Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Trigun (1. kötet)

2009.02.13. 08:00 virtualdog

Jelentem: erős versenyzővel gazdagodott a hazai manga-front! A Trigunban ugyanis megvan minden, amit ebben a műfajban szeretünk: érdekes világ (a mai valóságunk alternatív jövője, továbbgondolása), markáns személyiségjegyekkel rendelkező szerethető karakerek, lassanként kibontakozó történet a szükséges morális töltetű problémákkal, valamint kiszámíthatatlan és dinamikus cselekmény a valóságtól könnyedén és magabiztosan elrugaszkodó harcjelenetekkel megspékelve. No és persze vannak debil poénok, váratlanul felbukkanó SD (super-deformed) stílusban megrajzolt képkockák és totál kaotikus képkeretezések is – azaz minden, amit a mangákban utálni lehet… De a Trigun nem véletlenül vált, minden kócos-kamaszos eklektikussága ellenére, híres és más szerzőket inspiráló művé.


Érzésem szerint a japánok szeretik a szélsőségeket, popkulturális táplálékukat legalábbis bizonyosan. Szeretik kitapogatni a határokat, sőt kitágítani azokat, és előszeretettel teszik mindezt olyan területeken, ahol az univerzum egyetemes törvényei szerint nem szabadna otthonosan mozogniuk, sőt semmi keresnivalójuk sincsen. (Máig minden alkalommal összefosom magam, amikor eszembe jut, hogy a világ egyik legvadabb, legtökösebb és megfoghatatlan egységessége ellenére is legváltozatosabb film(sorozat)zenéjét, mely főként blues-os és jazz-es alapokra építkezik, nem egy világhírű, öreg és rutinos néger zenész írta valahol Amerikában vagy egy laza fehér gyerek Chicagóban, hanem egy kis, törékeny japán nő - Yoko Kanno…)

A Trigun is néhány, elsőre idegennek tűnő szubzsáner egyvelegeként áll elő: a western és a klasszikus űr-sci-fi egybekeléséhez a történet középpontjába helyezett, szigorú morális elvek alapján élő csodabogár, Vash asszisztál. A helyszín mindehhez a naprendszer egy különös, emberi erővel lakhatóvá tett és kolonizált bolygója a pontosan meg nem nevezett jövőben. A táj erősen hasonlít arra, amilyennek mi ma a Marsot képzeljük: sivatagos, kopár, kihalt: az emberek városokba tömörülve próbálják túlélni a nehéz éghajlati körülményeket és az öntörvényű, szabadon fosztogató rablóbandákat. No és Vash-t, akit Emberi Tornádónak is neveznek, joggal: akármerre jár, nyomában káosz és pusztulás jár. Fején hatalmas vérdíj, sarkában pedig két biztosítási ügynök, aki a kárbecslést végzi (és akik a hősünk nyomában keletkező anyagi károkat hamarosan a „természeti katasztrófa” kategóriába sorolják be).


A történet hajtóerejét egyértelműen a főszereplő karaktere szolgáltatja. Ő a forrása a drámának, az akciónak és a comic relief-et is az ő bolondozásai szolgáltatják majd. Ezek közül az első eleinte ritkán kerül napvilágra, mégis ez a legfontosabb: Vash soha, semmilyen körülmények között nem gyilkol, és mindent megtesz, hogy bármely szituációban megakadályozza az emberölést – elveihez pedig annak ellenére is tartja magát, hogy mesterien bánik a fegyverrel és tökéletesen tisztában van (illetve részben figyelő szemünk előtt tisztába jön) az ezáltal őrá háruló felelősséggel. Klasszikus western motívum ez: ha megtehetnéd, de nem lépsz közbe, mikor ártatlanok szenvednek, te magad is részessé válsz a bűnben, ha nem is észérvek, de a lelkiismeret elnémíthatatlan szava alapján. Ez a kötelességtudat hajtotta harcba a híres, büszke amerikai hősöket, John Wayne kemény pillantású seriffjeitől A hét mesterlövész szedett-vedett társoságáig, és ez veszi rá Vash-t is, hogy megannyiszor harcba induljon a harc szándéka nélkül, úgy kockáztatva az életét, hogy közben voltaképpen ő maga is az ellenfél oldalán van (hiszen nem tehet benne kárt).

Eköré az izgalmas alapprobléma köré aztán sok szál tekeredik fel, ahogy a mellékszereplők sorra az Emberi Tornádó mellé csapódnak, kezdve a sort a két biztosítási ügynökön, majd folytatva egy láncdohányos, komor pappal – de hoppá, túllépem hatáskörömet, mert én lassan már az animéről beszélek, holott a manga első kötete a felvezetésnél ér véget! Még nem ismerjük Vash múltját, sem a visszaemlékezéseiben merengéseiben szereplő életvidám, fiatal lányt, és nem lépett színre hősünk Nemezise sem…

De ha már felhoztam az animét, engedtessék meg egy rövid összehasonlítás. A Trigun legnagyobb erénye – persze nyugodtan vitába lehet velem szállni – a zenéje. A sorozatot a Yoko Kanno neve által fentebb hivatkozott Cowboy Bebophoz hasonlóan remek, blues és western hangulatú gitárorientált muzsikák festik alá: ütemhatárokat nem tisztelő, ráérős, távolba szálló pengetés és feszes, dinamikus ritmizálás váltja egymást, no és az epizód eleji, torzított riffeket egymásra dobáló opening is megérne egy misét. Talán nem szerencsés a kronológiailag későbbi adaptációhoz hasonlítani a képregényes alapanyagot, de ezt a fajta erős hangulat-szövetet, mely a kezdetben igencsak epizódikus történetelemeket összetartaná, igencsak hiányoltam. Ráadásul a manga amúgy sem könnyű olvasmány: a zsúfolt, egymásra préselt kockákból olykor nehéz kihámozni a történéseket, különösen az akciójelenetek esetében. És ha már kukacoskodok, egy apróság a kiadással kapcsolatban: a vastag gerinc miatt a lap belsejére eső szövegbuborékok néhol nehezen olvashatóak.


Azért félreértés ne essék: a Trigun így is a hazai megjelenések legszínvonalasabb és legkomolyabban vehető címei, valamint világszerte az ismertebb mangák közé tartozik (a zene hiánya, így a visszafogottabb western-hangulat csak az animéhez képest érezhető). Nem véletlen, hogy annyi japán művészt megihletett a későbbiekben: a Beboptól a Hellsingig sok jelentős manga és anime viseli magán a Trigun hatását (a Hellsing rajzolója egy lábjegyzetben megjegyzi: többen is szóltak neki, hogy Alucard erősen emlékeztet Vash-hoz piros ruhájában és kerek szemüvegében, úgyhogy kicsit át is tervezte… de még így is erős a hasonlóság). Csak remélhetjük, hogy a további kötetek is kiadásra kerülnek, hiszen ez esetben igazán nem beszélhetünk rágógumi-rétestészta hosszúságú sorozatról: az alapsorozat három kötetből áll, ez itthon két vastagabb kötetben jelenik meg, utána pedig esetleg még a Trigun Maximumhoz is lehet szerencsénk.



Trigun 1.

Írta/rajzolta: Naito Jasuhiro
Kiadó: Delta Vision
Oldalszám: 364 oldal
Ár: 2290 Ft (bolti ár), 1945 Ft (webbolt ár)


10 komment

Címkék: képregénykritika 4csillagos

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr59940037

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Beyonder 2009.02.13. 11:20:06

Ha tényleg olyan jó a zene, mint a Cowboy Bebop-nál, akkor már töl... izé, rendelem is megfele... :)

Santito · http://geekz.blog.hu 2009.02.13. 13:03:25

A Trigun a klasszikus, kultikus és tényleg szórakoztató sorozatok közé tartozik, mind a mangát, mind az animét tekintve...

remélem megjelenik minden kötete...

virtualdog 2009.02.13. 14:49:16

Annyira nem virtuóz, de nagyon jó zenéje van a sorozatnak. A végén pedig igen erős érzelmi töltetet pakoltak bele, de szerencsére féken tudták tartani a kamaszos szentimentalizmust.

Gulandro 2009.02.13. 15:48:41

A Trigun anime befejezése nálam évek óta tartja a legrosszab rajzfilm végződés posztját.
Ennek ellenére azonnal megvettem a mangát amint megjelent itthon. Amellett, hogy így, a sorozatot ismerve is szórakoztató kiemelném az ár-érték arányt is, mert ugyanannyi pénzért amiért más sorozatokból egy cigipapírra sem elég az anyag, a Trigun még közelharci fegyvernek is beválik és eltart egy darabig.

Vészmadár · http://foxhole.blog.hu 2009.02.16. 09:38:43

CSatlakozom. Most szereztem be, és örömmel láttam, hogy nem egy zsebfüzet méretével bír a kötet.
Szeretet és Bééékeeeee:-)

aFx 2009.02.17. 11:21:30

igen, a trigun ihlette a cowboy bebopot és hellsinget, van hasonlóság... de én 18éves kor felett még japán szinkronnal sem ajánlanám az animét. avagy: hősünk moralizál három sort, felnőtt módjára viselkedik, majd megjelenik egy nő, és az előbb még határozott férfi komplett idiótává változik a szó legroszabb értelmében, szóval én valahol az első harmadnál kikapcsolatam és köszöntem. kb úgy kell elképzelni, mintha a Cowboy Bebopban Spike véresen komolyan megküzdene az ellenfelekkel, majd megjelenne Faye a képen, és egy nyáladzó, affektáló és vihogó elmeháborodottá változna. és ez így nekem kompletten nézhetetlenné tette a darabot.

persze, ez egy fiatalabbaknak szóló sorozat, de emiatt bizonyos életkor felett nézhetetlen.

alucard meg lehet hasonlít rá, de bling faktorban kb úgy viszonyulnak egymáshoz, mint a karate kölyök és riki-oh.

2009.02.17. 11:26:00

Én is bepróbálkoztam az animével.
Megvettem az első DVD-t, de nem bírtam végignézni.
Asszem kicsit fiatalabb korosztálynak való.
De lehet, hogy még teszek vele egy próbát.

fdave 2009.02.17. 20:34:26

Hm? A Trigun fiatalabb korosztálynak való? Amennyiben ezalatt a 16 és 20 közti korosztályt értitek, én is osztozom megállapításotokban. Egyébként viszont nem nagyon értem, hogy ezt miért mondjátok. Egyrészt az elején bemutatott idilli hangulat szépen lassan fordul át drámába, másrészt csak mert másképp "komoly", mint a Cowboy Bebop, attól függetlenül még nem szól fiatalabb korosztálynak.
vittorio: mindenképp ajánlanám a továbbnézésre, mert nekem egyik kedvencem a már említett Cowboy Bebop mellett. :)

2009.02.18. 08:57:27

Valahogy nem volt elég komoly. Persze az sem baj, ha nem komoly, de akkor meg extra jól kell kinézzen, vagy valahol máshol kell pluszt nyújtania. Nem vagyok animeértő, inkább csak műkedvelő. Lehet, hogy elsiklottam a lényeg felett. Ezért is teszek vele még egy próbát.

Sajna nekem a 16-20 év közti korosztály is igencsak fiatalabbnak számít. Persze lélekben még mindig csak 12 vagyok. Értelemben pedig még most sem hagytam le a 4 éves kisfiamat. :)

Yarner · http://androlib.blog.hu 2009.02.27. 10:24:43

Az anime az egyik negy kedvencem már évek óta, úgyhogy muszáj védelmembe venni.

Ami a legfontosabb: a sorozat elég lassan vezeti be magát, a féktelen akció-bohóckodásból szinte észrevétlenül teker át a közepe táján a kőkemény gyilkolós-moralizálós drámába. Ekkorra viszont a szenvedést csak fájdalmasabbá teszi, hogy már jól ismerjük a szereplők derűsebb oldalát, a köztük kialakult szálakat.

Olyan, mintha az Alkonyattól pirkadatigot lezárnád 20 perc után, hogy milyen szar film, nincs itt egy vámpír se.

Amúgy a manga sztorija tudomásom szerint eléggé más utat követ, mind Knives, mind Wolfwood sorsa eléggé másképp alakul.

Mivel az animében a történet ívét szeretem a legjobabn, a mangával annyira nem is foglalkoztam eddig.

Ja, és a zene is óriási; a szerzője, Imahori Tsuneo, meg Kanno Yokoval játszott a The Seatbelts-ben, azaz benne van a Bebop soundtrackjében...
süti beállítások módosítása