Az újranézett/olvasott művek vastagon szedve
Május-Június (2009)
Filmek
Fanboys (USA, 2008) C+
Majd egy évet vártam arra, hogy ezt a filmet láthassam (bevallom, elsősorban a Princess Leia Slave Girl kosztümöt viselő Kristen Bell miatt, na de ki nem?) és legnagyobb megelégedésemre azt kaptam, amit vártam: látszik, hogy a legnagyobb szeretettel és odaadással nyúltak az anyaghoz, olyan arcokat szerveztek be cameo-ra, mint Carrie Fisher, William Shatner (igen, tényleg ő!), Kevin Smith, Ray Park (Darth Maul), Billy Dee Williams (Lando Carlissian) és Danny Trejo. A szemétzúzós jelenetnél könnyek szöktek a szemembe, olyan pure awesomeness volt, Seth Rogen pedig ismét nőtt a szememben (most már majdnem egy szinten van Jack Blackel). Aki Star Wars rajongó, annak kötelező tananyag (és aki Star Trek buzi, annak is)!
Punisher - War Zone (USA, 2008) C+
Ez igen, a klasszikus Commando és társainak újragondolása 21. századi filmes eszközökkel Punisherre hangszerelve: ennek a vériszamos orgiának egyszerű a története, mint a faék, és bűnösen szórakoztató és felszabadító, ahogy a szokásos prűdséget elhagyva végre nem úgy lőnek fejbe valakit, hogy a kamera az utolsó pillanatban illedelmesen elfordul. A főszereplő castingja telitalálat volt: Ray Stevenson for prezident! Még ilyen filmet, sokat!
Star Trek (USA, 2009) B+
Ez a Star Trek már nem az a Star Trek: egy fiatalosan lendületes blockbustert láthatunk dögös Uharával, látványos összecsapásokkal, ellenállhatatlan humorral és legfőképpen Simon Pegg-el. A kötelező főhajtások megtörténnek a rajongók és kultikussá vált színészek felé, de mindent egybevetve már hosszú ideje ráfért volna a friss vér beinjektálása a végelgyngülésben halódó franchise-ba.
Spacehunter (USA, 1983) C
Klasszikus sci-fi adventure a 80-as évekből a már unalomig ismert klisékkel zsonglőrködve, de ami igazán a társai fölé emeli, az Peter Strauss és az ekkor még igen fiatal Molly Ringwald karaktere közti chemistry.
Tank Girl (USA, 1995) D
Újabb bizonyítéka annak, hogy ami képregényben frenetikusan vicces és hangulatos, az ugyanabban a formában nem működik a vásznon, hiába erőltetik, nem véletlenül voltak a képregényből a filmbe szúrt állómontázsok és animációs szekvenciák. Lori Petty pályájának(?) legrosszabb alakítását hozza az erőltetett ripacskodással és az egyetlen pozitív pont a végtelenül bájos Naomi Watts (vadítóan szexivé csak a Mulholland Drive-ban vált, az évszázad legjobb leszbikus jelenetével).
Manos: The Hands of Fate (USA, 1966) C
Varró Attila második underground trash/b/kult film vetítésén volt szerencsém látni, és amolyan közepesen fájdalmas élmény lett az osztályrészem a klasszikus "olyan rossz, hogy az már jó" kategóriából. A minimálköltségvetésből és többé sohasem viszontlátott színészekkel forgatott celluloidpazarlás sztárja egyértelműen Torgo volt, a Mester Igor-szerű (eredetileg ez is lett volna a neve, de ez így jobban jött ki) szolgája, akiről csak egy Imdb-s kutatás után derült ki, hogy valójában szatír akart lenni, azért mozgott olyan félelmetesnek szánt retardált mozdulatokkal, mintha dróton rángatták volna. Állítólag a film egyetlen 35 mm-es kópiája Tarantino tulajdonában van, és bevallása szerint ez a kedvenc "vígjátéka".
Where Have All the People Gone? (USA, 1974) D
Egy ismeretlen eredetű sugárzás hatására a Föld népessége marék hamuvá omlik, a maroknyi (haha! micsoda szóvicc) túlélő pedig társak után kutat, azonban ebben a filmben olyan mennyiségű ziccert hagytak ki a posztapok zsánerből, ami komoly erőfeszítésbe telt és a végén úgy autóznak el hőseink a teljesen sterilizált naplementébe, hogy semmi említésre méltó nem történt velük.
The Quiet Earth (új-zélandi, 1985) B
Igazi sci-fi klasszikus, olyan befejezéssel, amire legalább három különböző és a saját lábán megálló magyarázatot találni a neten, és aminek leghatásosabb jeleneteit garantáltan hetekig nem tudod majd kiverni a fejedből: a Földön utolsóként maradt férfi lassan, de biztosan elkezd becsavarodni, így papírmasé figurák előtt magnószalagra felvett tapsviharra mond választási beszédet a Csendes Föld elnökválasztási kampányában, a templomban pedig női selyemhálóingben és vadászpuskával a kezében ejti túszul a Jézus-szobrot, hogy Isten szóba álljon vele.
Role Models (USA, 2008) C
Viszonylag nézhető limonádé egészen jó alapötlettel a legszélesebb közönségnek felsziruposítva: két balhés havert (Paul Rudd és Sean William Scott) közszolgálati munkára ítélnek, az egyiküknek egy viselkedésproblémás tízéves, a másikuknak egy élő szerepjáték geek felett kell dadáskodnia. A kötelező jellegű panelek mellett kapunk néhány friss és ötletes dialógust, de aztán a vége megint könnyek közt egymásba borulásba és szájba rágott tanmesébe fullad.
2019: After the Fall of New York (2019: Dopo la caduta di New York, olasz, 1983) C
O-Bi, O-Ba - The End of Civilization (O-bi, O-ba - Koniec cywilizacji, lengyel, 1985) B-
Knowing (USA, 2009) D+
Cop Land (USA, 1997) B
Képregények:
Astro City - The Tarnished Angel tpb (Homage Comics, 2000) C
Április (2009)
Filmek
Drágaságom (Hors de prix, francia, 2006) C
Kellemes, aranyos, egylövetű francia vígjáték a Riviéra vadorzói díszletei között, ahol Audrey Tautou csábos széhámosnőt játszik (a szerep azonban nem igazán testhezálló, hiszen Tautou inkább bájos girl-next-door, mint femme fatale), aki gazdag férfikkal tartatja el magát, Gad Elmaleh pedig egy szállodai alkalmazott, akivel tévedésből (a fényűző hotel földszintjén lévő bár vendégének hiszi) együtt tölt egy éjszakát. Megvan a bonyodalom, így Jean-nak egy gazdag özvegy kitartottjává kell válnia, hogy tarthassa a lépést álmai asszonyával. Kiszámítható végkifejlet + végtelenül szimpatikus (nem a hollywoodi értelemben vett, hanem kifejezetten békacomb ízű) lúzer főszereplő + tündérke Audrey Tautou = kellemes, de hamar felejthető másfél óra.
City of Ember (USA,2008) B-
Kellemes csalódás ez a családi mozinak készült Dark City, némi Fallout beütéssel (az egyének társadalomban betöltött szerepét kvázi sorsolásos módon eldöntő szertartással és a "Vault" mindennapi életét fenntartó energiaforrás lassú, de elkerülhetetlen degradálódásával), Bill Murray hozza a szokásos formáját, a gyerekszereplők és a meseszerű díszletek pedig Kincsvadászok (The Goonies) emlékeket idéznek. Abszolút vállalható munka, ha újra gyerek lennék, imádnám.
Hansel and Gretel (koreai, 2007) C+
A mesék modern feldolgozásait mindig is szerettem (Gaiman Hó, tükör, almák novellája ennek iskolapéldája), így ez a film is kötelező volt. Tulajdonképp nem csalódtam, de talán kissé túlhúzták a játékidőt és az alapötletet is elsütötték már (egy Galaktikában jelent meg a novella, amiből Alkonyzóna epizód is készült), csak az egészet mézeskalács cukormázzal borították, amitől fogyasztható lett, ugyanakkor pedig kissé gej.
Sorozatok:
Castle S01 E04-E05 (USA, 2009) A
Fringe S01 E015 (USA, 2009) B+
Lost S05 E012 (USA, 2009) A+
Március (2009)
Filmek
My Name Is Bruce (USA, 2008) C+
Dawn of the Dead (USA, 2004) A
Watchmen (USA, 2009) B+
A lehetőségekhez képest igen korrekt munka, a bevezető szekvenciák nagyon ötletesek, a felhasznált zenék helyenként igen eltaláltak (99 Luftballons), a felhördülést okozó Manhattan pénisz, valamint a rázósabb jelenetek (a Komédiás lelövi az állapotos vietnami szeretőjét, illetve Sally Jupiter megerőszakolása) felvállalását rendkívül díjazom, és még a polip lecserélését is megértem... az egyetlen igazi problémám a film elnyújtott lezárása és túlmagyarázása volt, de ennek ellenére jól szórakoztam és az extrákkal telipakolt dvd biztos vétel az amazonos listámon...
Gran Torino (USA, 2008) A
Egész egyszerűen nem fér a fejembe, hogy nem kapott egyetlen Oscart sem...
RocknRolla (USA, 2008) C
Seven Pounds (USA, 2008) B
Go (USA, 1999) A
The Descent (brit, 2005) B-
K-Pax (USA, 2001) A
Farkasok szövetsége (Le pacte des loups, francia, 2001) B-
Chrysalis (francia, 2007) C+
Kóristák (Les Choristes, francia, 2004) C
Sorozatok:
Castle, S01 E01-E03 (USA, 2009) B
No Heroics S01 (brit, 2008) B+
Drawn Together S01 (USA, 2004) C+
Február (2009)
Filmek
Rettegés (Eskalofrío, spanyol, 2008) C+
Alvilági játékok (Lucky Number 7levin, USA, 2006) B
Cronos (spanyol, 1993) C
Nagyi szeme fénye (Grandma's Boy, USA, 2006) B
Fools Rush In (USA, 1997) C+
Sorozatok:
How I Met Your Mother, 1. évad (USA, 2005) A+
Január (2009)
Filmek:
Az Őslakó (The Man from Earth, USA, 2007) B+
The Ruins (USA, 2008) D
Eagle Eye (USA, 2008) B
Egyre szimpatikusabb nekem ez a Shia "Oh no,no,no" LaBeouf, főleg azóta, hogy nem tette tönkre számomra a negyedik Indy élményét. Bár azt még mindig nem értem, hogy a Spielberg mit lát benne. Szerencsés flótás.
Once (ír, 2006) A+
Egy film (musical? nem, szerintem nem az), ami (utálok ilyet mondani, de) igazán szívhez szól. Nálam 2008 legjobb 2006-os filmje. Derült égből jött, látott és mindent vitt.
Ghost Town (USA, 2008) B
Habkönnyű romantikus vígjáték egy kedvenc amerikai (Greg Kinnear) és egy kedvenc brit színészemmel (Ricky Gervais). Utóbi csuklóból hozza az általam már régóta hiányolt Bill Murray-féle mizantróp, önmagát és a világot utáló, maró szarkazmussal túlélő karaktert, Téa Léoni pedig a Bad Boys óta nem nézett ki ilyen jól.
Zack and Miri Make a Porno (USA, 2008) B
"I'm a guy. You give me a two popsicle sticks and a rubber band and I'll find a way to fuck it like a filthy MacGyver!". Yeah, that says it all... Na jó, pár szót azért mégis: Kevin Smith humorban a szokásosnál visszafogottabb (azért egy szaros poén csak be-, illetve kicsúszott), de szeretnivalóbb filmje (kábé a Chasing Amy és Shop Show között valahol), amiben Seth Rogen még mindig nem nyűtte el a best buddy füves lúzer figuráját (egyelőre), Jay pedig nem Jay-t játssza. Hanem Lester the Molester Cockenschtuff-ot... hm, ha jobban belegondolok, végül is mégiscsak Jay-t játssza.
In Bruges (USA, 2008) A
Slumdog Millionaire (USA, 2008) B
Az ötlet és a helyszínek parádésak, de némileg túlértékeltnek tartom ezt a filmet. Azért a végén a bollywoodi kötelező össznépi tánc eltüntette az odáig bennem motoszkáló hiányérzetet.
The Lair of the White Worm (USA, 1988) C+
Kiscsimpánz korom óta (pontosabban amióta a Galatika filmhír rovatában olvastam róla) meg akartam nézni ezt a filmet, és egy félig szenvedett Sat1-es adás után (máig nem tudok németül) csak most volt alkalmam rá, hogy teljességében végignézzem a Fehér féreg odúját. A nosztalgiahullám átcsapott felettem és minden esetlensége, következetlensége és megmosolyogtató jelenete ellenére egy igazán szórakoztató estét töltöttem el vele. Best of the B (illetve C+)!
Drillbit Taylor (USA, 2008) C-
Totálisan és teljesen középszerű tinivígjáték, a szemüvegessel, a kövérrel és a hobbittal. Ja és Owen Wilson-nal. Judd Apatow és Seth Rogen eddigi leghaloványabb együttműködése.
Largo Winch (francia, 2008) A
Sorozatok:
Survivor: Gabon, 17. évad (USA, 2008) A
Nem vagyok reality sucker (mert időutazós-posztapokaliptikus sucker vagyok), de egy friss szerepjátékos élmény hatására (All Flesh Must Be Eaten engine-nel Survivor-be oltott Dead Set 2010-ben) nekiültem a legfrissebb túlélős valóságshow-nak. És milyen jól tettem! Ez a reality gyémántkeménységűre polírozása, pszichológiai kísérlet mesés, lélegző díszletek között, kiszámíthatatlan stratégiai játék megannyi emlékezetes szereplővel. Megvettél kilóra, God bless you, Bob!
Survivor: Borneo, 1. évad (USA, 2000) C
Mindenféleképpen meg kellett néznem a gyökereket, az első, eredeti formátumot és pontosan azt kaptam, amit vártam: a casting még nem az igazi (a játék kétharmadánál voltak olyan játékosok, akiknek a neve sem ragadt meg), az operatőrök rutintalanok, a túlélők nem igazán tudják, mit kezdjenek a helyzettel, a műsor ritmusa egyenetlen, a feszültségteremtés első tapogatózó lépéseit teszi, a végjátékot pedig túlságosan elnyújtották. Mindez azonban akkoriban a frissesség érzetét kiválóan hozta, megágyazva egy igazi sikertörténetnek, ami a mai napig folytatódik.
Ádám almái (Adams æbler, dán, 2005) B+
Pleasantville (USA, 1998) B
The Oxford Murders (USA, 2008) C
Blood and Chocolate (német, 2007) D
One Missed Call (USA, 2008) D
The Curious Life of Benjamin Button (USA, 2008) C+
Outlander (USA, 2008) C+
Igor (francia, 2008) C
December (2008)
Filmek
The Lazarus Project (USA, 2008) C
A kaktusz virága (Cactus Flower, USA, 1969) B
Resident Evil: Degeneration (Baiohazado: Dijenereshon, japán, 2008) B
November (2008)
Filmek:
Pineapple Express (USA, 2008) B+
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (USA, 2008) A-
Wanted (USA, 2008) D+
A címadó képregény teljesen csontig csupaszított és kvázi kiherélt, idétlen ötletre helyezett (a Sors szövőszéke? WTF???), lelketlen feldolgozása (?). A vonatos akciójelenet viszont fantasztikusan látványosra sikeredett...
Primer (USA, 2004) B
Minimálköltségvetésből forgatott, vontatott cselekményű, időutazós mindfuck, aki elsőre megérti és átlátja a cselekményt, annak fizetek egy sört a Tóth kocsmában...
Forgetting Sarah Marshall (USA, 2008) C
Teljesen átlagos romantikus vígjáték, melyet csak a gyönyörű Kristen Bell (mondtam már, hogy szerelmes vagyok?) és a Drakula bábmusical-betét emel ki a középszerűségből...
Diary of the Dead (USA, 2007) C+
Nem tudom miért köpköd mindenki a Romero sorozat ezen tagjára, én kifejezetten élveztem... számomra még mindig a Land of the Dead a mélypont...
Tropic Thunder (USA, 2008) B
13 Tzameti (francia, 2005) C
Fekete-fehér, francia nyelven forgatott indie film, melynek alapötlete elég tökös (a felfedése pedig überspoiler lenne), a megvalósítása azonban már kevésbé...
Clive Barker's The Plague (USA, 2006) D
Let the Right One In (svéd, 2008) B+
Big Stan (USA, 2008) D
Jeepers Keepers (USA, 2001) C-
Jeepers Keepers 2 (USA, 2003) D+
Feast (USA, 2005) B
Feast 2 (USA, 2008) C
Képregények:
Marvel 1985 (Marvel, 2008) C
Tommysaurus Rex (Image, 2004) A+
Small Favors (Eros Comix, 2000) B
Fantastic Four: The End (Marvel, 2007) C+
Thor: Truth of History (Marvel, 2008) C-
Hellboy: In the Chapel of Moloch (Dark Horse, 2008) B
George R. R. Martin's Wild Cards: The Hard Call 1-4 (Dabel Brothers, 2008) B
I Was Kidnapped by Lesbian Pirates from Outer Space 1-5 (Platinum Studios Comics, 2008) C+
Sorrow (Image, 2007) C
Donjon Parade #5 - Technique Grogro (Delcourt, 2007) A
Donjon Monsters #2 - Le Géant qui Pleure (Delcourt, 2003) C
Donjon Monsters #12 - Le Grimoire de l'Inventeur (Delcourt, 2008) A
The Walking Dead #54 (Image, 2008) Afuckin'++
The Helm (Dark Horse, 2008) C
Sorozatok:
Dead Set (brit, 2008) Egy friss és brilliáns alapra helyezett 5 részes minisorozat: a briteknél javában folyik a legújabb Big Brother széria kiszavazása, amikor kitör a mindenkit fürge (! á la Dawn of the Dead remake, a kedvencem Romero Dead filmjei közül) zombivá változtató járvány, csak éppen a külvilágtól elzárt versenyzők erről mit sem tudnak... a karakterek és a zombi make-up-ok hibátlanok, mint ahogy a történet lezárása is... még sok ilyet, viva la Nagy-Britannia! B+
Október (2008)
Filmek:
The Dark Knight (USA, 2008) A-
Batman Gotham Knight (japán-amerikai, 2008) C+
Dragon Hunters (Chasseurs de Dragon, francia, 2008) B-
Alfie (USA, 2004) B
Perfume - The Story of a Murderer (USA, 2006) B-
Cursed (USA, 2005) "Call Animal Control!" C+
Dead Silence (USA, 2007) C+
Fermat's Room (La Habitación de Fermat, spanyol, 2007) B
Hancock (USA, 2008) B-
Dance of the Dead (USA, 2008) C
Babylon A.D. (francia-amerikai, 2008) B-
Redbelt (USA, 2008) B
The Gravedancers (USA, 2006) D+
A plusz mindössze az esztétikailag igen mutatós Josie Maran és Meghan Perry miatt jár, Tchéky Karyo karrierje legkritikán alulibb szerepét vállalta el.
A nyomozó (magyar, 2008) A
Deadly Prey (USA, 1988)
Fun, fun, fun! Méltatlanul elfeledett akcióklasszikus, Beyonder és Chavez hozzájárulása a filmes látóköröm kitágításához. A must see! Csak a maga kategóriájában lehet osztályozni, de ott: A+
Képregények:
Whatever Happened to the Man of Tomorrow (DC, 1986) C+
Donjon Potron-Minet #5 – Sans un Bruit (Delcourt, 2008) C
Donjon Monsters #7 - Mon Fils le Tueur (Delcourt, 2007) B
Donjon Monsters #10 - Des Soldats d'Honneur (Delcourt, 2006) B+
Donjon Parade #3 - Le Jour des Crapauds (Delcourt, 2002) B+
Donjon Parade #4 - Des Fleurs et des Marmots (Delcourt, 2004) C
Sorozatok:
Fringe, Season One 1-4 (USA, 2008) B
My Hero, Season Two (brit, 2001) B
Arrested Development, Season One (USA, 2003) B+
Szeptember (2008)
Filmek:
Sex is Zero 2 (koreai, 2007) B+
Beowulf (USA, 2007) A
The Happening (USA, 2008) C-
NEXT (USA, 2007) C
The Mummy - Tomb of the Dragon Emperor (USA, 2008) D+
WALL-E (USA, 2008) A-
Maszk (USA, 1994) B
The Punisher (USA, 1989) C
The Fall (USA, 2006) A
You Don't Mess with the Zohan (USA, 2008) C-
Lady in the Water (USA, 2006) A-
Mirrors (USA, 2008) B
Képregények:
Donjon Monsters #1 - Jean-Jean la Terreur (Delcourt, 2001) B+
Donjon Monsters #3 - La Carte Majeure (Delcourt, 2002) C
Donjon Monsters #6 - Du Ramdam chez les Brasseurs (Delcourt, 2003) A
Donjon Monsters #8 - Crève-Coeur (Delcourt, 2004) D
Donjon Monsters #9 - Les Profondeurs (Delcourt, 2004) B+
Marvel 1985 #1-4 (Marvel, 2008) C-
Kick-Ass #1-3 (Marvel, 2008)D
Junji Ito - Uzumaki (Viz, 2001) B
Simon Dark #1-12 (Marvel, 2007) C+
Sorozatok:
Who Wants to Be a Superhero - Season One (USA, 2006) A++
Life on Mars (brit, 2006) B-
Dr. Horrible's Sing-A-Long Blog (USA, 2008) A+
Augusztus (2008)
Filmek:
Escape from LA (USA, 1996) C
88 minutes (USA, 2007) C
Hullajó (USA, 1992) A+
Doomsday (USA, 2008) B-
Hellboy (USA, 2004) B-
Hellboy 2: The Golden Army (USA, 2008) B
Jumper (USA, 2008) D-
Just Friends (USA, 2005) B-
Machine Girl (japán, 2008) B
Just Add Water (USA, 2007) C+
Semi-Pro (USA, 2008) C
The Manchurian Candidate (USA, 2004) C+
Taken (USA, 2008) A
The Devil’s Backbone (spanyol, 2001) B
Stephen King’s The Night Flier (USA, 1997) C
Twelve Angry Men (USA, 1957) A
The Day of the Triffids (USA, 1962) B
Felon (USA, 2008) B
Képregények:
House of Mystery #1 (Vertigo, 2008) B
Kick-Ass #1-3 (Icon, 2008) C-
Watchmen TPB (DC, 1987) A+
Terror Inc. #1-5 (Marvel, 2007) B
Loaded Bible Book 1-3 (Image, 2006) C
Donjon Crépuscule #1 – Le Cimetière des Dragons (Delcourt, 1999) C
Donjon Crépuscule #2 – Le Volcan des Vaucanson (Delcourt, 2001) C
Donjon Crépuscule #3 – Armageddon (Delcourt, 2002) C
Donjon Potron-Minet #1 – La Chemise de la Nuit (Delcourt, 1999) C+
Donjon Potron-Minet #2 – Un Justicier dans l’Ennui (Delcourt, 2001) B
Donjon Potron-Minet #3 – Une Jeunesse qui s’enfuit (Delcourt, 2003) B
Donjon Potron-Minet #4 – Après la Pluie (Delcourt, 2006) B
Donjon Zénith #6 – Retour en Fanfare (Delcourt, 2007) C
Donjon Monsters #4 – Le Noir Seigneur (Delcourt, 2003) B
Donjon Monsters #5 – La Nuit du Tombeur (Delcourt, 2003) A+
Le Scorpion #1 – La Marque du Diable (Dargaud, 2000) B
Le Scorpion #2 – Le Secret du Pape (Dargaud, 2001) C
Welcome to Hoxford #1 (IDW, 2008) C+
The Irredeemable
Utolsó kommentek