Utolsó kommentek

  • doggfather: Ha van a Pengének "előzménye", olyan film ami ihlette akkor ez az. Hogy ezután Joel Schumacher Bat... (2024.07.10. 07:02) Az elveszett fiúk (The Lost Boys)
  • Kerma: Nagyon jó film volt! Kössz a cikket! Üdv, Kerma (2023.06.12. 10:31) Párbaj
  • doggfather: Nagyon európai animációs stílusú és történetű messze nem gyerekmese. Fantasy minimális varázslatta... (2023.02.16. 11:22) Az utolsó egyszarvú
  • doggfather: A zsaruk becsülete, Kiképzés (light), A bűn mélyén. Három film amiből erősen merített ez az alkotá... (2022.04.05. 15:52) Brooklyn mélyén
  • josé73: @travis: Bizony, amikor Hemingway a háború alatt Eisenhower táborában tartózkodott, és üres borosü... (2021.09.16. 15:12) Filmkritika: 1408 (USA, 2007) ***
  • Utolsó 20

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Homeland - 2. évad

2012.12.19. 06:00 Rusznyák Csaba

homelands021.jpgVannak sorozatok, amik hosszan húzhatók, nyújthatók, tetszés szerint. Az egy rész/egy eset felépítésűek nyilván ilyenek, de az egyetlen nagy történetet elmesélők közt is akadnak szép számmal. Mint a Lost. Ugyan kit érdekel 3-4 évad után, hogy hány, a korábbi sztorielemekkel inkoherens vadbaromságot pakolnak még bele? Ott már belefér. Futhatna akár még most is, ha nem kezdett volna el esni a nézettsége. De vannak sorozatok, amik természetükből adódóan nem viselik jól a lezáratlanságot. A Homelanddel sokan úgy voltunk, hogy már az első évaddal be kellett volna fejezni, alapkonfliktusa túl zárt, túl szabályos, nem lehet sokáig zsonglőrködni vele. Ráadásul a thriller és a karaktertanulmány tökéletes egyvelege egy olyan, a kollektív nézőtudatba beleégő finálé lehetőségével kecsegtetett, amit aztán sajnos feláldoztak a folytatás oltárán.

Annyira üvöltött az egészről a megalkuvás, hogy nehéz lett volna nagyobb szkepticizmussal várni a második évadot. Jó darabig mégis úgy tűnt, hogy az alkotók csodát műveltek: egymás után tették meg a korábban elsumákolt merész, game-changing lépéseket, nem egy epizód ért véget azzal, hogy találgatni is alig lehetett, hogyan viszik tovább a sztorit a következőben. És az egész felfordulás- és fordulatrengeteg közepette ott volt a lényeg, az emberi tényező, két súlyosan sérült személyiség haldokolva született szerelme, tele dühvel, kétséggel, bizalmatlansággal, hazugsággal, fájdalommal és szenvedéllyel.

A thriller és a dráma minőségi egyensúlya azonban az utolsó pár rész alatt megborult. A thriller sablonossá, kapkodóvá, súlytalanná, már-már teljesen hiteltelenné vált, ami egy olyan, szigorúan realista, precíz, kifinomult show esetében, mint a Homeland, jókora kilógó lólábat jelent (avagy: ugyanaz, amit anno egy vállrendítéssel elnéztünk a Homeland néhány alkotója által is jegyzett 24-nek, itt nehezen megbocsátható). A finálé szerencsére elsimította a problémák egy részét, ahogy a főszereplők által űzött terrorista, Abu Nazir terve összeállt, és sok korábban következetlennek, érthetetlennek tűnt cselekményelem belekerült egy nagyobb kirakósba. De a sorozat thriller-szerkezete még így is inog – ha piszkálod, összedől. A Homeland elvesztette azt a gyönyörű, elegáns letisztultságát, ami a legnagyobbak közé katapultálta. (És akkor a lényegtelenné vált cserbenhagyásos gázolás szálat még nem is említettük.)

homelands022.jpgAz a szerencséje, hogy a karakterek drámája az esetlen történetkezelés közepette sem csorbult, sőt, a második évad e téren még rá is licitált az elsőre. A semmiből, eleinte minden látható ok nélkül behozott Quinn szerepe nagyon szépen kerekedett le a végére, és a finálé ismeretében ez még csak a kezdet, a folytatásban ő is kénytelen lesz démonokkal szemezni – de a mellékszereplők közül azért egyértelműen a zseniális Mandy Patinkin Saulja vitte a prímet, sőt, nem egyszer az egész show-t ellopta a főszereplők elől. Ő az intelligencia, az épelméjűség és a moralitás megingathatatlan viszonyítási pontja, a finálé köré épülő, keserű katarzisa elmosta még a lényeget, Carrie és Brody szerelmi szálát is.

Ami pedig egyébként a show briliáns módon disszonáns, sötét, ambivalens lelke. A bipoláris zavarral küszködő, megszállott CIA-elemző és az összezavart, sokéves fogságából beépített merénylőként visszatért katona komplikált viszonyrendszere alapvetően olyannyira hiteltelen, hogy ha – bármily gondosan – leírod valakinek, aki nem ismeri a sorozatot, csak értetlenkedést és hülyeségezést kapsz válaszul. Nincs az az isten, hogy ez egy komoly dráma keretein belül működőképes legyen. És pont az a gyönyörű benne, hogy mégis az.

Claire Danes és Damien Lewis fantasztikusan hozzák a saját érzéseik, elkötelezettségük, hűségük és hitük által egyszerre több irányba dróton rángatott figurákat, akik a világ és a saját maguk poklában égve kaparnak kétségbeesetten egy árnyalatnyi boldogságért, ami sosem lehet az övék, aztán talán mégis, aztán mégsem. Emberiek, esendők, egyszerre erősek és szánalmasak. Egyikük az utóbbi évek egyik legjobb női karaktere a tévében (pedig vannak komoly vetélytársai, ld. Breaking Bad, Sons of Anarchy), másikuk – kissé leegyszerűsítve – egy szimpatikus terrorista. Egy terrorizmusról szóló, amerikai thrillerben. És ha ez nem teljesítmény, hát nem tudom, mi az.

19 komment

Címkék: sorozat thriller dráma tévékritika

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr694971363

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

napocskin9 2012.12.19. 10:59:32

Nagyon jó kritika. Legalábbis részemről mindenben egyetértek azzal, amit leírtál. A második évad közepén még sokkal optimistább voltam a sztori kimenetelét illetően, és bár a finálé nagyot szólt, ez már nem *az*a Homeland. És külön örülök, hogy megemlítetted azt, hogy "szimpatikus terrorista" - számomra ez olyan eleme a sorozatnak, amit "kényelmetlensége" miatt nem szeretnek emlegetni.

K.Leslee 2012.12.19. 11:01:23

Ebben a sorozatban egy zavaro tenyezo van, megpedig Brody lanya. Meg merem kockaztatni, hogy az evtized legirritalobb karaktererol beszelunk. Az altalad emlitett gazolos ugy meg a sztori egyik nagy rejtelye. Azt hittem, h Brody zsarolni fogja ezzel a Vice Presidentet vagy ilyesmi. De nem.
Amugy ez a sorozat meg igy is egyik kedvencem.(mondjuk csak a walking deadet nezem meg)Tetszik, h mer hajmereszto am megis realis lepeseket tenni. Nem beszelve a fontos karakterek nem vart elhalalozasarol.
Elhuztak, az teny, de ugy huztak el, h kozben nem unatkoztam. Claire Danesre meg mintha raontottek volna ezt a szerepet.

elefes 2012.12.19. 11:14:13

Szerintem meg kellett az a gázolás, hiszen nagyjából onnantól kezdve esik szét Brody családja. Lehet, hogy kicsit túlhúzták, de a következményeire szükség volt.

Rusznyák Csaba 2012.12.19. 13:16:35

@elefes: Már anélkül is szétesőben volt, és mivel alapvetően a férj-feleség konfliktus a magja az egésznek, ahhoz meg ennek nem sok köze van, így irreleváns.
Egyébként én Danát egyáltalán nem érzem zavarónak, sőt, egy baromi jó karakter, pl. a jelenete a fináléban (amikor összerakja magában a dolgokat) nagyszerű (bár kicsit hamar elvágták).

elefes 2012.12.19. 13:41:31

@Rusznyák Csaba: Engem kurvára irritál a csaj, a kacsaszájával meg a kotnyeleskedésével együtt. Viszont az utolsó részekig a kiscsajt bírtam és a baleset utáni mismásolás után fordult el az apjától és került közelebb az anyjához, noha az első szezonban szóba sem állt az anyjával és elég közel került Brody-hoz. Ezért volt szükség erre, noha valóban nem ennyire hangsúlyozottan, ebből a szempontból tényleg a pumára hasonlít ez a szál.
A kissrácon röhögtem mindig, szerencsétlennek a "nézd, mi megy a tévében!" és a "játszol velem egyet?"-szövegeken túl nem sok esélye volt megnyilvánulni, a legtöbbször el is felejtették, hogy a család része.
Az évadot tekintve pedig az utolsó kábé 4 rész valóban nagy lejtmenet volt, a műveleti szobából való SMS-küldés a 24 legidegesítőbb pillanatait idézte, csakúgy, mint az Abu Nazírral való nagy leszámolás. A nagy bumm a végén is béna volt, a fostos Estest túl könnyen elintézték, kurvára unalmas, hogy akkor Brody most terrorista vagy sem. És a csajjal is tele van a tököm, ahogy forgatja a szemeit, mer hogy akkor ő most idegbeteg. Nagy sallert neki.

K.Leslee 2012.12.19. 15:53:01

@elefes: es azt eszrevetted, h Brody fia vagy 5 evet oregedett miota hazatert apja?:-)

elefes 2012.12.19. 15:58:37

@K.Leslee: Igen. :D Lehet, ezért is sunyították el szerencsétlen srácot.

walter white 2012.12.19. 18:04:40

@elefes: neked az kacsaszaj? akkor ez mi? :)
www.guardian.co.uk/media/2007/nov/06/television

(a Luther cimu brit sorozatban jatszik, valaki nezi?)

walter white 2012.12.19. 18:26:56

a kritika szinte tokeletes, csak azt hianyoltam belole, hogy nem emelted ki a masodik evad leghihetetlenebb mozzanatat, ami miatt az utolso par resz kezdett egeszen elhulyulni. a CIA miert hagy besetalni egy terroristat az alelnok dolgozoszobajaba? a miert nem volt Brody allando megfigyeles alatt miutan rajottek, hogy mire keszult?

elefes 2012.12.19. 20:09:55

@walter white: viszont ennek a csajnak kifejezetten jól áll <3

Rusznyák Csaba 2012.12.19. 20:18:12

@walter white: Konkrét spoilereket nem akartam, de én ezen egyébként sem akadtam fenn.

@elefes: Én tiniként szerintem odalettem volna a csajáért:)

K.Leslee 2012.12.19. 21:44:18

Es azt eszrevettetek, h a csaj mindig mindenhol ott van? Ha Brody ejszaka hazaer, o felbukkan a feleseg mogott, h ' whats going on?' . Mindegy eppen mikor mi tortenik, o mindig otthon van es osszekulcsolt karokkal meg savanyu keppel all a hatterben.

K.Leslee 2012.12.19. 23:12:22

@walter white: ez nagyon jo!!!!!:-)
Akkor nem csak nekem tunt fel.

ttii75 2012.12.20. 19:12:30

Ha vannak is a sorozatnak allitolagos hibai, bosszanto momentumai, ennek ellenere is csillagos otos nalam, a fo karakterek szamomra hihetetlenul jol fel vannak epitve minden perce lekotott es nalam csak ez szamit, udv

Angyalosi Ádám · http://aeonflux.blog.hu 2012.12.21. 16:10:00

A kritika kicsit elbizonytalanított a cancellel kapcsolatban: érdemes belekezdeni a második évadba, ha az első szezon végére (úgy kábé az évad felétől) a pokolba kívántam a sorozatot?

Rusznyák Csaba 2012.12.21. 18:32:00

@Angyalosi Ádám: Ha megmondod, pontosan mi irritált benne, akkor igyekszem megválaszolni, hogy az jelen van-é a második évadban vagy sem.

Beyonder 2013.01.27. 14:08:29

Mielőtt megnéztem volna a második évadot egy 24 évadatot daráltam le, ahhoz képest nagy volt a kontraszt. :) Akadt pár kínosabb mozzanat*, de már az 1. évadot se jutott volna eszembe realistának nevezni, úgyhogy nem volt okom rá, hogy csalódjak. Ami nagyon működik a sorozatban, hogy minden rész végén elhiteti veled, hogy most már tudod, milyen irányba fog továbbkanyarogni a sztori, aztán kiderül, hogy mégsem. Összességében talán még jobb is volt, mint az 1. évad.

* A kedvencem: Quinn nem elégszik meg azzal, hogy demonstratíve visszaadja a melót, még halálosan meg is fenyegeti Estes-t, mint valami macsó kavboj.

geomayler 2013.02.21. 14:32:07

Most daráltam le a sorozatot, a kortárs tv-kínálatból messze a legjobb. A gyárban kergetőzés kapcsán én is úgy éreztem, hogy ez nem illik a sorozatba, de a finálé helyrerakta és hihetetlen, hogy mindennek ellenére ami történt és még 2 évad után is újra el tudják ültetni a gyanút Brody-val kapcsolatban. Az alapfelállás tér vissza, de új megvilágításban. Valószínű, hogy nem ő volt, de azért ki merné tűzbe tenni a kezét érte Carrie-n kívül?

Dana sztem teljesen rendben volt, engem nem idegesített.
süti beállítások módosítása