Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Fringe

2010.10.12. 08:00 Magócs Dávid

J.J. Abrams már bizonyított tévés, filmes körökben. Elég csak megemlítenünk az Alias-t, a Felicity-t vagy a nagysikerű LOST-ot, és ezzel elvárásaink máris az egekben vannak. Ha feltűnik a neve valamely sorozattal kapcsolatban, nekem az már elég garanciát jelent annak bepróbálására, majd a megtekintést követően elhelyezem képzeletbeli skálámon. Ahogyan a Star Trek kapcsán úgy döntött a rendező, hogy leporolja és megpróbálkozik a milliók által még most favorizált univerzum modern köntösbe öltöztetésével, nem volt ez másként a Fringe-nél sem. Itt azonban nem reboot-ról vagy remake-ről van szó. A helyzet a következő: az X-akták végetértét követően hatalmas űr támadt a misztikus sorozatok terén. Abrams ezt az űrt próbálja befoltozni egy hasonló koncepciójú szériával, ami a science-fiction és a misztikum kedvelőinek is egyaránt eleget próbál tenni. A kezdeti szárnypróbálgatásokat nem számítva remek X-akták pótléknak bizonyult, nem beszélve arról, hogy tévés körökben nem igazán dúskálunk hasonló témákat feszegető high-concept sorozatokban.

A legfontosabb különbség az X-akták és a Fringe között az események mozgatórugója. Míg Mulder és Scully nézőseregének nagy része hátra arcot csinált, megtudva, hogy szeretett sorozatuk különös eseményeinek hátterében az UFO-k állnak, addig a Fringe esetében ilyenről szó nincs. Mi, emberek állunk a középpontban, pontosabban az emberek határtalan gonoszsága, ami egy magasabb technikai tudással társulva, hátborzongató méreteket ölthet. A sorozat ebből kifolyólag tömve van társadalomkritikával, mégsem erre helyezik a hangsúlyt a készítők. Sokkal inkább az egész történetet behálózó összeesküvés elméletek armadájára, melyek mind különböző forrásokból táplálkoznak, mégis egyediek tudnak maradni.

Az FBI peremtudományokkal foglalkozó részlegéhez keveredik főhősnőnk Olivia Dunham (Anna Torv), majd követi őt a zsenialitás és demencia határmezsgyéjén egyensúlyozó Walter Bishop (John Noble), fiával, Peter Bishop-pal (Joshua Jackson) egyetemben. Az általuk alkotott trió feladata az emberi ésszel már fel nem fogható jelenségek vizsgálata, azok hátterének feltérképezése, kezdve a különböző állatokból keresztezett hibridekkel, az időutazás problémáján keresztül, egészen az LSD által kreált tudatátvitelig. Az első évad monster of the week jellege miatt kissé ellaposodott, a kezdetekben még nagyon is átgondoltnak tűnő széria, ami a nézettség rohamos apadását is okozta. Anna Torv érzelmektől mentes színészi játéka, és a mellékszereplők háttérbe szorulása csak tovább rontott a helyzeten. Akinek viszont jár a dicséret, a maximális tisztelet, és teljes elismerés, az nem más, mint a Walter Bishop karakterét alakító John Noble. A Gyűrűk Ura Denethor királya, egymaga cipelte a hátán a sorozatot a teljes első évad során. Örökös kikacsintásai, a hallucinogén szerek iránti rajongása és a remek színészi játék számtalan örömteli percet okozott és okoz még most is, a felhőtlen szórakozásra vágyóknak. 

A második évadra többé-kevésbé sikerült szakítaniuk a készítőknek az egy hét egy szörny felállással, és egyre nagyobb hangsúlyt kapott az átívelő szál, melynek kérdésköre folyton ott motoszkált az emberek fejében. Végül elkötelezték magukat az írók egy bizonyos irányba, amit az amúgy is spoilermentesnek szánt kritikában nem szeretnék lelőni azon kedves olvasóknak, akik esetleg most hallanak először a sorozatról. Elég az hozzá, hogy a meglépett megoldás katartikus végkifejletben végződött, a szó nem a legszorosabb értelmében, hiszen megoldatlan rejtély maradt épp elég. A harmadik évaddal beköszöntő jelentős minőségemelkedés lankadatlan, és hétről hétre a fotelekbe kényszeríti a nézőket. Anna Torv karaktere is számottevő javulást mutat, ahogy a mellékszereplők is egyre több jelenethez jutnak. A legfontosabb viszont a fejlődés azon iránya, amely a Fringe univerzumának elmélyítésére összpontosít. Egyre több részlet látott napvilágot az elmúlt két évad során, melyek fejben való összerakása gyerekkorom legózásaira emlékeztet. Ezen kívül a széria telis-tele van úgynevezett easter egg-ekkel, elég csak megemlíteni az első évadban még újnak számító, minden reklám előtt feltűnő ábrák titokzatosságát, melyekről később kiderült, hogy egy kódrendszer részei és mindegyikük az ábécé egy betűjét jelöli.

A Fringe nem kiemelkedő, de stabilnak mondható nézettséget produkál hétről hétre, amellyel elérte azt, hogy már a harmadik szezonját élvezhessük. Hazánkban is képviselteti sorait az RTL klub képernyőjén, és meglepő, de nem vérzett még el a hétfői esti tíz órás sávban. Jelenleg a második évadja fut, annak is a vége felé járunk, ahol igazán beindulnak az események.

Akik érzik magukban az affinitást, az ilyesfajta művekhez, és még csak meg sem próbálnak kritikusan állni a pszeudotudományos tézisekhez, azok számára igazi csemegének ígérkezik eme sorozat. A megszokottnak mondható felvetéseken kívül egyre több és több agyament kísérlettel találkozhatunk, amelyek nagy része erős gyomrot kíván. A színvonal fokozatos emelkedése, a különböző misztikus szálak remek elegyítése, és a karakterek önmagukban erősítik a sorozatot. Mindezt megspékelik számunkra egy jó adag humorral és iróniával, amivel azt érik el, hogy minden hozzám hasonló sci-fi őrült, hétről hétre leüljön, és a szereplőkkel együtt izgulja végig A rejtély következő részét.

                    

19 komment · 1 trackback

Címkék: scifi thriller 4csillagos tévékritika

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr302324837

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: Scifirajongó a pápa? :-) 2010.10.12. 12:44:24

Biztos sokan emlékeznek a nagy hype-pal induló, de annál dicstelenebb véget érő FlashForward c. sorozatra, ami lényegében arról szólt, hogy a teljes emberiség elvesztette az eszméletét pár percre, és ez alatt belelátott a saját jövőjébe. Hát most kezem...

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

hakaba 2010.10.12. 09:48:05

itthon sajnos elvérzett... jövő héten már nem lesz. és ki tudja mikor adják le. úgyhogy hajrá letöltés.

van pár elég gyenge rész, de van pár nagyon ütős is, így mindig megéri vele próbálkozni. ;)

Magócs Dávid · http://geekz.blog.hu 2010.10.12. 09:57:13

@hakaba: nem tudtam róla, meggyőződésem volt, hogy az a maradék pár részt még leadják, elkeserítő dolog ez a hazai programming...

hakaba 2010.10.12. 10:23:45

a lényeg a nézők, vagyis bocs, a nézettség. :)
sóder klub lesz helyette...

monana 2010.10.12. 10:39:56

A szinkronban egykét szereplő eredeti hangja teljesen elveszik. Pl: Broyles
Egyébként a kritikával maximálisan egyetértek, és a posztereik jelenleg az egyik legjobb minőségűek a sorozatok között.

efes · http://efesasanisimasa.wordpress.com/ 2010.10.12. 10:42:07

A sorozat bugyuta, de Anna Torvért csapkodnék ajtókat. Nem mellesleg, az hülyeség, hogy érzelemmentes a játéka. Visszafogottan játszik, de a felszín alatt érzelmek vad vihara dúl - jól játszik.
Walter karaktere szerintem ultragagyi közhelygyűjtemény, Noble pedig egyszerűen szar színész. Még a Gyűrűk urában is jobb volt, Denetorként.

hakaba 2010.10.12. 11:31:46

dehogy bugyuta vagy ha az, akkor kedvesen. vagy nehéz elfogadni a párhuzamos univerzumo(ka)t? :D utálom azt a kifejezést, hogy szórakoztatás, de ennek a sorozatnak a nézésénél kifejezetten jól érzem magam.

Rusznyák Csaba 2010.10.12. 12:29:07

Én három rész után elbúcsúztam tőle. Nagyon próbál ötletes lenni, de nem sikerül neki.

Fedor · http://fedor.blog.hu/ 2010.10.12. 12:53:31

@hakaba: "itthon sajnos elvérzett... jövő héten már nem lesz. és ki tudja mikor adják le."

Nem hinném, hogy elvérzett volna, pont most olvastam valahol, hogy a sávjában a legnézettebb műsor volt a múlt héten. Inkább csak szüneteltetik valami miatt.

hakaba 2010.10.12. 13:01:30

@Fedor: sajnos én meg tudom, mivel itt dolgozom.
(és így sajnos mindig csak már publikált adatokkal dobálózhatok)

hakaba 2010.10.12. 13:02:44

@Rusznyák Csaba: elfogadom, hogy nem tetszik (pedig nem szoktam :D) de 3 rész szerintem kevés az ítélethozatalhoz.

Magócs Dávid · http://geekz.blog.hu 2010.10.12. 13:08:55

@Rusznyák Csaba: Igen én is elfogadom a véleményed, jobban mondva tiszteletben tartom, de azért hadd hívjam fel valamire a figyelmedet én is.

3 rész alapján véleményt alkotni a teljes sorozatról több, mint elhamarkodott. Tudom az idő pénz, de ha mást nem a Spartacust fel tudom hozni példának, ahol 7! részt kellett arra várni, hogy a készítők megtalálják magukat.

Ilyenkor azt szoktam tanácsolni, hogy random ki kell választani egy részt valahonnan a végéről és megnézni azt. Hátha mostanra elnyeri a tetszésedet, mivel, ahogy hangsúlyoztam is beteg jó részek mennek most.

Rusznyák Csaba 2010.10.12. 13:51:34

@Artemis: Ez tökigaz, olyannyira, hogy a Deep Space Nine-nal anno pont az volt, amit mondtál. Én, aki nagyon szeretem a Star Treket, rohadtul untam az első évadot, és 6-7 rész után abbahagytam. Aztán pár szezonnal később elcsíptem egy-két részt, ami rávett, hogy újrakezdjem az egészet az elejéről. Ma pedig a kedvencem az ST-k közül.
Ugyanakkor a Losttal pont az volt, hogy az ötödik évad elejéig néztem, de akkorra már minimum három évad óta fontolgattam, hogy abba kéne hagyni. És ma már bánom, hogy nem hagytam tényleg abba sokkal korábban.
Egyszerűen nincs rá időm, hogy mindennek adjak egy második, aztán egy harmadik, aztán ki tudja, hányadik esélyt, és várni, és várni, hogy hátha majd jobb lesz.

elefes 2010.10.12. 14:34:28

@Rusznyák Csaba: Az elején én is hagytam a fenébe, a pilot veszettül gyenge volt. Aztán valamiért folytattam és nem bántam meg. Nem emlékszem pontosan, de valahol az 5-6. rész környékén kezdett beindulni. (Persze semmi világmegváltást nem kell várni a Fringe-től, de elég szépen adagolta a rejtélyeket és a WTF-pillanatokat. És itt legalább válaszokat is adnak...)

Csatlakoznék Artemis véleményéhez, hogy 3 rész alapján még nem érdemes véleményt alkotni egy sorozatról. A Sons of Anarchy első 3 része maximum erős közepes volt, az is a 4-5. rész környékén kezdett magára találni. Vagy a Dexter eleje, bár lehet, hogy ez másnál nem így történt, de az első részekben valahogy visszataszítónak találtam a figurát, egy üres és pedáns, fehér nadrágos faszfej volt, semmi több.

Bokortalan Lajtalan · http://facebook.com 2010.10.12. 15:49:51

Legjelentősebb különbség az X-aktáktól:

X-akták - egy hét, egy eset részek ütősek, metaplot vérgagyi

Fringe - egy hét, egy eset részek vérgagyik, metaplot kibaszottul ütős.

Ezért nem is szabad három rész alapján megítélni, főleg, hogy az átívelő szál(ak)ra csak a második részben erősítenek rá.

Bokortalan Lajtalan · http://facebook.com 2010.10.12. 15:51:16

Ja, és Anna Torvot blokkolnám. A harmadik évad elején még az is kiderült, hogy több egyszerű eyecandy/akcióscsaj kombónál, és tud játszani.

_renton 2010.10.12. 16:02:50

A Flashforwardból 10 részt bírtam, az Eventből szerintem már a 4.-et sem fogom mengnézni. Azokról a szériáktól kapok agyfaszt, ahol nagyon sokat ígérnek, aztán egyre kevesebb infóval tömik be a szánkat. Mindkét sorozatnál azt éreztem, hogy borzasztóan egy helyben topog.

Ehhez képest a Fringe-nél pont fordítva van: egyre érdekesebb fősztorival még az unalmasabb részeket is átvészelhetővé tették. Igaz, a Fringe-et sem lehet az első pár rész után rögtön megszeretni.

És csatlakozom a Noble-t éltetők táborához, gyakran Dr. Emmet Brownra emlékeztet, ez pedig nem sok tudóskarakternek sikerült az évek során :)

mesko 2010.10.12. 18:30:46

én sem lőném le még az Event:)
a Fringet is nézem továbbra is, pedig én is majd lerúgtam az elején..még ha több időm lesz majd akarok azért egy pár dolgot írni róla:)

KömKel · http://komkel.blog.hu/ 2010.10.12. 19:05:15

Flashforward 3 rész után kuka, Event már az első után.
Viszont a Fringet imádom, a Lostból pedig az utolsó rész nem kellett volna...
süti beállítások módosítása