Utolsó kommentek

  • doggfather: Ha van a Pengének "előzménye", olyan film ami ihlette akkor ez az. Hogy ezután Joel Schumacher Bat... (2024.07.10. 07:02) Az elveszett fiúk (The Lost Boys)
  • Kerma: Nagyon jó film volt! Kössz a cikket! Üdv, Kerma (2023.06.12. 10:31) Párbaj
  • doggfather: Nagyon európai animációs stílusú és történetű messze nem gyerekmese. Fantasy minimális varázslatta... (2023.02.16. 11:22) Az utolsó egyszarvú
  • doggfather: A zsaruk becsülete, Kiképzés (light), A bűn mélyén. Három film amiből erősen merített ez az alkotá... (2022.04.05. 15:52) Brooklyn mélyén
  • josé73: @travis: Bizony, amikor Hemingway a háború alatt Eisenhower táborában tartózkodott, és üres borosü... (2021.09.16. 15:12) Filmkritika: 1408 (USA, 2007) ***
  • Utolsó 20

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Stephen King: Tűzgyújtó

2011.09.29. 19:21 Wostry Ferenc

Stephen King: Firestarter. Maecenas, 1990.

A Tűzgyújtó King korai regényei között a leggyengébb (ha már itt tartunk: hogy a Végítéletért miért vannak annyian oda, nem nagyon értem: az eleje jó, de a második fele egy monumentális roncs. Kingnek amúgy sem igazán van érzéke az eposzokhoz, hacsak a zseniális Az-t nem tekintjük eposznak. A gyér Setét Torony-sorozat például számomra már-már olvashatatlan.) A Tűzgyújtó az első olyan könyve, amely mögül hiányzik az inspiráció meglétének érzete, a kéziratban pedig valószinűleg egy zsíros csekket használt itatóspapírnak. Témáit is itt önkannibalizálja először.

Ahhoz képest, amennyi minden történik benne, istentelenül túl van írva. King és a szófosás mára szinte szinonimává lett, csakhogy az olyan szikár remekműveiben, mint a Carrie, A ragyogás vagy A holtsáv, egyetlen elvesztegetett szó sincs. A Tűzgyújtó olvasása során azonban többször is azon vettem észre magam (és már másodszor erőszakoltam meg magam a könyvvel, először a régi Maecenas-féle kiadást olvastam, még a hősi időkben), hogy azt kívánom, lódulna meg már a cselekmény, ne pofáznának ennyit, ne lenne benne ennyi ismétlődő mozzanat, hasonló párbeszéd. Simán ki lehetett volna szerkeszteni belőle egész fejezeteket, csakhogy King a regényt akkoriban írta, amikor a szerkesztők már nem merték a kéziratait drasztikusan megcsonkítani.

A történet főhőse Charlie, a hétéves kislány. Képes tüzet gyújtani pusztán az akaratával. A szülei egyetemista korukban átestek egy katonai kísérleten, mindketten megzakkantak, mindenféle különleges képesség fejlődött ki bennük, fucking freaks. A gyerek a kromoszómáik keveredésének okán igazi csodafegyverré lett, akire a hadsereg meg a titkosszolgálat (utóbbinak Műhely a könyvben a fedőneve, egész jó elnevezés) egyaránt vadászik. Charlie anyját megkínozzák és megölik, a kislány pedig kénytelen a mások agyában akaratával turkálni nem szégyenlő faterjával elmenekülni. Bujkálnak amíg tudnak, de a legvégletesebb kegyetlenségre is képes rosszemberek végül mégis fogjul ejtik őket, majd rabsága hosszú hónapjai alatt megpróbálják rávenni a lányt, hogy képességeit állítsa az állam szolgálatába.

A Tűzgyújtó legjobban az eredetiség ütőeréből vérzik. King történeteiről sosem lehetett azt állítani, hogy túlságosan újszerűek lennének, de ehelyütt, pofátlanul, a korábbi regényeit riszájklingolja: Charlie egy gyermekkorú Carrie White, csak éppen telekinézis helyett tüzet képes gyújtani. A sztori előrevitelének mechanizmusa klisészerűen b-filmes, a szereplők természetének egyértelműsége unalmas – vagy nagyon jók, vagy nagyon rosszak. Csak pocsolyamélyek. Az egész túlságosan kiszámítható, a finálé lefolyása kb. a könyv felétől többé-kevésbé egyértelmű.

A könyv egyetlen igazi pozitívuma a főgonosz figurája, aki King egész életművének egyik leghatásosabb karaktere. A két méter magas, roncsolt arcú, gonosz indián néha a rasszista karikatúra-lét szélén egyensúlyzik, ám sosem csobban bele: túlságosan okos és jóval elvetemültebb mindenkinél, kapcsolata a kislánnyal hátborzongató, kvázi pedofil, de szerencsére mellőzi a testiséget. Maga az életre kelt, bosszúért kiáltó történelem, aki-ami köp a szimpátiánkra. Cormac McCarthy büszke lenne rá. Fuck the white man.

10 komment

Címkék: horror klasszikus stephen king

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr863265926

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

W.A. 2011.09.29. 21:44:15

A Setét Torony-sorozattal kapcsolatban egyetértek, annyi kiegészítéssel, hogy a második része - de csak az - az egyik legjobb, amit valaha olvastam Kingtől, (közel mindent). Annál fájdalmasabb, hogy a szórakoztató harmadik és a még olvasható negyedik után az utolsó három könyv blőd, unalmas, fantáziátlan és helyenként egyenesen felháborító.

Oidipus Prime · http://oidipusprime.blog.hu/ 2011.09.29. 23:51:07

Ja hát a Carrie odaveri, de azért még mindig jobb, mint egy bármi, ami nem King.

Oidipus Prime · http://oidipusprime.blog.hu/ 2011.09.29. 23:52:07

Ajánlom Clive Barker - Korbács című művét ha véletlenül kimaradt volna, szívesen olvasnék arról kritikát itt a Geekzen. Engem megkúrt rendesen.

Dr.Jones · http://mediaviagra.blog.hu 2011.09.30. 07:41:16

A Setét Toronnyal is egyetértek (a harmadik kötet feléig bírtam) és a Tűzgyújtóval is, remekműnek meg max a Holtsáv első felét nevezném, a másodikat untam.

NateDog · http://www.natedog.hu 2011.09.30. 11:58:19

Holtsáv zseniális szerintem is, Barker Korbácsa szintén!

Zalaba_Ferenc · http://aeonflux.blog.hu 2011.10.01. 19:14:22

A Végítélet elég vaskos kört ver az Azra a hülye pókjával meg teknősbékájával együtt. True story.

Zalaba_Ferenc · http://aeonflux.blog.hu 2011.10.01. 19:18:24

A Korbács meg a legjobb könyv a világon. Tényleg írjatok róla.

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2011.10.01. 20:05:52

@aeon flux: jajj... a Végítélet vége a legretardáltabb dolog amit King valaha írt (szó szerint isten keze vet véget egy 1000+ oldalas regénynek? hát igen, ez tényleg "jobb" :)) , ráadásul a regény második fele dögunalom.

Korbácsról nem írok, mert Barker szar a horroros időszaka után, mikortól azt kezdte magáról képzelni, hogy ő egy modern Tolkien. A regény tele van jó ötletekkel, de kurvára nincsenek összefűzve, és nincs a regénynek tempója. Majd valamelyik rajongója ír róla.

entro 2011.10.01. 21:33:55

@Wostry Ferenc: És ráadásul én úgy emlékszem, szegény King még dicsekedett is vele, hogy mekkora sugallat volt a Végítélet vége, h. sokat kínlódott vele, és egyszer csak beugrott:) Háy János mondta nekem, h. amivel sokat kínlódsz, az kuka, nincs mese...

Tryptich 2011.10.03. 11:31:59

Mondok én valamit azzal a Korbáccsal kapcsolatban: Immacolata többet érdemelt volna annál amit kapott... nekem mind a mai napig Ő a leghatásosabb, legjobban felépített gonosz szereplő.
süti beállítások módosítása