Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

The Plague Dogs

2013.08.21. 06:00 Rusznyák Csaba

theplaguedogs1.jpgIgen, ebben az 1982-es animációs filmben (békebeli nevén: rajzfilm) beszélő állatok vannak. Szintén van benne pl. egy olyan jelenet, amiben egy aranyos kiskutya döglötten, lógó nyelvvel fekszik az állatkísérleti intézetben lévő ketrecében, és a gondnok, miközben valami olyasmit dörmög az orra alatt, hogy „na, ennek is kampec”, fellapátolja, és a hullamegsemmisítő kemencébe dobja. Csak hogy kontextusba helyezzük a dolgokat. A The Plague Dogs Richard Adams (Gesztenye, a honalapító), azonos című regényéből készült (itthon nemrég adta ki a Galaktika Gazdátlanok címen, érdemes elolvasni), ami az állhatatosan állatkínzásellenes író cseppet sem leplezett irodalmi lándzsatörése a témában.

Két kutya megszökik egy angliai nemzeti parkban lévő kísérleti telepről, és miután hiába próbálnak gazdát találni maguknak, elhatározzák, hogy jobb híján vadállatként tengetik napjaikat, birkákat, csirkéket, és egyéb, az útjukba kerülő, ehető állatokat ölve. A környékbeli birka- és csirketulajdonosok persze nem nézik jó szemmel a dolgot, és ez még csak a kezdet. A média és a politika hatalmas botrányt kavar az ügyből, és miután (hamis) híre megy, hogy az intézetben végzett kísérletek következtében a szökevények akár pestist is hordozhatnak, kegyetlen hajtóvadászat kezdődik az ember legjobb barátai után.

Ahogy a könyvnek, Martin Rosen animációs filmjének (ő forgatott adaptációt Adams leghíresebb művéből, az említett Gesztenye, a honalapítóból is – ha máshonnan nem, a Donnie Darkóból mindenki ismeri) is az a legfőbb erénye, ahogy a világot a kutyák szemén keresztül láttatja. A testileg-lelkileg sérült ebek (a kísérleti agyműtéten átesett Snitter és a sorozatosan vízbe fojtott, majd újraélesztett Rowf) egy hozzájuk csapódó róka (a hangja John Hurt) útmutatásával járják a vidéket, noha rabságukat nem szabadságra, csak egy sokkal nagyobb ketrecre cserélték el. A világ egy remény és megváltás nélküli horrorshow a számukra: korábbi életük erősen limitált tapasztalatiból adódóan az elméjükben minden, a csendes, nyugodt tavaktól a kopár dombokon át a hóesésig, az életükre törő „fehérköpenyesek” gonosz eszköze. Elveszett gyermekek ő a dühös, gyilkos kedvükben lévő istenek borzalmas hazájában.

theplaguedogs2.jpgRosen itt-ott bedob néhány komikus momentumot, hogy oldja az egyébként igen nyomasztó és feszült légkört, de senki ne áltassa magát: a The Plague Dogs egy kegyetlen szenvedéstörténet, két kutyának az emberi közönyből és aljasságból fakadó vesszőfutása. A könyv szellemiségéhez abszolút hű adaptáció egyébként a cselekményben igen sok változtatással él (pl. a befejezésnél is, de nem úgy, ahogy gondolnád), amik közül a legfontosabb Adams didaktikus példabeszédeinek elhagyása. A film így is áraszt magából némi propagandaszagot, de a forrásműben igen vaskos emberi szálak itt a legszükségesebb információk közléséig vékonyodnak, és általában meghagyják a kétlábúakat arctalan fenyegetésnek.

A regény eleve megrázó eseményeinek kompromisszumokat nélkülöző vizualizálása viszont egy-két jelenetben csaknem sokkoló erejű. Rosen nem riad vissza vértől és haláltól, horrorisztikus elemekkel, szürreális inzertekkel, sötét, szürkés-feketés látványvilággal, a táj kopárságának nyomasztó ábrázolásával kíséri Snitter és Rowf megpróbáltatásait. Ez nem dizni-karaktereknek való vidék. Ellenben ha van kutyád, a film után sírva fogod ölelgetni.

16 komment

Címkék: animáció thriller dráma filmkritika kaland

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr925469022

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.08.21. 09:38:02

tényleg a rajzfilm elnevezést miért "változtatták" meg, illetve miért váltotta fel az animációs film?!

szkristof92 2013.08.21. 10:05:39

A Watership Down és ez a darab tökéletes példa rá, hogy a rajzfilmek is lehetnek olyan kőkemény drámák, mint egy élőszereplős mozi.

Elmeboy 2013.08.21. 10:21:40

Watership Downt kilenc éves korom környékén valamelyik német adó lazán leadta vasárnap délután, a gyerekeknek fenntartott idősávban, mindenféle figyelmeztetés nélkül. Élmény volt.

Gevin · http://mediaviagra.blog.hu/ 2013.08.21. 10:41:22

RAJZFILM - De jó ezt olvasni :).

Remek írás, abszolút felkeltette az érdeklődésem a film.

Keresztény szellemiségű luxuskurva 2013.08.21. 12:51:17

A "rajzfilm" gondolom gyerekműfajnak hangzik, az animációs meg komolyabbnak. Amúgy fenn van ez is a népszerű vidómegosztón.

Szívesen látnék véleményeket még a Fantastic Planet / La planete sauvage c. elvont francia tu-fáról / homokos művészkedésről, ízlés szerint, szerintem elképesztő, hogy ilyen filmek egyáltalán léteznek (megtalálható ugyanott).

Maya-- 2013.08.21. 20:50:34

megölelem én mindját őket...

megint szétrágtak egy cipőmet, pedig többet jártak suliba mint én. de nem baj, leülnek, megnézik ezt a filmet, s átgondolják, hogy milyen kurvajó helyzetben vannak más ebekhez képest. a pofátlanok. :)

theus 2013.08.21. 21:02:34

Azért animációs és nem pedig rajzfilm, mert ma már nem sok kézzel rajzolt film készül, már a Mikrobiban és a Macskafogóban is voltak olyan részek amiket számítógép segítségével készítettek, bár igaz átrajzolták őket.
Sokkal rosszabb mikor bármilyen rajz vagy animációs filmet következetesen mesének neveznek.

Maya-- 2013.08.21. 21:17:32

és halálkomolyan, Oxi és Daxi nézik a filmet. én is. meghozta a cikk az étvágyamat rá. köszönjük.

Gulandro 2013.08.21. 22:06:35

Jól hangzik, a Karmok Harca (Felidea) is hasonló alkotás (rajzfilm) régről. Ennek is utánalesek. Köszönöm.

memora 2013.08.21. 22:19:29

@Elmeboy: Én pár éve láttam a tekkóba' hogy rá volt nyomva a "gyerek" matricát valamelyik anime DVD borítójára, úgy, hogy pár centire tőle ott virított a 16 éven felülieknek karika :-)

memora 2013.08.21. 22:22:22

Egyébként nekem is tervbe van véve már jó ideje ez is, és a Watership Down is (utóbbi már kijött blu-rayen is).

memora 2013.08.21. 22:23:16

A Galaktika könyvről viszont nem tudtam, hogy "ez az"

Elmeboy 2013.08.21. 22:30:08

@memora: Ja, ha már: ezt szerencsére nekem nem adatott meg átélni, de egy barátom mesélte, hogy valamilyen nyári gyerektáborban lenyomták nekik a Barefoot Gen című animét, mert az úgyis rajzolva van, tehát mesefilm.

Aki nem ismerné, a cucc egy Hiroshima-túlélő önéletrajzi mangájából készült, ennek megfelelően derűsen plasztikus ábrázolások tömegét vonultatja fel, innentől tényleg csak erős gyomrúaknak:

www.youtube.com/watch?v=nCHbF9lG3lE

Maya-- 2013.08.22. 17:44:57

hé..ez fájt :(

de elolvasom a könyvet. megéri.

memora 2013.08.23. 04:42:54

@Elmeboy: erről már én is hallottam, tervezem megnézni a Black Rainnel (nem a Ridley Scott) együtt.
süti beállítások módosítása