Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Breaking Bad - 3. évad

2010.04.10. 16:30 Freevo

A harmadik epizódjánál jár a jelenleg futó drámák egyik legjobbika, a Breaking Bad új évadja. A hiteles drámát fekete humorral egyesítő sorozat rendületlenül a Kemény zsaruk-at megközelítő emberi mélységekbe taszítja a hőseit, miközben bámulatos látványvilággal és a televízió legjobb alakításaival kényezteti a nézőit. A bejegyzés belsejében spoileresen elemzem az eddig látottakat. 

Mindenfajta történet mozgatórugója a karakterfejlődés – ezt az alaptézist forgatta fel Vince Gilligan és csapata azzal, hogy a Breaking Bad-ben a szereplői jellemének folyamatos degenerációját ábrázolják. Walt White elismert kutató is lehetett volna, de középosztálybeli kémiatanárrá csúszott le, akinek a gyönge személyiségét jól példázza, hogy kocsimosással igyekezett kiegészíteni a keresetét. A tartásának hiánya és a külső nyomás, a társadalmi frusztráció tehetnek arról, hogy bűnözővé vált. 

Walt White a huszonegyedik század antihőse. Tony Soprano és Vic Mackey nyomdokain járva rombol maga körül egzisztenciákat, és süllyed olyan emberalatti szintre, ahonnan már lehetetlen a megváltás. Ő azonban nélkülözi azt a tudatosságot, pragmaticizmust, amellyel a hozzá hasonló karakterek rendelkeznek. Nincs egy vezérelve, legyen az a törvény szabad értelmezése, avagy atyai intelmek egy sorozatgyilkos számára, amelyek megóvnák őt az erkölcsi fertőbe süppedéstől. 

A gonosztettekkel való szembenézésre Walt válasza az ignorancia. Hosszú ideig próbálta azzal legitimálni a tetteit, hogy mindent a családjáért tesz, de a harmadik évaddal túlléptünk ezen a ponton. Rég kicsúsztak az irányításából az események, de minden szörnyűség közül a repülőgép-szerencsétlenség lett az, amelyen nem tudta túltenni magát. Tisztában van azzal, hogy ő tehet 167 ártatlan ember haláláról, de ahogyan másoknak, úgy saját magának is hazudik, amikor a kormányt vádolja a katasztrófáért, és amikor megpróbálja kisebbíteni az esemény súlyosságát. A beszéde a tornateremben egyszerre gyomorszorítóan kínos és lenyűgöző, ahogyan a gerinctelenségig fajul a viselkedése. 

Ettől kezdve Walt megállíthatatlanul rossz emberré válik. A saját lakásába az alagsoron át hatol be, egy olyan csapóajtón, amelyet maga eszkábált, kifejezve, hogy az emberi mélységei előtt egyre inkább leomlanak a korlátok. Később az egykori törődő és szerető családapa végső elkeseredésében már-már zaklatásig merészkedik, hogy visszaszerezze a feleségét. Erőszakossá és számítóvá válik, tudat alatt elismerve, hogy mivé változott. 

Hasonló utat jár be Jesse Pinkman, Walt bűntársa. Az ő sorsa sokkal tragikusabb, hiszen a lealacsonyodását nem magának köszönheti. Könnyebb azonosulnunk vele, az ő veszteségét, Jane halálát inkább átérezzük, mégsem válik a történet pozitív hősévé. Mivel abban a hitben él, hogy miatta halt meg a barátnője, ezáltal a repülőgépek is miatta zuhantak le, megpróbál szembenézni a sötét oldalával. A rehabról úgy távozik, hogy elfogadta önnön romlottságát, nem próbál meg jobb emberré válni. Ellenkezőleg, úgy viselkedik, ahogy az egy gonosztevőtől elvárható. Alattomosan kijátssza a szülei kezéből a nagynénje házát, nem tudva, hogy ezzel az öccse álmát is tönkreteszi, akit egyedüliként szeretett a rokonai közül. 

Walt szinte mindenkit magával ránt a lejtőn maga körül, beleértve a feleségét, Skylert is. Az asszony a könyvelői állásában vetemedik bűncselekményre azért, hogy a méltóságát megőrizze. Hamarosan nála is kockára kerül a saját tisztessége, amikor bosszúból lefekszik a főnökével, és innentől kezdve ugyanazt az értékvesztési folyamatot követhetjük nyomon, amelyet a férje is bejárt.

Az antihősök feleségei mindig fejfájást okoznak a sorozatkészítőknek. Nehéz érdekfeszítően tálalni azt a párkapcsolati válságot, amelybe azt követően kerülnek, hogy fény derül az élettársuk valódi énjére. A Dexter írói a könnyebb megoldást választották, a Kemény zsaruk pedig sosem tudta igazán, mit kezdjen Corinne Mackey-vel. Skyler a Breaking Badben a tehetetlen áldozat szerepéből kitörve erős egyéniséggé vált, a kettejük drámája szervesen illeszkedik a sorozat egészébe.

Az asszonyéhoz hasonló cipőben jár Hank, aki a munkahelyi stressz áldozata lett. A DEA-ügynök az évadok során a pojácáskodó Michael Chiklis-paródiából az egyik legizgalmasabb karakterré fejlődött, ő kezeli a legemberibben a gyilkosságokat, amelyekbe sodródott tettesként vagy szemtanúként. Mondanom sem kell, az ő sorsában is jelentős szerepet játszanak Walt tettei. 

Ahogyan a Breaking Badet ismerjük, itt semmi sem fog olyan egyszerűen menni. Kapunk apró utalásokat arra, hogy minden visszatérhet a rendes kerékvágásba, és elkerülhető a totális katasztrófa, de az írók briliáns módon csavarják úgy a szálakat, hogy ezt ne legyen könnyű elérni. Walt ingadozik a lelkiismeret-furdalás és a tagadás között, Jesse-t a lelketlenné válás és a megbánás tépi – megkapóan tragikus az alakítása a harmadik részben, ahogyan Jane emlékének utolsó hangfoszlányához próbál ragaszkodni az elbitorolt, ürességtől kongó házban. 

Eközben a tudtukon kívül manipulálnak a hőseink körül a náluk sokkal hatalmasabb erők. Walt azt sem veszi észre, hogy épp csak elkerüli a halál Tortuga brutális gyilkosainak képében. Gus Frings, a mérhetetlenül befolyásos dealer és a pitiánerségből feltörő ügyvéd, Saul Goodman tevékenysége a bizonyíték arra, hogy Walt túlságosan mélyre ásta be magát az alvilágba. Innen már nem lehet kiszállni következmények nélkül. Az évad elejénél járunk csupán, de Gilliganék komótos építkezése eddig mindig meghozta a gyümölcsét. Az ő nagyszerűségüket mutatja, hogy az eddigi kevés esemény ellenére is olyan elviselhetetlenül feszült drámát sikerült elérniük, amely nemhogy fenntartja, de fokozza is az érdeklődésünket olyan szereplők iránt, akiket egyáltalán nincs okunk kedvelni.

Végezetül kiemelem az elmúlt epizódok néhány emlékezetes pillanatát:

  • Jesse Pinkman elgondolkodtató mondata: "I'm the bad guy", amellyel öntudatlanul is megszólaltatta Walt lelkiismeretét.
  • A Kuzinok, azaz a két mexikói orgyilkos rezzenéstelen arca, amikor a hátuk mögött felrobban a teherautó.
  • Tio, azaz Mark Margolis bizarr módon humoros entrée-ja az Oiuja-táblás kommunikációval.
  • Bármelyik jelenet Skyler és Walt között, amelyekben Bryan Cranston folyamatosan lenyűgöz az apró rezdülésekkel a hangjában és a gesztusaiban.

6 komment

Címkék: dráma 5csillagos tévékritika

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr311905177

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

tomee · http://www.nba1.hu/ 2010.04.11. 12:12:48

A Kemény zsarukkal való párhuzam telitalálat. Remek kritika egy remek sorozatról.

Gaines · http://delta.blog.hu 2010.04.11. 12:30:10

A jelenleg futó legjobb sorozat. (Aztán remélem, hogy a Treme megszorongatja majd.) Az a legmegdöbbentőbb a Breaking Badben, és ez az, amiben egyetlen másik sorozathoz nem hasonlítható, ahogy egy, a sorozat kezdetén kifejezetten szimpatikus karakterből, akivel a nézők villámgyorsan tudnak azonosulni (most komolyan, lúzer, rákos kémiatanár és odaadó családapa, aki gerincet növeszt magának és tökös legénnyé válik, instant recept a szurkoláshoz), tízegynéhány rész alatt egy félelmetesen rohadék, szinte minden jellemvonásában visszatetsző szereplő válik. Nem ismerek még egy olyan sorozatfőhőst, akivel ennyire nehéz megbirkózni nézőként. A 3x03 domestic terrorját gyötrelmes volt nézni.

Milyen igaz a Dexter párhuzamod. Lényegében pont ezt, a nehezebbik utas fordulatot vártam a 4. szezonzáró végére, amikor olvastam a neten a hatalmas bombshellről... Az idei évadot Anna Gunn uralni fogja.

Arra leszek amúgy kíváncsi, hogy vajon melyik évadban emelik a többi fő karakter szintjére a jelenlegi gyenge láncszemet, Marie-t. Apró jelek szerintem vannak, hogy talán a mostaniban.

Donnie_ · http://www.donnie.blog.hu 2010.04.11. 12:58:29

Nagyszerű írás, a BB pedig valóban a jelenlegi mezőny egyik, ha nem a legjobb sorozata. Okosan felépített, nem szokványos karakterrajz, bravúros történetszövés, mindezt pedig az elsőrangú alakítások és a sorozat különleges képi világa teszi teljessé.

Gaines: Marie mellett még Walter jr.-ra is igaz a gyenge láncszem jelző, de úgy gondolom, hogy már az is bravúros, hogy egy ilyen erőteljes központi figurával bíró sorozatban még három karaktert megfelelően el tudtak mélyíteni.

Freevo · http://delta.blog.hu/ 2010.04.11. 14:09:50

@Gaines: én kifejezetten örülök, hogy Marie egyelőre kissé a háttérbe szorult, de nekem is eszembe jutott, hogy vajon mikor kap majd nagyobb szerepet. Nekem egyébként van egy tippem Hank sorsával kapcsolatban, és azzal összefüggésben tudom elképzelni a neje fölemelkedését.
@Donnie_: egyetértek, viszont Walter Jr.-nál esélyt sem látok arra, hogy több legyen a szülei közt őrlődő gyereknél. Bár ebben az évadban még ez a szerepe is teljesen rendben van.

Bagheera Kiplingi 2010.04.12. 17:31:41

elmondon mi lesz:

Marie-t fogjak lefejezni a Tuco unokatesoi.

kerdezzetek meg honnan tudom :)

iqsamp 2010.04.12. 18:26:14

A 4. epizód már kint van.
Számomra nagy törés volt, hogy hagyta Jane-t meghalni. Jobban kedvelném a sorozatot, ha Walt egy picivel is védhetőbb lenne morálisan..
Amúgy ha már párhuzamba kell állítani akkor ott van az Összeomlás is Micheal Douglas-szel
süti beállítások módosítása