Van egy kurva nagy jelenet a mozikban futó spanyol doksiban az A csirke a hal és a királyrák-ban. A spanyol versenyző, aki készül a világ legfontosabb szakácsversenyének, a Bocuse d'ornak a döntőjére panaszkodik a szabályrendszer lehetetlenségei miatt, mire egy kollégája megjegyzi: "Nem kötelező indulni a versenyen, de ha elindulsz, fogadd el a hibát is!"
Mélységesen egyetértek vele, ezért csak néhány nyavalygó szó az elején: minden ami rossz az Oscar-díjban idén egyetlen névben összefoglalható: Harvey Weinstein. A két lábon járó Oscar-cunami idén is elfelejtett Oscar-esélyes filmet forgatni, így hát lobbi erejét kellett megmozgatnia, hogy filmje az öt között legyen. A pletykák szerint az utolsó pillanatba esett be a The Reader és közismerten meleg rendezője Stephen Daldry (3 film, 3 jelölés immáron, csak úgy mondom) a jelöltek közé, kipenderítve onnan a The Dark Knight-ot és Christopher Nolan-t, Kate Winslet epizódista jelölésa pedig főszereplőre cserélődött. Az igazán ízléstelen slusszpoén ekkor még hátra volt, a legjobb filmért díjazható producerek neve helyén a jelölés bejelentésekor még nem szerepelt konkrét név, csak néhány órával később kerültek bejelentésre a The Reader zsúfolt produceri kreditjéből a kiválasztottak: Sydney Pollack és Anthony Minghella. Csak az újszülöttek kedvéért: mindketten az "In Memoriam" montázs szereplői lesznek holnap.
De beszéljünk az esélyekről is (a teljes jelöltlista): idén szinte mindenki egyetért abban, hogy a Slumdog Millionaire megállíthatatlan lesz, a kérdés csupán az, hogy mennyi lesz az annyi! A film és a legjobb rendezés díja borítékolható, csakúgy mint a az adaptált forgatókönyvért és a legjobb vágásrét járó szobrok. Az operatőri és a két filmzenei díj szintén biztosnak látszik, a hang és hanghatás vágás az a két kategória, ami előrevetítheti az est egyoldalúságát. Az én érzésem szerint a "söprés" elmarad, a Slumdog-nak 5 vagy 6 díjjal kell majd beérnie.
Érdekes versenyek folyhatnak azokban a színész-kategóriákban ahol egyetlen jelölése sincs a Milliomos-nak. A férfi mellékszereplő kategória rövidre van zárva, Mathilda Ledger örökségébe kerül a szobor, ahogy a női főszereplő kategória is eldöntöttnek látszik, Kate Winslet verhetetlennek tűnik, sajnos. A férfi főszereplők közt Mickey Rourke és Sean Penn vívja az este talán legkiélezettebb küzdelmét, míg a női epizódisták között Penélope kisasszony győzelme az utóbbi hetekben kissé meginogni látszik, egyik jelölt győzelme sem lenne igazán meglepetés.
Ezek után lássuk a tippjeinket kategóriánként:
(akik nyerni fognak/és akiknek nyernie kéne)
Legjobb film:
Slumdog Millionare
Legjobb rendezés:
Danny Boyle/Christpoher Nol, akarom mondani Danny Boyle
Legjobb férfi főszereplő:
Mickey Rourke
Legjobb női főszereplő:
Kate Winslet/bárki csak ne Kate
Legjobb férfi epizódista:
Heath Ledger
Legjobb női epizódista:
Penélope Cruz/Marisa Tomei
Legjobb eredeti forgatókönyv:
Dustin Lance Black (Milk)/Martin McDonagh (In Bruges)
Legjobb adaptált forgatókönyv:
Simon Beaufoy (Slumdog Millionaire)/John Patrick Shanley (Doubt)
Legjobb animációs film:
WALL-E
Legjobb operatőri munka:
Anthony Dod Mantle (Slumdog Millionaire)/Wally Pfister (The Dark Knight)
Legjobb vágás:
Chris Dickens (Slumdog Millionaire)
Legjobb filmzene:
A.R. Rahman(Slumdog Millionaire)/Alexandre Desplat(The Curious Case of Benjamin Button)
Legjobb dal:
Down to Earth (WALL-E)
Legjobb látvány:
The Curious Case of Benjamin Button/The Dark Knight
Legjobb jelmez:
The Duchess/Australia
Legjobb maszk:
The Curious Case of Benjamin Button/Hellboy II: The Golden Army
Legjob külföldi film:
Waltz with Bashir-Izrael
Legjobb hanghatás-vágás:
WALL-E
Legjobb hang:
The Dark Knight
Legjobb egész estés doku:
Man on Wire
Utolsó kommentek