Utolsó kommentek

  • doggfather: Ha van a Pengének "előzménye", olyan film ami ihlette akkor ez az. Hogy ezután Joel Schumacher Bat... (2024.07.10. 07:02) Az elveszett fiúk (The Lost Boys)
  • Kerma: Nagyon jó film volt! Kössz a cikket! Üdv, Kerma (2023.06.12. 10:31) Párbaj
  • doggfather: Nagyon európai animációs stílusú és történetű messze nem gyerekmese. Fantasy minimális varázslatta... (2023.02.16. 11:22) Az utolsó egyszarvú
  • doggfather: A zsaruk becsülete, Kiképzés (light), A bűn mélyén. Három film amiből erősen merített ez az alkotá... (2022.04.05. 15:52) Brooklyn mélyén
  • josé73: @travis: Bizony, amikor Hemingway a háború alatt Eisenhower táborában tartózkodott, és üres borosü... (2021.09.16. 15:12) Filmkritika: 1408 (USA, 2007) ***
  • Utolsó 20

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

The Day of the Doctor

2013.11.24. 13:22 Forgács W. András

Doctor-Who-Day-of-The-Doctor-Preview.jpgNem tudom, hogy vannak vele a Kedves Olvasók, de a magam részéről rohadtul utálom, amikor valaki a szülinapi buli közepén feláll és közli az ünnepelttel, hogy a csokitorta ehetetlenül száraz, a pezsgő olcsó és túl sokáig volt a hűtőben hagyva, valamint az összegyűlt barátok-ismerősök egytől-egyig ostoba fajankók. Nos, most így érzem magam ebben a pillanatban, ahogy éjfél tájt nézem a várost és szeretnék nagyon-nagyon lelkesedni. Mert a  The Day of the Doctor nem hogy az év de az évtized legjobban várt Whoviánus eseménye. És azt kell mondjam, nem lett jó. Vagyis…

Talán. Nem tudom. Hogy egy pár sorban összeszedjem azoknak, akik csak véletlenül kattintottak ide, nos a Doctor Who - az újkori sorozatot rendkívül elborzasztó Ki vagy, Doki? címmel sugározták Magyarországon - egy kultikus angol sci-fi sorozat, amely eredetileg 1963 és 1989 között futott, majd egy 1996-os tévéfilmet kivéve 2005 óta létezik ismét. Immáron a 11. színész, Matt Smith alakítja a titokzatos, kétszívű, térben és időben bóklászó 1200 éves gallifrey-i Time Lordot. És ugye most a héten volt az első adás 50. évfordulója, hivatalosan is a leghosszabb ideje futó sci-fi sorozatról van szó. Hogy mégis mekkora hatása lenne egy fillérekből összerakott, fél órás részekből és gagyi trükkökből álló műsornak? Nos mondjuk hogy enélkül nehezen létezne kortárs sci-fi irodalom úgy en block. Merthogy Neil Gaimantől Douglas Adamsen át számtalan szerzőt ihletett-foglalkoztatott a sorozat - és fogadok, hogy ez nem fog változni. De akkor mégis mi a bajom ezzel a 76 perces tisztelgéssel?

p01lhlkk.jpgTalán az, hogy egy kicsit sok volt az elmúlt hét. Azt el kell ismerni, a BBC kitett magáért, már ami a hírverést illeti - a visszaszámlálás utolsó pár napján úgy éreztem hogy lehetek akármennyire elhivatott rajongó, ez még nekem is sok. (Zárójel: a Magyar Televízió vagy mi - éppen nem tudom hogy hívják a magyar közmédiát ebben a percben - legalább most, így utólag megnézhetné, hogyan is néz ki, amikor egy saját gyártású műsort úgy istenigazából “eladnak”, hogy ezzel a csúnya, mocskos, imperialista kifejezéssel éljek. Zárójel bezárva.) Az, hogy a BBC oldalán minimum volt napi egy cikk főoldalon, ami a Doctor Who-val foglalkozott volna (a klasszikus “Így készült a sorozat 1963-ban”, “Így készült a sorozat 1973”-ban jellegűek mellett a “Milyen hatással volt a Doctor Who a XX-XXI. század Nagy Britanniájára?” “Miért akar mindenki Daleknek öltözni Halloweenre?”) jelezte, hogy itt bizony minden rovat mozgósítva lett. Készült egy dramatizált “így készült a Doctor Who” is Mark Gatisstől (An Adventure in Time and Space, kritika később), legalább két újabb “Ilyen volt az eddigi tizenegy Doktor”-féle beszélő fejes dokumentumfilm. A közösségi oldalakat sem kímélték a gyakornokok, akik napi ötször frissítették az összes karakter/színész oldalát, és a gebin-twittergazdák is három műszakban ontották a kép-szöveg-hang anyagot. “Talán ez a bajod” mondom magamnak “Hiszen hónapok óta mindenki erre készül hogy milyen jó lesz.”

Talán az, hogy április óta a két legnagyobb hír a The Day of the Doctor-ral kapcsolatban az volt hogy a 10. Doktor, David Tennant vissza fog térni. Ne értsenek félre, szerettem őt is - és minden hivatalos felmérésben még mindig ő a legnépszerűbb Doktor - de hogy azért van benne, mert a rajongók azt akarják, az még nem jelenti feltétlenül azt, hogy helye is van a történetben. Mert én még mindig nagyon esetlegesnek látom, hogy pont rá esett a választás - jó, jó, tudom, Christopher Eccleston, a 9. Doktor, akit én nagyon akartam, hiszen számára lett volna fontos ENNEK a történetnek a végkifejlete, nem vállalta, vagy valami. És ott van a The Night of the Doctor, a kb. egy hete felpakolt előzmény-rövidfilm-klip, amelyben végre kiderül, mi lett a 8. Doktorral, Paul McGann-nal - na ez totálisan hiányzik a film elejéről. Kár, szerintem sokkal nagyobbat ütött volna, ha ezt pont nem lövik le így. Szegény Paul McGann, akinek lehetősége sem volt arra, hogy legalább egy nyomorult évadot végigjátsszon Doktorként. “Akkor az a bajom, hogy nincsenek benne az összes régi Doktorok.”

Dw413DJh.jpgTalán az, hogy ugyan végül is mindegyik Doktor tiszteletét teszi, sőt, van egy számomra szívet melengető rész a végén, de ettől eltekintve nincs meg benne a 10. évforduló (The Three Doctors) vagy a 20. évforduló (The Five Doctors) bája, bár ugye ez utóbbiban az Első Doktort az eredeti színész, William Hartnell 1975-ös halála miatt Richard Humdall játszotta. Ne értsenek félre: Matt Smith, David Tennant és John Hurt nagyszerűen elvannak hármasban, a párbeszédeik viccesek meg minden. El is gondolkodtam, vajon mi a bajom mégis… aztán rájöttem: ez a Különleges Kiadás - mert hogy epizódnak nem nevezhető, viszont önálló filmnek sem - igazából nem az ünneplést szolgálja. Hanem azt, hogy most, amikor küszöbön áll egy újabb váltás - hiszen Matt Smith a karácsonyi epizódban fog utoljára csokornyakkendőt kötni - ezzel kívánják mintegy “megismertetni” egy újabb közönséggel a Doctor Who világát. Új piacok kellenek - ennek is szólt a világon mindenütt egyszerre szervezett mozis-3D-s vetítés. Ergó minden más ennek volt alárendelve. És látszik, hogy a sorozatrészekkel ellentétben ide bőségesen jutott pénz, mert a csatajelenetek szenzációsak. Mindig élmény látni a Doktort Dalekek ellen küzdeni, de felrobbanni látni néhány tucatot - az azért nem rossz. “Talán ezért nem tetszik annyira. Hiszen nem lehetett tele mindenféle belterjes sztorival, mert az elvette volna a közönség nagy részének a kedvét.”

DOCTOR-WHO-50TH-ANNIVERSARY_THE-DAY-OF-THE-DOCTOR_12.jpgTalán az, hogy ugyan volt benne egy csomó apró finomság, amit értékelhetünk - a nyitókép például majdnem egy az egyben idézi a legelső részt, és a jelenlegi “társ”, Jenna-Louise Coleman ugyanabban az iskolában tanít mint a legelső sorozat “utastársai” ötven évvel ezelőtt. Vagy a klasszikus “frigyládás” képsorok, ahogy egy csomó Doctor Who relikvia sorakozik a polcokon a Tower alatti titkos UNIT bázison. Vagy a Zygonok visszatérése így huszonsok év után. Nem veszem ide Ingrid Oliver csíkos sálját mint Negyedik Doktor utalást, mert az annyira átlátszó mint Kelet-Uganda Közbeszerzési Értesítője. Viszont ezek mellett az apróságok mellett - amelyek ismerete nélkül is szerencsére érthető minden - a legnagyobb bukó maga a történet középpontja. Emlékeznek, mi történt Kandorral? Na, valami hasonlót kell elképzelni. Gallifrey sorsa ugyanis a Doktor jellemének alapvető jellemzője volt - legalábbis eddig. Mostantól viszont a Doktornak határozott célja van, és ez nem biztos, hogy garantálja a hosszú életet, legalábbis képernyőn.

Nem tudom. Abban biztos vagyok, hogy ez nem Steven Moffat legjobb írása. Abban is biztos vagyok, hogy velem együtt lesz egy kicsi, de hangos kisebbség, aki savazni fogja őt ezért - és nem szeretnék ebbe a társaságba keveredni, mert nem vagyok csalódott. Csak egy picit. Viszont biztos vagyok abban is, hogy sokan imádni fogják, remélhetőleg még többen beleszeretnek ebbe a figurába és sorozatba. És ha létezik frencsájz ma a világban, amit azért érdemes követni - nem beszélve a csokornyakkendő és a fez kúlság-faktoráról - akkor az ez, talán még azon az áron is, ha a The Day of the Doctor inkább ügyes marketing-termék mintsem a korábbiakhoz szokott mély, drámai sci-fi.

26 komment

Címkék: sorozat scifi who tévékritika doctor

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr135653220

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

REMY · http://supernaturalmovies.blog.hu/ 2013.11.24. 13:33:00

Nem vagyok rajongó, sőt nem is nézem a sorozatot (néhány részt láttam csak), DE nagyon érdekel ez a különálló epizód. Mindenhol tényleg erről lehetett olvasni, és mégis csak egy óriási dologról van szó. 50 éves egy sorozat!

Összehozzák a régi, új dokikat. Még engem is lázba hoz. A napokban megnézem, aztán írok majd róla, hogy milyen lett ez egy kívülálló szemszögéből. Kíváncsi vagyok :)

Maya-- 2013.11.24. 14:41:39

hová lett a Tudom mire gondolnak..:)

most pedig komolyan. értettem, hogy epizódnak nem nevezhető, de azért felér egy epizóddal?

CruelAngel 2013.11.24. 14:45:05

Én még egy büdös Doctor Who epizódot nem láttam. Annak a valószínűsége, hogy valaha leülök átnyálazni egyetlen szezont is a teljes egészében valószínűtlenül kicsi. (Nem vagyok az epizódikus végtelen történetek barátja.) Mindazonáltal már régóta terveztem, hogy azért belenézek, megnéznék egy-két Who részt, csak, hogy valamire való geeknek mondhassam magam. Emellett azért nem vagyok teljesen szűz a témában. Szóval eleget töltöttem az internet előtt, hogy ragadjon rám némi háttérinfó. (legutóbbi pár doktor kulcs jelenetei youtuberól, utóbbi idők főbb történeti szálai, milyen spinoff sorozatok voltak stb.)

Ennek tudatában kérdezem tőletek (bár már gépemen ül a Night of / Day of páros és igen valószínű, hogy este meg lesznek nézve) érdemes-e ezzel kezdenem a betekintésemet a témába? XD

Forgács W. András · http://geekz.444.hu 2013.11.24. 14:46:55

Nem feltétlenül baj ezzel kezdeni, én az ötödik évaddal kezdenék - és annyira meg nem epizodikus hogy ne lehetne egy epizódot, bármelyiket önmagában megnézni.

_Nagy Krisztián_ 2013.11.24. 14:59:39

Én a mai napig csak azért nem fertőződtem meg Dr. Who lázzal (ellentétben Rusznyák kollégával), mert olyannyira hullámzó az epizódok minősége, hogy bár némely ötletük egyenesen zseniális, mások rémisztően buták és gyermekdedek. Persze, tudom, ez elsősorban írótól függ, kultikus múlt, jelen és jövő, ésatöbbi, de nem hiszem, hogy valaha sikerül megtérítenie a sorozatnak.

Na majd az első fekete vagy bevándorló Doktornál, azt mindenképpen meg fogom nézni :D

Forgács W. András · http://geekz.444.hu 2013.11.24. 15:09:52

@_Nagy Krisztián_: Azért azt ne felejtsd el hogy ez elsősorban tényleg gyerekeknek készül...

Happy Zoidberg 2013.11.24. 17:12:22

Aki még egyetlen egy részt se látott belőle, az melyik kő alatt él? Én sem vagyok fan, de jópár részt láttam belőle, amikor egyszer-kétszer véletlenül/vagy éppen készakarva, az AXN-re kapcsoltam.

virtualdog 2013.11.24. 18:37:01

Én egy-két éve terveztem behozni a lemaradásomat (ha már a Star Trek elé képtelen vagyok leülni), de akkor épp sehol nem találtam belőle aktív torrentet. :D Amúgy én is azt akartam kérdezni, hogy melyikkel érdemes kezdeni.

CruelAngel 2013.11.24. 18:38:13

@Bad-Joe-Ben-Joe Sixshoota': olyan kő alatt ahol nem tűnik a televíziózás értelmes tevékenységet mikor ott az internet ahol on-demand azt néz az ember amit akar és akkor amikor akar d:

Flankerr 2013.11.24. 18:44:15

@Bad-Joe-Ben-Joe Sixshoota': Olyan kő alatt, akinek a szobájától 15 méterre van a tévé, a zajos nappaliban. Ezért sporton kívül mást a tévében nem nézek. Sorozatot, filmet rengeteget, de akkor és azt amelyiket én akarom.

Maya-- 2013.11.24. 22:12:26

pedig nem rossz, én sem láttam az összeset, de azért megvan már az én dokim is :) és mintha.. én is néha zseniálisnak, vagy túl butának látom... Talán. Nem tudom.

Happy Zoidberg 2013.11.24. 23:41:41

@CruelAngel: @Flankerr:

WÓ! Emberek! Ez, gyorsan ellenem fordult! Senkit sem akartam megsérteni. Ez csak amolyan, nevezzük rossz szóhasználatnak? rossz szóhasználat volt! Mkay?

xxylon 2013.11.24. 23:54:01

Peter Capaldi lesz a kovetkezo doktor, veletlenul? a World War Z filmben egy W.H.O doctor szerepet jatszott a laboros reszben.

Aki mast is szeretne tole latni, nezze meg a "The Thick of It" cimu sorozatot, az angolja tuti le lesz tesztelve.

[corristo] 2013.11.25. 01:24:41

"Mostantól viszont a Doktornak határozott célja van, és ez nem biztos, hogy garantálja a hosszú életet, legalábbis képernyőn."

persze. ha TARDIS kisasszony odavinné a doktort, ahova az menni szeretne, nem pedig oda, ahova mennie kell :)

és ha rajta múlik, egyhamar nem lesz meg gallifrey :D

én amúgy teljesen elégedett vagyok ezzel a résszel. minden hiányzik, ami miatt moffatot joggal szokták átkozni (én is). meglepően koherens a sztori, meglepően kevés a paradoxon, és sok kedveskedés van a fanoknak (hiába tépi mindég a száját, hogy nem akar nagyon belterjes lenni), és van egy két olyan mocskos szemét húzása, hogy híjgeci (tfw a végén tennant "i don't wnna go"-ja).

szóval nekem abszolút megvolt a 76 perces fangasm.

ecclestone persze nagyon hiányzott, de az szerintem nem moffat vagy bárki más hibája volt, hanem kizárólag azé a hisztis ribanc kilencesé.

Flankerr 2013.11.25. 01:50:31

@Bad-Joe-Ben-Joe Sixshoota': Semmi gond..:)
@xxylon: Én úgy tudom, hogy a World War Z-s dolog hoax, csak az IMDB-be szerkesztette be valaki poénból.

Rusznyák Csaba 2013.11.25. 02:32:56

Egyáltalán nem csalódtam én sem. Bámulatosan jól sikerült megoldaniuk, hogy egyszerre legyen látványos, humoros, érzelmekben gazdag, katartikus és fordulatos, pedig az egész egyetlen kurvanagy plot point a modern Doctor Who érában - ráadásul még új nézőknek is emészthető (bár az előzmények nélkül messze nem érzik majd kellően a sztori súlyát), ami a fentiek tükrében nem kis dolog. Igaz, tényleg Eccleston kellett volna ide, és nem csak a sztori miatt (ami egyértelmű), de azért is, mert érdekesebb lett volna a dinamikája Smith-szel.
Simán a részleteiben remek, de többségében elcseszett Moffat-éra egyik legjobbja.

iamthespring 2013.11.25. 10:41:34

A szervezett 3D-s vetítés nem az új arcoknak, és a piacnak szólt, hanem a keményvonalas rajongóknak. Volt szerencsém ott lenni Bécsben, és elcsábítottam az egyik barátnőmet. Szegény soha életében nem látott egy részt se, és annak ellenére, hogy elég nyitott, csak pislogott, és nem értette, hogy miért borulnak össze nevetgélve, és váll-lapogatva random vadidegenek minden egyes utalásnál.
Meg amúgy kegyetlenül drága is volt, viszont eszetlen élmény úgy tapsolni a film végén, hogy az egyik oldaladon Jack Harkness ül, a másikon meg a 11. doki :)

thegoddamnbatman 2013.11.25. 14:04:13

Az újonnan kezdőknek mindenképp azt ajánlanám, hogy ki ne hagyják az új show első évadait. Mindenkinek más a kedvence, de szerintem Russel T. Davies azzal olyat alkotott, amilyet Moffat soha nem fog tudni, akármit is csinál.
Moffat irányítása jó, de nagyon eltérő az első 4 évadtól. Én sokkal jobban a szívembe zártam azokat a részeket, bár voltak ott is gyengébb eresztések, Davies nagyobb szabású sztorijai sokkal epikusabbak és emberközpontúbbak, ezáltal maradandóbbak számomra, mint Moffat erőltetett kúlsága.

thegoddamnbatman 2013.11.25. 14:07:09

Btw, ez megvan?:
The Five(ish) Doctors Reboot (official BBC)
www.bbc.co.uk/programmes/p01m3kfy

Forgács W. András · http://geekz.444.hu 2013.11.25. 14:44:55

@Rusznyák Csaba: És Russell T. Davis uralkodásának végére jellemző Rose-melodráma? És minden idők legjellegtelenebb Martha Jones-a? Vagy az überidegesítő Katherine Tate?

[corristo] 2013.11.25. 15:34:30

@thegoddamnbatman: nem az a baj, hogy nincsenek nagyszabású sztorik moffat alatt, hanem az, hogy sehol sincsenek olyan hézagmentesen összerakott sztoriívek, mint RTD alatt.*
mindenhol vannak töltelékrészek, de moffat alatt (főleg a legutolsó évadban) már szinte kizárólag azok voltak. az a nem mindegy.
plusz: mutasson nekem bárki egy olyan agyas részt, mint az empty child/doctor dances, vagy az agyonnyúzott blink pl. és hát baszki, ezeket a moffat írta, tehát nem lehet azt mondani, hogy RTD-vel elmentek a jó írók. moffat alatt az egyetlen okos húzás kb. az volt, ahogy elbánt a silence-szel, az se ma volt :(

*spolier
amikor jack harknessről kiderül, hogy face of boe pl. , vagy a méhek eltűnése, vagy az egész bad wolf baszatás

Rusznyák Csaba 2013.11.25. 15:50:49

@Forgács W. András: Ha a Jorney's Endre gondolsz, azt ott kicsit elmaszatolta, ellenben a második évaddal bezárólag a Doktor-Rose szál egyszerűen tökéletes - a Martha Jonesszal való kapcsolata erre építve szintén remek, Tate pedig kissé valóban idegesítő, mégis üde színfolt a companionok közt, ráadásul amire az ő karaktere kifut, az zseniális.

[corristo] 2013.11.25. 18:04:30

@Rusznyák Csaba: tate azért idegesítő, mert kurva jól játszik egy idegesítő karaktert, a hangos, földbuta kettőig nem látó prolit, akiből egészen varázslatos személy válik az évad végére, és aki az újwhoban az egyetlen a companionok közül, akinek minden szépítés nélkül gecimód tragikus fordulatot vesz a végén a sorsa - persze nem az ő szemszögéből, hanem a kívülállóéból. engem speciel rose minden egyes pillanatában jobban irritált, mint tate a legidegesítőbb időszakaiban. mondjuk én martha jonest is utáltam.

stoppos76 2013.11.26. 13:15:07

Angol sorzatoknál konzisztenciát keresni szerintem felesleges. Ők úgy írnak sorozatokat, hogy néha meg sem magyarázzák a változás miért történt. Ami miatt érdemes nézni őket, az a szinészi játék. Egyszerűen élvezni kell, mert látszik rajtuk, hogy ők is élvezik. A változás pedig lehet útkeresés, vagy eladásnövelés, akármi. Nem kell velük foglalkozni. Inkább keresgéljenek, változtassanak, csak ne fulladjon unalomba a sorozat.

The Man Who Laughs · http://trashneveles.blog.hu/ 2013.11.27. 13:58:26

Én személy szerint imádtam minden percét. Méltó megemlékezés volt, illetve az elkövetkező időszakot is jól vezette fel.

Kellően jó arányba volt benn humor, dráma és akció. A doktorok dinamikája is kiváló volt. A régi doktorok feltünése pedig úgy is nagyon megindító volt, hogy csak nem rég kezdtem el nézni a klasszikus sorozatot és nem is láttam mindet (a legelejét, a 3 és az 5 doktort illetve néhány Tom baker részt). Egyetlen negatívum csupán Eccleston hiánya, de erről nem Moffaték tehetnek mert ők felajánlottak neki szerepet.

Pofátlan önreklám következik:

Azonban a Hurt doktor mellett van még egy akiről mindenki megfeledkezik :D

kulton.hu/film/trashneveles-az-elfeledett-doktor/
süti beállítások módosítása