Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Babylon A.D.

2010.09.01. 08:30 Forgács W. András

Mathieu Kassovitz - érdemei elismerése mellett - a szélesebb értelemben vett közönség szemében akkor is csak "az a fiú az Amélieből" marad, akárhogyan is próbálkozik szegény. Pedig van neki rendezői filmográfiája is, benne a Bíbor folyókkal - a Luc Bessonnal turbózott folytatásról most felejtkezzünk el egy jótékony pillanatra. Jó, beismerem a Gothika nem volt éppen főnyeremény. (Mégis, mit várunk a Kígyók a fedélzeten írójától?) Talán ezért, talán másért váratott magára öt évet a következő filmje, a forgalmazó szeszélyből itthon csak most bemutatkozó 2008-as Babylon A.D., amelynek elkészítéséhez visszatért a hollywoodi stúdióknál talán eggyel barátságosabb Europacorphoz. A "talán" nem véletlenül került be: a film elég tudathasadásosra sikeredett.

A nem túl távoli jövőben a tokiói driftben megfáradt Vin Diesel tengeti életét a polgárháborús Jugoszlávia és a Sziget fesztivál keverékének tetsző, ki tudja miért anarchiába fordult Oroszországban mint mezei zsoldos. Egy nap a környék nagyhatalmú ura, Gorsky (az eltorzult fejű, takaréklángon üzemelő Gérard Depardieu) megbízza egy elsőre egyszerűnek hangzó feladattal: juttasson el egy lányt, Aurorát (a gyönyörű Mélanie Thierry) New Yorkba. Az úton a lány pótanyja, Michelle Yeoh kíséri őket - és szép lassan kiderül, hogy a lánnyal valami nagyon nincs rendben...

...akárcsak a filmmel. A kezdeti poszt-apokaliptikus, káeurópai felütés ellenére csak a film nagyjából fele van tele meneküléssel kiégett panelházak  között vagy gigantikus, a nyolcvanas évek hasonló amerikai filmjeit idéző kocsma/bár/ketrecharc terekben  lerendezett bunyóval. Amint hőseink megérkeznek Amerikába - mert természetesen eljutnak New Yorkba, sőt  nagyjából az is kiderül, kik és mire akarják Aurorát felhasználni - elkezdődik a finomnak szánt társadalomkritika napjaink Nyugatjáról. Ez annyiban merül ki, hogy hatalmas termékelhelyezéseket kapunk minden szabad felületen. Meg nem lehet kikapcsolni a tévét a lakásban. Hú. Közben Schubert szól, mert ez mégis csak egy európai film, még ha Mr. Fox is forgalmazza.

Vin Diesel nyilván vágyott egy művészi filmszerepre, ahol megmutathatja, mekkora színész is valójában. Sajnos a dialógusai még a maradék reményét is elvették erre: utoljára a botoxban fürdetett Mickey Rourke arca volt ennyire kifejezéstelen. Semmi gond nem lenne ezzel: nagyon kellemes, az első félidőben a nyolcvanas évek posztapokaliptikus filmjeit idéző, egy-két látványos akcióval feldobott filmet kapunk. Elhangzik benne a "Mindenhol jó, de legjobb otthon", meg más hasonló borzalmak, de őszintén: manapság melyik filmben nincsenek ilyen és ehhez hasonló, nyilvánvalóan helykitöltőnek szánt félmarhaságok? Nagyobb problémának tekintem, hogy a harmadik harmad inkább a történet lezárására tett elkeseredett kísérlet mint bármi más.

Ha még emlékeznek a "talán"-ra az első bekezdésből, az most nyer jelentőséget: ebből a filmből kiderül, hogy az Europacorp sem működik máshogyan, mint bármelyik hollywoodi stúdió: nyilvánvalóan egy produceri vágattal van dolgunk. Remélhetőleg előbb vagy utóbb  hozzánk is eljut a rendezői változat valahonnan Párizs csatornáiból - bár aki nagyon szeretné, be tudja szerezni most ís. Addig a Babylon A.D. nem más, mint egy megkésett nyári akciófilm, ami csak aláhúzza a jelenleg is tomboló, későnovemberi időjárást. Depressziósok kerüljék még a Boldog Vég ellenére is.

és fél

4 komment

Címkék: akció filmkritika 2csillagos 3csillagos

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr542261255

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Edgar 2010.09.01. 08:41:37

Uhhh. Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de ha engem kérdeznek, akkor Kassovitz elsősorban a Gyűlölet (La haine) rendezője, és max valahol emögött a tizennegyedik sorban foglal helyet az ari srác az Amelie-ből.

"Vin Diesel nyilván vágyott egy művészi filmszerepre, ahol megmutathatja, mekkora színész is valójában."
Meg fogsz lepődni: Vin Diesel tényleg jó színész. Ha valakinek kétségei vannak effelől, nézze meg a Find Me Guilty-t. Csak hát ő elsősorban akcióhős, annak a nemes vérvonalnak a folytatója, amit a 80-as években Arnold, Sly és a többiek összehoztak.

Aureliano Buendía ezredes 2010.09.01. 09:44:48

"az Europacorp sem működik máshogyan, mint bármelyik hollywoodi stúdió" - ezt egyrészt elnézve néhány filmjüket aligha hiszem. Másrészt viszont mi közük van ehhez a filmhez?? - www.imdb.com/title/tt0364970/companycredits

Oidipus Prime · http://oidipusprime.blog.hu/ 2010.09.01. 10:48:28

@Edgar: Ah igen, La Haine! Nem is tudtam,hogy azt ő követte el. Szerintem a Babylon is telljesen nézhető szórakoztató film, de a Gyűlölet az minden ízében zseniális.
Diesel meg fasza akciószínész, de az egyetlen karakter amit nekem full hitelesen tud hozni az Riddick. De ő arra született.

mesko 2010.09.01. 18:03:56

..azért amig nézed a filmet nem igazán látod a hibákat..csak azután!,ez jó szerintem...mert akkor lenne gond ha a film közben éreznéd egyfolytában:)
..de hogy mindenegyes kemény-kőszívű macho-ból aki ilyen "csomagot" transzportál milyen kedves lesz a végére...ahh hogy szeretem:D
tényleg na..ez olyan jól esik,igaz kell hozzá a sex-appeal,de legalább látom,hogy megéri ha az ember annyit bütyköli magát:)
süti beállítások módosítása