Utolsó kommentek

  • doggfather: Ha van a Pengének "előzménye", olyan film ami ihlette akkor ez az. Hogy ezután Joel Schumacher Bat... (2024.07.10. 07:02) Az elveszett fiúk (The Lost Boys)
  • Kerma: Nagyon jó film volt! Kössz a cikket! Üdv, Kerma (2023.06.12. 10:31) Párbaj
  • doggfather: Nagyon európai animációs stílusú és történetű messze nem gyerekmese. Fantasy minimális varázslatta... (2023.02.16. 11:22) Az utolsó egyszarvú
  • doggfather: A zsaruk becsülete, Kiképzés (light), A bűn mélyén. Három film amiből erősen merített ez az alkotá... (2022.04.05. 15:52) Brooklyn mélyén
  • josé73: @travis: Bizony, amikor Hemingway a háború alatt Eisenhower táborában tartózkodott, és üres borosü... (2021.09.16. 15:12) Filmkritika: 1408 (USA, 2007) ***
  • Utolsó 20

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Ninja Kids!!!

2011.12.29. 14:20 .YEZy.

Nem lehet könnyű filmrendezőnek lenni akkor, ha történetesen a rendezőt Miike Takashi-nak hívják. Bármilyen témát válasszon is, a korai munkáiért rajongó rajongók kritikáival kell megkűzdenie. De pont ezért lehet nehéz Miike rajongónak is lenni. Csak nagy ritkán választ olyan témát, ami a rajongók szerint kellőképpen rá vall. Az pedig, hogy Miike Takashi gyerekfilmet rendezzen, már-már kifejezetten botrány!

 

Pedig nem ez az első eset, hiszen néhány évvel ezelőtt a The Great Yokai War, majd a Yatterman sem feltétlenül csak a felnőtt nézők számára lehetett szórakoztató, sőt! Ugyan Mizuki Shigeru szeretnivaló yokai szörnyei között elveszett a történet és helyenként igencsak vontatottan haladtak az események, a látványvilág terén nem lehetett ok a panaszra. A Yatterman viszont nemes egyszerűséggel 2009 legelborultabb, legeredetibb és leglátványosabb japán mozijainak egyike volt, ami tökéletesen adta vissza a ’70-es évekbeli rajzfilmsorozat hangulatát, megspékelve némi pajzán felhanggal.

Ezek tükrében egyáltalán nem számít meglepőnek, hogy Miike mester rendezte meg a kissé fantáziátlan angol címet kapott Ninja Kids!!!-et. Az eredeti japán cím (Nintama Rantaro) magyarra fordítva nagyjából annyit tesz, hogy Rantaro, a nindzsatojás. Mint oly sok minden, a történet eredetileg mangaként jelent meg, anime sorozatként pedig kisebb megszakításokkal 1993 óta látható a japán tévécsatornákon, eddig 19 évadnyi készült belőle. Népszerűségét jelzi, hogy 2010-ben Tokyo-ban élőszereplős musicalként is bemutatták. Nem volt kérdéses, hogy előbb-utóbb élőszereplős mozifilmet is fog forgatni belőle valaki, Miike személyében pedig egy olyan rendezőnek sikerült mindezt összehozni, aki képes emészthetően megvalósítani a rajzfilmváltozat felnőtt fejjel kissé gusztustalannak tűnő humorát és egyúttal képes a giccsesen színes animés képi világot is megteremteni.

Felnőtt fejjel és az anime ismeretének hiányában nézve felemás mind a sztori, mind a történetvezetés. A hosszú anime sorozatok élőszereplős adaptációinál gyakori probléma, hogy vagy túl sok mindent próbálnak begyömöszölni a két órába, vagy több évadból szedik össze az érdekesebbnek tartott cselekményeket, így az eredeti történetet nem ismerő néző számára kissé kaotikusnak fog tűnni a végeredmény. A Yatterman esetében mindezeket tökéletesen sikerült elkerülni, hiszen a különböző színhelyek segítségével könnyedén sikerült összeilleszteni a különféle epizódok szálait. A Ninja Kids!!! forgatókönyve viszont meglehetősen esetlenre sikeredett. Egyrészt a célközönség, azaz a nagyjából 10 éves kis rajongók tömegeinek kellett a kedvenceiket legalább egy snitt erejéig belezsúfolni a filmbe (hosszú percekig csak bemutatkozik egy rakat szereplő, akik aztán el is tűnnek végleg), másrészt a szálak összekapcsolása sem lett az igazi.

Az első fél óra ugyanis gyakorlatilag tökéletes, megismerhetjük Rantaro iskolájának hétköznapjait, az ütődött tanári kart, bemutatót kapunk ninja harcmodorból is, miközben számolatlanul kapjuk a helyenként egész gusztustalan gegeket. Aztán eljön a nyári szünet, ami szinte azonnal átcsap egy ninja klánok közötti versengésbe. A sztori ezen időszaka sajnos messze nem olyan jól eltalált, mint a suli bemutatása, a gegek helyett is inkább a zero to hero filmek „bármi történjék is, ne add fel!” sulykolása jelenik csak meg.

De ne legyünk telhetetlenek, a film ettől még többé-kevésbé szórakoztató. Ki tudja, mikor volt legutóbb japán filmben ennyi ninja trükk és fegyver felvonultatva? A gyönyörű kosztümök, a jól eltalált, valóban rajzfilmszerű hátterek, a túljátszott színészi alakítások kissé színpadias hatást keltenek, a kisebb-nagyobb mellékszerepekben feltűnő híresebb aktorokat (pl. Takenaka Naoto, Emoto Akira) alig lehet a maskaráikban felismerni.

Tulajdonképpen a Yatterman-hoz hasonlóan a Ninja Kids!!! is folytatásért kiált. Ha több idő lenne a karakterek és a ninja trükkök bemutatására, talán közelebb kerülnének a nézőhöz az egyes (amúgy izgalmasnak tűnő) szereplők és jobban lehetne izgulni értük, mint így, ahogy elvesznek a rövid idő alatt kialakuló, majd eltűnő tömegben. Valószínűleg azonban nem lesz folytatás, Miike már máshol jár...

előzetes

 

9 komment

Címkék: ázsiai japán filmkritika nindzsa

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr773504311

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

odishon 2011.12.29. 22:10:16

ó, a meghallgatás.. az még de kurvára zseniális volt!de ez?

red13 2011.12.29. 22:30:39

Emlékszem évekkel ezelőtt amikor úgy igazán rákaptam a Japán filmekre, csak úgy faltam Miike filmográfiát a wikin. Sorba néztem őket, első 10 filmnél marha nagy volt a lelkesedés, de aztán alábbhagyott, és jöttek a szar filmjei. Ma már teljesen máshogy tekintek rá. :D
Ezt a filmjét majd csekkolom valamikor, szeretem az ilyen mesés dolgokat, és a trailer alapján úgy tűnik nincs annyira meg benne az a erőltetett animékre hajazó színészkedés.

.YEZy. · http://asianmovies.blog.hu 2011.12.30. 09:53:27

@odishon: @red13: Köszönöm a reakciókat, mindig nagyon érdekesek. Ezek szerint is Miike munkássága sokak számára jelenti az első találkozások egyikét a japán filmmel. Csak nekem nem, mert az első Miike filmet kb. 2-300 másik japán után láttam, talán ezért sem lettem fanatikus rajongója.

TheBerzerker 2011.12.30. 14:37:12

Nem nagyon tudok mit kezdeni Miike munkásságával, mert pár remek film mellé annyi nézhetetlen szemét is párosul, hogy az rettenet. A Zebraman-nél nézhetetlenebb trágyát szerintem még nem látott az emberiség! Pont a korai V cinema filmjei, amit sokan imádnak nekem nagyon nem jönnek be. És sokkal jobban szeretem a tradicionális ninkyo és jitsuroku filmeket.

Ez a Ninja Kids azonban rohadtul érdekel! Erre mindenképpen rámegyek!

Tiger Woods 2011.12.30. 14:50:58

@TheBerzerker: Kibaszott Zebraman...ezért még mindig jön a Marci eggyel!

Darkcomet 2011.12.30. 15:48:11

Miike Takashi olyan lett, mint Luc Bessonra. Mind a ketten fasza, egyéni hangvételű mozikkal kezdtek, aztán amikor megcsapta őket a siker szele, egyre többször adták a nevüket mindenféle szarhoz. Manapság meg szinte csak azt produkálnak.

Chavez 2011.12.30. 16:48:18

A 13 Assassins az elmúlt 20 év legjobb szamurájfilmje, és úgy néz ki, hogy az Ichimei is kifejezetten jó kritikákat kap.

Mephet'ran 2011.12.31. 10:22:24

@Chavez: Hm, már nagyon rég itt figyel a gépemen, de most vettél rá, hogy megnézzem.
süti beállítások módosítása