezdi eszét veszteni; a néző vele együtt képtelen a képzelgések és a realitás között dönteni. Vajon valóban Carol a tettes (a rendőrség ennek a változatnak a híve), vagy valaki lépre csalta? És ha igen, hogyan férkőzhettek az álmaihoz?

Az idő múlásával egyre több bizonyíték támasztja alá Carol ártatlanságát, és a kezdeti passzivitást magáról lerázva a nő magánnyomozásba kezd, amelynek eredményességét az is alátámasztja, hogy Carolt két fiatal hippi többször is megpróbálja eltenni láb alól. Kinek lehet érdekében egy zárkózott háziasszony életének tönkretétele? A hűtlen férjének (Jean Sorel), a mostohalányának (Silvia Monti) vagy éppenséggel saját joviális, politikusi babérokra pályázó apukájának (Leo Genn)? Carol csak magára számíthat a rejtély megfejtéséhez vezető, hullákkal szegélyezett úton...
Akik Fulcit csak bélfröcskölős, vérzuhatagos és narratív szempontból rokkant (amely persze még messze nem jelenti azt hogy ne lenne meg a maguk gore-sármja) zombifilmjei (Zombi 2 (1979), Paura nella cittá dei morti viventi (1980), L’Aldila (1981), stb.) alapján vágyik megítélni, annak a Lizard... felér egy kijózanító tökönrúgással: a film nemcsak kiválón megrendezett, megírt és eljátszott, de úgy egyébként is egy pazar giallo (olasz thriller).
Fulci rendezői tehetségének teljes arzenálját felvonultatja, virtuóz módon váltogatja a különböző elbeszélői megoldásokat; kompozíciói mérnökiek, legyen szó akár egy londoni establishing shot-ról vagy Carol álmairól; elegáns fahrtok torkollnak egzaltált kézikamerázásba, máskor osztott képernyős disszonancia teremt kontrasztot, Carol és Julia életstílusát összehasonlítandó (Brian DePalma ezt a technikát majd csak két évvel később kezdi agyonhasználni a Sisters-ben). Fulci, a precíz mesterrendező: aki nem hiszi, járjon utána.

Mesélői magabiztosságának bizonyítéka az is, hogy olyan műfaji kellékeket, mint pl. a fekete kesztyűs gyilkos, teljesen elhagy (Argentónál ez elképzelhetetlen lenne): a Lizard... túlnyúl a krimisztori keretein, és remekül motivált karaktereinek ill. olyan akkori tabutémák, mint a lezbianizmus és az erotizált erőszak segítségével kommentálja az emberi lélek sötétebb motivációit – meg azt a társadalmat, amely ezeket az ösztönöket előhívja. Ebből a szempontból a Lizard... szoros rokonságban áll Sergio Martino giallóival, aki szintén a jet set, a hatvanas-hetvenes évek hedonista-képmutató uralkodó osztályának köreibe helyezi filmjei történését.
Persze mint mindíg, a szálkát észrevesszük, saját szemünkben azonban a gerendát soha: Fulci nőellenes attitűdje ill. szalonszadizmusa már ebben a filmjében is szinte tapintható (amely aztán majd az 1982-es Lo squartatore di New York-ban éri el csúcspontját). Nőgyűlöletének okai magánéleti problémáira vezethetőek vissza – mindenestre a Lizard...-ban már egyértelműen jelen van (mint ahogy néhány korábbi, egyébként kiváló filmjében, pl. a Beatrice Cenzi (1969)-ben is) – nehéz lenne egy spoilermentesnek szánt kritika keretében körülírni az idevonatkozó filmbéli mozzanatokat, mindenesetre a fent említett “sötét lelki motivációknak” közük van a dologhoz rendesen.

Morricone zenéje itt nem kommentál, mint a Leone filmekben, hanem kísér, ahogy egy jól nevelt soundtrackhez illik – ez persze nem jelenti azt hogy kevésbé lenne hatásos, sőt: bár emlékezetes fő- és melléktémákat a Lizard... zenéjében hiába keresünk, egy ilyen történet esetében nincs is rájuk szükség. A maestro a zörejrockos, alternatív gyökereihez nyúl vissza inspirációért, disszonancia keveredik az akkori divat-beattel.

A szereposztás nem kevésébé hibátlan: Bolkan egzotikus-hideg szépsége (Fulci eredetileg egy hitchcock-szőkét akart – hiba lett volna!) kifejező erejű – szexvágy és őrület tombol nála a felszín alatt, majd szétpattan az arcbőre! Strindberg, bár nincs szövege, ebben az első szerepében hozza a tőle későbbi filmekben (La Coda dello Scorpione, 1971; Il tuo vizio é una stanza chiusa e solo io ne hola chiave, 1972, stb.) megszokottá váló formáját – ha Fulci öt percig tovább hagyta volna életben, a férfiközönség szétkaparja érte a vásznat! Jean Sorel a csapodár férj szerepében épp csak annyira halovány, hogy a gyanú árnyéka sikerrel vetüljön rá, Silvia Monti pedig édes, mint egy összeomlott cukrászda.

A film forgalmazási története botrányokkal tarkított, több helyütt, pl. az Egyesült Királyságban be is volt tiltva egy ideig. A cenzúrabizottságoknak leginkább az a jelenet szúrta a szemét, mikor Carol egy szanatórium beleiben bolyongva, üldözőjét lerázandó az ottani kísérleti laboratóiumba nyit be. Mivel a hetvenes évek elején vagyunk, és akkor még, a mai rendkívül civilizált viszonyoktól (HA!) eltérően sikk volt állatokon kísérletezni, az eléje táruló látvány enyhén szólva felkavaró: három vagy négy fehér pudlikutya lóg, végtagjaiknál kifeszítve, egyfajta állványzaton, feltárt mellkasuk pedig vérvörösen virít, benne a még mindíg dobogó szívükkel – a szobát pedig a szörnyű kínok között vergődő állatok szüntelen vonyítása tölti be. Na egészségünkre... Fulcit és Carlo Rambaldi maszkmestert (aki pár évvel később egy körte formájú, világító ujjú űrlényt állít össze Szenyor Spielbergnek) többször is bíróság elé citálták e néhány rövid beállítás miatt, utóbbinak minden kétséget kizáróan kellett az effektek álságának valódiságát bizonyítania, amit ő sikerrel meg is tett.

Az emberek olyan hiszékenyek...


 
Una lucertola con la pelle di donna. Olasz, 1971. Rendezte: Lucio Fulci. Producerek: Edmondo Amati és Maurizio Amati. Forgatókönyv: Lucio Fulci és Roberto Gianviti. Zene: Ennio Morricone. Fényképezte: Luigi Kuveiller. Vágó: Vincenzo Tomassi. Speciális effektusok: Carlo Rambaldi és Eugenio Ascani. Szereplők: Florinda Bolkan, Jean Sorel, Stanley Baker, Silvia Monti, Alberto de Mendoza, Penny Brown, Mike Kennedy, Ely Galleani, Georges Rigaud, Leo Genn, Anita Strindberg, Franco Balducci, Ezio Marano, Gaetano Imbró, Paál Erzsi és mások.

17 komment

Címkék: krimi filmkritika 4csillagos eurocult giallo

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr53304152

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Yakuza · http://yakuza-filmes-pagodaja.blog.hu/ 2008.01.20. 15:14:37

Fulci "bélfröcskölős, vérzuhatagos és narratív szempontból rokkant" filmjei után tényleg elég meglepő volt egy ilyet is látni tőle. Bevallom, nem hittem volna, hogy képes egy egész filmen át az orromnál fogva vezetni. Túl sokat konspiráltam, és ez lett a vesztem.

I love you Madeleine · http://torrance.freeblog.hu/ 2008.01.20. 17:03:14

A kurva jó cikk elejéről hiányzik a kurva jó idézet.

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2008.01.20. 18:43:12

Ööö... nem tudom miről beszél, kolléga...

I love you Madeleine · http://torrance.freeblog.hu/ 2008.01.20. 21:25:06

Akkor Ön vagy feledékeny, vagy ööö... határtalan boldogságban dagonyázó párkapcsolat kegyeltje, kolléga...

("Aki azt állítja, hogy megértette a nőket, az nem értett meg semmit" Robert Evans)

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2008.01.20. 21:27:29

Azt valahogy kitöröltem a doksimból. Tényleg jó idézet :)

vittorio 2008.01.21. 09:15:24

Ez a cikk tetszett a legjobban tőled!
Meghozza az ember kedvét a filmhez.

efes · http://efesasanisimasa.wordpress.com/ 2010.02.24. 14:00:47

@vittorio: csak az a baj, ha megnézed a filmet, a falat kaparod, hogy ekkora fostengerről hogy lehet ilyen költőien írni?! :D

Edgar 2010.02.24. 14:17:03

@efes: Fostenger? Szerintem ez a legjobb giallo, amit valaha csináltak. (Na jó, holtversenyben Argento Phenomenájával.)

clive. 2010.02.24. 14:46:46

Fulci egyik remekműve.

norbert hellacopter 2010.02.24. 19:40:39

Fostengernek azért nem nevezném...Ha nem is a legjobb giallo,de azért nagyon jó.A legjobb ugyanis számomra a Sei donne per l'assassino.

norbert hellacopter 2010.02.24. 19:41:13

Amiről a Feri igazán írhatna egy cikket:)

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2010.02.24. 19:43:35

Imádom egyébként, csodálatos film. Mostanában beszélgetek operatőrökkel bizonyos célból :) és ha majd kiválasztom amelyik kell nekem, odaadom neki a Bava összest, főleg a SEI DONNE-t, hogy hagyja magát általa inspirálni :)

Tiger Woods 2011.09.26. 11:59:23

nem vagyok nagy fulci-fan, előszeretettel alszom el a filmjeire.
ez viszont kurva jó.

George Hilton 2011.10.27. 14:33:41

Szeretem az írásokat ezekről a régi filmekről. Ez a film az egyik legnagyobb kedvencem. Ez az írás is nagyon tetszik.

Csak egy apró megjegyzést tennék. Florinda Bolkan mostohalányát Ely Galleani játssza, nem pedig Silvia Monti.
Galleani a hetvenes évek folyamán néhány erotikus szerepben is látható volt(Baba Yaga, Black Emanuelle 2.). Montira pedig(aki a filmben Jean Sorel szeretője), az 1969-es Belmondo, Bourvil, Niven nevével fémjelzett, A Nagy Zsákmányból emlékszem.

Near93 2012.04.14. 21:44:45

Nem akarok senkit sem lehangolni, sok Giallot láttam de ez közel sem jó :D Fulci igazi Gialloja inkább a "The New York Ripper" Bár még az is eltörpül Arngengo művei mellett. Fulci nagyon túl értékelt és nem tudom hogy miért. A Fostenger szerintem sem jogos... inkább Trágya :D És szerintem egyszerű sznobizmus egy filmet és egy rendezőt csak azért szeretni mert az sok nagyképű, "művelt", másokat lenéző ember azt mondja hogy mesteri....

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2012.04.14. 21:58:13

@Near93: az nem sznobizmus, hanem az igazodási kényszer megnyilvánulása. Egyébként az általad kifejtett szituációra utaló motívumokat hol látsz a szövegben? Pontosan kifejtem, hogy miért tetszik a film. A kisebbségi komplexusodat ne vetítsd másokra, lécci.
süti beállítások módosítása