Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Pixelhősök - a számítógépes játékok első ötven éve

2010.12.09. 12:12 Wostry Ferenc

Szerző: Beregi Tamás.

Beregi nem normális. Vagy legalább is megszállott. Éppen emiatt szenzációs ez a könyv. Ha nem bűzlene gusztustalan-mód valamiféle marketingnek, azt mondanám, talán a legideálisabb karácsonyi ajándék idén a magamfajta későhuszas-koraharmincas komputerjáték-őrülteknek. Á, francokat, nem körözök a kelkáposzta körül: ez *a* legideálisabb karácsonyi ajándék!

Érdekes, hogy nemrégiben jelent meg angolszász nyelvterületen Tristan Donovan Replay – The History of Video Games című munkája, amely éppen azt a területet nem érinti, vagy csak minimális átfedéssel, amit Beregi kihagyott, és vice versa, hiszen Beregi a hősi kezdetektől eltekintve kizárólag a számítógépes játékokra koncentrál, a konzolokat hanyagolja. A Replay a megfelelő komplementere a Pixelhősöknek. De vissza az utóbbira, ami több szempontból is jobb könyv.

A borító már-már túl autoriter, monolitikus-fekete, színnel csak visszafogottan befreccsentve, ám mikor szemtől-szembe kerülünk azzal az információmennyiséggel, amit a könyv tartalmaz, onnantól a komor kéreg magától érthetődőnek hat: ez itt kérem kőkemény popkultúrális történelem, amelynek valódi jelentőségét majd tényleg csak az idő (további) múlása fogja megmutatni. És hogy alapos munka, az nem kifejezés.

A belbecs már színpompás, engem kissé a tíz-tizenöt évvel ezelőtt divatban lévő játékszaklapok layoutjára emlékeztet (Vagy most is ilyenek? Már nem tudom mikor vettem utoljára nyomtatott játékmagazint.) Nem kötözködés, sőt! A belívek szabálytalan változatossága tökéletesen illik a témához, egy Alien-módra a kulturális mellkasból előrobbanó jelenség-embrióhoz, amely aztán a környezetében elkezdett mindent felzabálni.
Beregi stílusa tényszerű, nem öncélúskodik: annyi a közölni való információ és olyan mennyiségű a könyvben felhasználásra kerülő illusztráció, screenshot és játékborító-reprodukció, hogy egész egyszerűen nincs hely stiláris játszadozásra. Szinte leírni sem tudom azt a bőséget, amely tartalmi és vizuális szempontból a lényege ennek a kötetnek. Játékok ezreit igyekszik műfajuk és elkészültük évének alapján besorolni, tartalmi alapvetésükkel minket megismertetni, a gamék evolúciójának fájára őket felaggatni. Szót ejt mindenkiről, aki élt és mozgott és jelentős volt játékfejlesztői területen, legyen akár grafikus, zeneszerző, programozó, MINDEGY.

A kiváló könyvből akkor lesz szuperkibaszottőrültjó, amikor végre elérkezik a hazai szcéna kitárgyalásához, és az ecceri-mucsai olvasó háta borzongani nem kezd, hiszen évtizedek távlatából felsejlik éppen azoknak az eseményeknek vagy éppen azoknak a fazonoknak az arca, akiket Beregi megidéz. Nyilván, az általam egyébként megvetett nosztalgia itt csorbítja objektivitásomat, de a fenébe is, emlékszem én a játékcsere-partikra, a Komputer Karácsonyokra, a Commodore Világra (utóbbinak egykori főszerkesztője, CoVboy (Kiss László) a mai napig a magyar számítógépes újságírás legjobb tollú szerzője, akinek stílusa nem csak komputerközeli- , de mezei újságírópályára is rálökött többünket.)

A könyv minden egyes példányához jár egy régi játékokkal csurig teli lemez. C64, Amiga, PC gamék százai várják rajta, hogy egykori élvezőik újra velük élvezzenek, és a lamer júzerek esetleg megmutassák a kölkeiknek, a fater mire verte az ABC Turbóját. Persze lehet kevésbé direkt is fogalmaznotok.

A Pixelhősök tökéletes. Szerelemgyerek.

7 komment

Címkék: pc könyvkritika 5csillagos

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr502502253

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Zalaba_Ferenc · http://aeonflux.blog.hu 2010.12.09. 13:04:08

Ez a könyv abszolút MUSTBUY. Köszi az írást!

RoFä 2010.12.09. 14:14:51

Rengeteget jatszottam, de a "hardcore gamer" statuszbol nagyon kimaradtam. Majd azert belenezek egy konyvesboltban, vegul is imadom a popkulturalis torikonyveket.

namhanman 2010.12.09. 20:03:52

Feri, most komolyan meg akartalak dicsérni, ugyanis helyesen írtál le egy olyan latin szót (vice versa), amibe még a nagy nevű jogászprofesszorok is belebakiznak, de aztán jaj, ott van a "popkultúrális"! Ez kiváltképp annak fényében sajnálatos, hogy utána a kulturális szót már példásan prezentálod. Sajnos ez így csak semleges kémhatást (pH 7) eredményez.

Bereginek gratuláció!

Jancsa Jani · http://burger.blog.hu 2010.12.09. 23:39:08

hu, ezzel most nagyon felkeltettek az erdeklodesemet, csak az a kar h ot rongy... ezt tenyleg csunyan be kene kerni valakitol karacsonyi ajandeknak :D

virtualdog 2010.12.12. 16:51:00

Nekem már meg van véve a fa alá, addig ki sem bontom (illetve a dedikálás kedvéért kibontottam, de psszt!). Amúgy meg nem vagyok későhuszas-koraiharmincas, de nem is a pár éve beindult retró-láz miatt érdekes a könyv: én vagyok a hullám vége-generáció, aki már későbbi időkben született, de nem volt még vasa hozzá otthon, illetve imádtam a technikai akadályok (gyenge hardver, fapados hanggenerálási lehetőségek) által szükségessé tett bámulatos kreativitást, ami a korszakra jellemző volt. Ma csak pár szerző (Fumito Ueda, Hideo Kojima, Tim Schäfer stb) táplálja bennem a reményt. :)

VulcanDeathGrip · http://cornmanfrommars.blog.hu/ 2010.12.25. 16:01:02

nagyon jó cucc.
csak kár hogy az ajándék lemez, és a rajta lévő játékok kicsit nehezen működnek. : (
süti beállítások módosítása