Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Usagi Yojimbo: Évszakok

2012.05.28. 18:49 Rusznyák Csaba

Az Évszakokat olvasva először kapott el az érzés, hogy Stan Sakai mintha rutinból dolgozott volna. A 11. kötet (hasonlóan az előzőhöz, az Élet és halál között-höz) az átlagnál inkonzisztensebb etapja a sorozatnak, sok benne a rövid, konkrétan semmihez nem kapcsolódó történet - és sok benne az olyan, amilyenhez hasonlóval már nem egyszer találkoztunk az Usagi Yojimbo előző köteteit lapozgatva. Ha a „nyúlszamuráj” rajongójaként valami újat, grandiózusat, jelentőségteljeset keresel, nem itt fogod megtalálni – ha pedig új olvasóként végre-valahára megismerkednél Usagi kalandjaival (ez nagyon derék dolog, adj magadnak egy pacsit), az említett előző kötet jobb belépési pont ennél.

Szerencsére Stan Sakairól beszélünk, aki, legyen szó akár akcióról, horrorról, drámáról vagy moralitástörténetről, olyan könnyen és szépen, olyan gördülékenyen és természetesen mesél, hogy arra szavak nincsenek – vagyis még a rutinszagú történetei is felmossák a padlót az amerikai képregények többségével (meg valószínűleg a japánokéval is).

Az Ígéret a hóban utolsóoldalas csattanója például már félúton is messze nyilvánvaló, de a sztori megkapó érzelmi világa így is magával rántja az olvasót, és holmi kis meglepetésnél úgyis sokkal fontosabb ez a fajta átélés. Mint az a panel, amin Usagi félholtan vonszolja maga után a hóban a haldokló apa testét, miután ígéretet tett a lányának, hogy hazajuttatja.

Sakai zsenije részben abban áll, hogy gyermeki egyszerűséggel és őszinteséggel, röviden, hatásosan mondja ki, és ábrázolja az érzelmeket, még akkor is, amikor más írók-rajzolók megijednének azok túl egyértelmű, túl erős mivoltától, és sallangokkal vennék körbe, elnyújtanák vagy képi megoldásokkal „kódolnák”. Avagy amikor egy felnőtt ragadtatja magát túl nyíltan, túl emocionális megnyilvánulásra, az könnyen giccsessé, kínossá válhat – de ha egy gyerek teszi ugyanazt, az elbűvölő, és mindenki olvadozik. Ezt tudja Sakai: gyerekké tud válni, és gyerekké tudja változtatni az olvasóját is, miközben azonban nem hátrál meg a felnőttes, érett témák elől.

Az egyéb „független” sztorik mellett (A pók türelmében egy harcos földművessé válik, hogy ily módon rejtőzködve várhassa ki az ura gyilkosa feletti bosszújának pillanatát, a Visszatérés az Adacsi-síkságra pedig elmeséli, hogyan szerezte Usagi a szeme fölötti sebhelyet) az Évszakok leginkább azzal van elfoglalva, hogy a későbbi történeteket vezeti fel. Több egymástól különálló szál is indul, több új, később visszatérő karakter is bemutatkozik, és visszatér sok régi, mint Gen, Csizu és Tomoe. Sakai láthatóan valami grandiózusra készül, valamilyen Sárkányüvöltés összeesküvés szintű eposzi csinnadrattára, amibe remélhetőleg összeránt egy rakás karaktert és sztoriszálat, hogy Usagi életének krónikáját egy újabb csúcspontjára juttassa.

De ha nem, az sem tragédia. Ha az Évszakok nem is olyan erőteljes, mint a korábbi kötetek, akkor is szívesen elolvasnék még száz ilyet is.

6 komment

Címkék: kaland képregénykritika

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr184551280

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

winterrain 2012.05.28. 22:19:40

Én találtam benne újat. Ez a 11. kötet és emlékezetem szerint itt fordul elő először hogy Usagit párbajban legyőzik. Eddig szemtől-szembeni küzdelemben Usagi mindig győzött. Ez biztos nehéz döntés volt Sakai mestertől. Nyugodtan állíthatom, alig hittem a szememnek amikor megláttam. Mégis ezáltal Usagi kicsit közelebb került hozzám. Végül is, kicsit unalmasak a legyőzhetetlen hősök. Sokkal érdekesebb az olyan aki elbukik, és akitől megtanulhatjuk hogyan kell emelt fővel veszíteni.

Gulandro 2012.05.29. 12:36:45

Nekem végig volt egy "vihar előtti csend" érzése közben, ami kellemes feszültségben tartott olvasáskor. A borító szerintem az egyik legszebb lett és nagyon találó a cím is. Kezdem kicsit hiányolni a szerző személyes magyarázatait a történetekhez. Nem igazán mondanak nekem semmit az egyre-másra előkerülő személyek akik a bevezetőt írják.

weapon x 2012.05.29. 22:30:28

Önmagában irdatlan dolog, hogy lement 2000 oldal a sorozatból, és most érződött először, hogy picit elkényelmesedett. De hamarosan jön a Grasscutter, ami tudtommal, az Usagi-történetek egyik csúcspontja.

Rusznyák Csaba 2012.05.29. 23:14:48

"Önmagában irdatlan dolog..."

Ez bizony így igaz.

winterrain 2012.05.30. 04:04:59

@Gulandro: Igen a bevezetők egyre laposabbak. Az elején még egész érdekes volt, de már kezdenek kifulladni. A "kedvencem" a 10. rész bevezetője ahol Kurt Busiek azzal kezdi hogy nincs semmi mondanivalója, és semmit nem tud Stan Sakairól :) Aztán kiizzad két oldalt, de akár bele se kezdett volna, mert semmit nem tett hozzá a könyvhöz.

2012.05.31. 09:12:41

@winterbrain: A Körökben Kacuicsi is legyőzte, de az persze nem számít igazi vereségnek :-)
@weapon x: Ha minden igaz a Grasscutterért kapta az Eisner díjat. Bár szerintem majdnem mindegyik kötet megérdemelné, nem tudok kirívóan gyengébbet mondani. Kíváncsi vagyok, hogy a maiak vajon tartják-e a régi színvonalat - ha minden jól megy, akkor kb. 5 év múlva megtudjuk.
süti beállítások módosítása