Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Kicseszés a közönséggel? Trónok harca és Pókember gyilokhisztéria

2013.06.05. 06:00 Rusznyák Csaba

bscaps309.jpgA világ vasárnap este megtelt kisírt szemekkel, sokkos állapotokkal, tönkretett életekkel, válogatott káromkodásokkal, dühvel, keserűséggel, öngyilkossági hajlammal és frusztrációval, és bebizonyosodott, hogy George R. R. Martin egy perverz, szadista vadállat. Mármint ha komolyan vesszük az internetes kirohanásokat. Rengeteget röhögtem a legutóbbi Trónok harca epizódra adott reakciókon. A redditen külön szekció van a témának, valaki létrehozott egy twitter accountot, hogy összegyűjtse a legdurvább véleményeket, boldog-boldogtalan, széltében-hosszában erről posztol, a youtube pedig tele van videókkal, amiket a könyvet ismerők készítettek a könyvet nem ismerő barátaikról az epizód nézése közben. (Nem lesznek konkrét spoilerek, de azért jobb, ha olyanok kattintanak tovább, akik már tudják, miről van szó.)

Annyira nem újdonság a dolog, két éve is lejátszódott hasonló, amikor Ned Stark egy fejjel megrövidült (ez a legemlékezetesebb videó a témában). Szintén vad reakciókat kapott Dan Slott, amikor tavaly decemberben, az Amazing Spider-Man 700. számában megölte a címszereplő Pókembert. Mivel Martinnal ellentétben neki van twittere, sokkal nagyobb és közvetlenebb dózist kapott a gyűlölet- és fenyegetéshullámból (ha minden igaz, utóbbiak miatt végül még feljelentéseket is tett). Az efféle reakcióknak vannak érthető, kevésbé érthető, és teljesen abszurd aspektusai. Az, hogy valaki megszereti egy történet karaktereit, azonosul velük, majd a haláluk ebből kifolyólag érzelmileg megviseli, megsiratja kedvenceit, és a „sokk” hatása alatt állva mindennek, akár bárdolatlanul is, hangot ad, érhető. A fenyegetőzés, a szerző elküldése a kurva anyjába, már kevésbé. De ez tényleg csak egy érzelmi reakcióról szólna?

Vagy annyira bele vagyunk kényelmesedve a mainstream történetmesélés konvencióiba, hogy ha valaki nem azok szerint játszik, akkor azt már képtelenek vagyunk tisztességesen befogadni? Az olyan tweetelők, fórumozók, akik „WTF”-ok és „OMG”-ok közepette arról számolnak be, hogy az életük értelmét vesztette (ennek enyhébb változatai: „Végeztem ezzel a szar sorozattal”, „Törlöm az előfizetésemet a kibaszott HBO-ra”), nyilván túloznak, és a hirtelen, később majd lecsillapodó felindultság szól belőlük. Azt is lefogadom, hogy ugyanúgy ott ülnek majd a jövő heti epizód előtt. Mégis elgondolkodtató, hogy ennyire nehezen viselik el egy író merészségét.

Mert erről van szó, Martin vette magának a fáradságot, hogy a fantasy kontextusán belül realisztikus világot teremtsen, aminek konfliktusai messze túlmutatnak a tipikus „jó vs. rossz” felálláson, amiben háború idején nem csak a gazok hullanak, amiben a karakterek komplexek, gyarlók, és nem Jók vagy Rosszak, hanem emberek. Mind szép és jó a néző szemében – amíg a kedvenc karakterei túlélik az aktuális eseményeket. Csakhogy egy „realisztikus” világ nem így működik, és máskor pont az a mantra megy, hogy milyen rossz, hogy nincsenek ötletek, nincsenek meglepetések, úgyis mindig mindenki tudja, hogy a jó győz. Martin „a jó győz” végére tett egy kérdőjelet, és kész a fröcsögő felháborodás, hogy hátdeilyetnemlehet.

Dan Slott esetében, minthogy a gyakran önismétléssel, a kreativitás hiányával vádolt mainstream amerikai szuperhősképregények területén ír, még markánsabban jön ki az ellentét. Első lépésként kinyírta Pókembert, mire keményen kapta a hideget sok ezer, tízezer rajongótól. Aztán a folytatásban kiderült, hogy a főhős bizonyos értelemben életben van (hosszú, de a lényeg, hogy a tudata megmaradt annak elméjében, aki megölte, és átvette tőle a testét és szerepét, és aki azóta is Pókemberként grasszál), és akkor elvoltak pár hónapig a rajongók, hiszen ezzel elhintésre kerültek a magvai annak, hogy Peter Parker később majd teljes testi valójában visszatérhessen. Mígnem kiderült, hogy Slott a „nagyjából mégis él” dolgot csak azért dobta be, hogy aztán „újra” kinyírja Pókember maradékát is, és duplán húzza alá azt, hogy a karakter tényleg halott. Szitkozódás, uszítás, gyűlölködés, fenyegetés. Mert az író radikális lépésre szánta el magát egy olyan szórakoztatóipari területen, amit amúgy pont azért támadnak a legjobban, mert senki nem lép meg benne semmi radikálist már nagyon régóta. Holott, ha a mainstream amerikai képregény ki tud majd lépni abból a kissé mocsárszerű tunyaságból, amiben most van, az legalább részben annak lesz köszönhető, hogy Slott megmutatta: így is lehet.

Persze, csak azzal, hogy valaki bátran irtja a karaktereit, még semmivel nem vagyunk beljebb, de Martin és Slott nem csak bátrak, hanem jók is. Ennek a kettőnek a kombinációja adja ki a jelenlegi Pókember sorozatot, és a Trónok harca könyveket és HBO-szériát. Ha nem tetszik? Te dolgod. Ha emiatt a szerzőt kurvaanyázod? Te szegénységi bizonyítványod. Ha emiatt a szerzőt fenyegeted? Ugye tudod, hogy amit írt, az csak fikció, te nagyonhülyebarom? Get a life. Több ízben is írtam már itt a mainstream, azon belül is egész pontosan Hollywood ötlettelenségéről, a bevett brandekhez, módszerekhez, technikákhoz körömszakadtig való ragaszkodásáról. De a dolognak van egy másik oldala is: a befogadó felelőssége. Ha az emberek leginkább üres és buta akciófilmekre ülnek be, akkor leginkább üres és buta akciófilmek fognak készülni. Olyan ez, mint a folyton elő-előkerülő téma a kereskedelmi tévék műsorkínálatával kapcsolatban: csak azt adják a népnek, amit az igényel, vagy a nép kénytelen-kelletlen azt eszi, mert nyomják le a torkán?

A trónok harcás (és pókemberes) reakciók alapján úgy tűnik, a nagyközönség egyszerűen nem áll készen arra, hogy merész, konvenciókkal szembemenő, a standardon túlmutató műveket fogyasszon (és ez persze nem egy nagy újdonság, csak ilyenkor jobban kiütközik, mint általában). Azt akarták, hogy Ned Stark szétcsapjon az ármánykodó Lannisterek között, aztán, hogy fess fia tegye ugyanezt – csinos masnival díszített happy enddel a végén, úgy, hogy az odavezető úton a tragédia, a veszteség, a valóság lehetősége csupán kényelmes illúzió legyen, amin igazi tét nélkül lehet izgulni kicsit. Azt akarták, hogy Pókember hatszázadszor is laposra verje Doctor Octopust, és a fél évszázados szappanopera menjen tovább, ugyanúgy, mint korábban. És amikor nem kapták meg, amit akartak, hisztérikusan kikeltek magukból. Történetbefogadói éretlenség.

Lehet, hogy túllihegem a dolgot, ahogy ők is túllihegik. Lehet, hogy mára elvonul az egész, és akik tegnap esküdöztek, hogy rá se néznek többet a sorozatra, ugyanúgy végigülik majd az évad utolsó részét, meg a későbbi évadokat is. Talán rájönnek, hogy ha valami képes ekkora brutális érzelmi reakciót kiváltani belőlük, az jó dolog. Mégis mi a túróért néznénk filmet, olvasnánk könyvet/képregényt, ha nem ezért? Ami engem illet: Martin és Slott a hőseim a mai mainstream történetmesélők közt.

240 komment

Címkék: sorozat képregény filmelmélet tv trauma

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr465344269

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Trocsanyi 2013.06.05. 07:16:52

Ezek az elmesélt történetek (meg ugyebár mindegyik történet)

Mesék.
Ennek megfelelően szeretjük kezelni őket.

Persze sokan keveslik ezt és szeretnének elszakadni a hagyományos történetektől, meg a hagyományos befejezésüktől. Ennek is van helye, semmi gond nincs ezzel.

Mindenki nagyon jól tudja, hogy a "való világban" a "jó" igen gyakran elnyeri méltó büntetését és a "rossz" pedig győzedelmeskedik és jutalmat kap. Ezért legalább néha-néha szeretnénk elmenekülni a valóságtól, és hinni a pozitív befejezéssel bíró mesében.

Tény, hogy amikor az én (könyvet el nem olvasott) haverjaim fogták a fejüket Ned Stark végzetén, akkor vidáman huhogtam és mondtam nekik, hogy lesz ennél még rosszabb is, meg mondogattam, hogy Red Wedding vigyorogva.

Azt hiszem, mindig van valami gyermeki csalódottság abban, amikor akkor érzünk amikor "jó" elbukik, akármennyire is műveltek meg szupercivilizáltak vagyunk. Szóval megértem a keserű szájízt ami a rosszra fordult mese meghallgatását követi, ha a hisztérikus reakciókon én is csak nevetek.

Nem hiszem, hogy ez a csalódott frusztráció az éretlenség vagy valami jellem- vagy műveltségbeli hiányosság lenne.

Gyermekek vagyunk és azok is maradunk a lelkünk mélyén.

ghavin 2013.06.05. 07:40:57

Máig nem értem, hogy egyesek, legyenek azok a sorozatot, illetve a regényfolyamot követő rajongók, hogy a búbánatos picsába nem értették meg még mindig, hogy a Stark família semmi esetre sem tekinthető makulátlanul jónak? Könyörgöm, az első találkozásunk a családtagokkal a Falról dezertáló őr kivégzésével betetőződő jelenet. Ha ebből nem képes valaki kikövetkeztetni, hogy valami nem stimmel a tradíciókhoz és a becsülethez való ilyen merev és arrogáns ragaszkodással, az egyáltalán mi a francért bajlódik a zömében nem kizárólag Starkokat követő cselekményszálakkal, de ha már itt tartunk az egész történettel?

lisztes · http://www.facebook.com/LisztesMegmondjaATutit 2013.06.05. 07:54:22

Hát, engem sokkal jobban felcsesznek azok a részek, amikben nem történik semmi, csak beszélgetnek. Amiből sajnos a harmadik évad elején elég sok volt... A következő évadban majd örömtáncot lejtenek a rajongók amúgy is...

ezek1el 2013.06.05. 08:41:11

"nem történik semmi" :-) :-)

mildi 2013.06.05. 09:26:26

a got-ban piszkos jól megírt párbeszédek vannak, sőt, beszéd nélkül is rengeteg dolog történik:
24.media.tumblr.com/2746397a261531613ca2174dab1ce83a/tumblr_mnswpjT1VJ1qa5csdo1_500.gif

a szereplőkkel való azonosulás és túlzásba vitt rajongás iskolapéldája:
24.media.tumblr.com/tumblr_lv8h4mSsla1qc1vfso1_500.gif

DedPul 2013.06.05. 09:29:37

A cikk írója szerintem be van rúgva, de keményen, mert hülyeség ez az összehasonlítás. Vannak fanatikus rajongók és vannak akik túloznak, ebben van igazság, de minden más téves.

Martin karaktere Robb Stark Az, hogy lenyilazzák 3 könyv után, ez van. Megszívta, meghalt.

De Slottnak semmi köze Parkerhez, csak pénzért írja a sztorit. És ami a legviccesebb, hogy 700 szám után fogja és megöli. De ez se lenne gond, ha méltósággal úgy halna meg ahogy egy hős. Neeem. A nemezise beköltözik Parker testébe és úgy flörtölget Mary Jannel és úgy adja a májert a barátainak. Na ez az ami felháborító.

Desrix 2013.06.05. 09:41:22

@Trocsanyi: Egyetértek Veled, valahol azt várjuk a filmektől, legyen az akár horror, akár akció (hisz tudjuk: fikció, mese), hogy megvigasztaljanak minket, hamis, de megnyugtató biztonságérzetet adjanak. A világ rendben van, a rossz megbűnhődik ésatöbbi. Amikor nem ezt kapjuk, akkor megbicsaklik bennünk ez a valóban gyermeki naivitásban fürdő részünk.
Aztán attól függően, ki mennyire éli bele magát, jönnek ezek a reakciók.
Anno, amikor olvastam a könyveket, ez (is) olyan rész volt, ahol meghűlt bennem a vér, hogy "ne, ne, őket ne...", nálam is kiverte a biztosítékot. Viszont bizonyos szempontból ennek örültem, hiszen így brutálisan emlékezetes és egyben tökös történetet olvashattam.

Az ilyen radikális fordulatokat, változásokat én inkább a fikcióban élem meg szívesen, a való életben kösz, inkább hanyagolnám. :)

Teljesen egyetértek Rusznyák úrral, rettentően sok manapság a mainstream, a nézők igényeinek kiszolgálása. Nagyítóval kell keresni az ilyen merész és "Fakkjeee" reakciót kiváltó sztorikat.

nevetőharmadik 2013.06.05. 09:42:32

A párhuzam nekem nem stimmel.

Mindamellett, hogy az említett Pókemberes sztorikat nem ismerem, a korábbi képregényes haláloknál egytől egyig az volt az érzésem, hogy nem azért öltek meg szereplőket, mert az valami hű-de-zseniális fordulat és az írói minőség magassága, hanem mert már régen semmi, de semmi ötletük nincsen egy jó és fordulatos történetre a létező szereplőkkel. Ilyenkor jön mindig az, hogy hát akkor öljünk meg valakit, az mindig beválik. Számomra ezek pont, hogy az unalom és sekélyesség jelei. Aztán jönnek a feltámasztások, stb. Pókember is halt meg már sokszor, és Peter Parker föl fog még támadni párszor. Akkor majd az lesz a hű-de-nagy dobás.

A Trónok harcánál ezt nem éreztem, hiszen ennek a történetnek azért mégiscsak lesz egy vége valahol, a halálok nem a történetmesélés fantáziátlanságából fakadnak. Másrészt eleve jól fel vannak építve a fordulatok, úgy, hogy ha végignézünk az egész sztorin, megállapítjuk, hogy mindez csupán logikus következményei a karakterek korábbi döntéseinek.

Desrix 2013.06.05. 09:45:23

@DedPul: Szerintem meg épp ez az, ami zseniális. Mer lépni egy olyat, amire nem számítunk. Mindenki azt várta volna Parker halálával kapcsolatban, hogy grandiózus, Dragon Ball-t megszégyenítő harcot követően az amerikai lobogó előtt hangzatos utolsó szavakkal haljon meg. Ehelyett Slottnak volt képe hozzá, hogy a Hősünket lerántsa egy első világháborús baka szintjére, akiből maximum a dögcédulája maradt fenn.
Ízlések és pofonok, de nekem ez bejön.

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 09:48:08

@DedPul: Hahaha, erre nem mondok semmit:)
Csak annyit, hogy: honnan veszed, hogy Slott "csak pénzért írja a sztorit"? Tipikus seggből előhúzott "érv" szokott ez lenni azoknál, akik nem az adott sztorit épp nem szeretik.

@nevetőharmadik: Mivel az említett pókemberes sztorit nem ismered, a te fejtegetésed sántít. Persze, igazad van abban, amit a képregényhalálokról írsz, de Slott ezeknek a (valóban unalmas) szintjén bőven túlment, mind koncepcióban, mind minőségben.

TéeSzElnök 2013.06.05. 09:49:18

Vonnegutnak volt egy előadása a jó történetről, viccesen diagrammokkal szemléltette, milyen egy-egy jó történt.
Martinnál egy ilyen ábra kb. úgy ugrálna, mint egy oszcilloszkópon egy részeg színuszhullám. :D Ha valami "jó" történik, az csak azért van, hogy még nagyobb legyen a pofáraesés két fejezettel később.

szavapart 2013.06.05. 10:07:52

Ebből látszik, hogy az átlag néző csak a happy end-et érti, szereti. Végre valami más, amely fel meri vállalni, hogy nem csak olyan meséket lehet eladni ahol a jó győz. Könyvben is, filmen is.

Aki olvasta a könyveket, tudja lesz ez még rosszabb ;) Csak attól félek az író a kora miatt már nem fogja tudni befejezni. Na az lenne a csalódás.

Muad\\\'Dib 2013.06.05. 10:12:55

Magdi anyus meghalt vol.2. Mondjuk a sorozat is pont annyit ér, mint a másik...

vorpex 2013.06.05. 10:18:44

Trocsanyi hasonló gondolatokat írt le, ami bennem is megfogalmazódott, de egy kicsit kifejteném a sajátjaimat is.

Azt szoktam mondani, hogy Dávid és Góliát története senkit sem érdekelne és nem maradt volna fenn ennyi ideig, ha Góliát nyer. És azért a legtöbb nagyon régi történet, amit a mai napig is mesélnek, mind tartalmaz valami csodát, vagy happy end-el végződik. Az emberek többsége az ősidők ót csak azt látta, hogy nincsenek megvédve, hogy ki vannak szolgáltatva, nincs igazság, nincs jog. Így aligha hibáztathatóak, hogy amikor belépnek egy kitalált világba szeretnék, ha a jó győzne, ami által elégtételt kaphatnak ők is. Ez szerintem nem a mainstream történetmesélés vagy az olvasó igénytelenségéből fakad, hanem az emberi mivoltból.

Másrészt, ami szerintem különösen bosszantó GRRM-nél, hogy habár állatira törekszik a realizmusra mégis van legalább két olyan jelent a sztoriban (a komment végén van leírva spoilerkedést elkerülendő), amik teljesen irreálisak. Rendben GRRM írjon egy vörös nászt a sztoriba, ha ettő lesz reális a történet, de akkor íróként legyen már annyira következetes, hogy az odavezető egyik fontos lépés se legyen irreális. Így tényleg értelmetlen lesz a szereplők halála (művészi/írói értelemben) és jogossá válik az olvasói felháborodás.

És plusz egy dolog: szokták mondani, hogy ne kedvelj meg nagyon senkit, mert akkor előbb-utóbb meg fog halni a sztoriban. Az miért van, hogy akit nagyon megutálnak azok közül sokkal ritkábban hal meg valaki? Ezek a karakterek se jók se rosszak szokták mondani. Ha GRRM reálisan akarná írni, akkor mindkét oldalról (inkább jók, inkább rosszak) egyforma arányban kéne meghalnia a fontos karaktereknek, de ez sincs így, még csak közelítőleg sem.

*SPOILER
(Jamie elengedés az egyik irreális momentum, a másik pedig, hogy nem a Frey lányt vette el Robb Stark)

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 10:22:34

Akinek arra van igénye, hogy a jó jó legyen, a rossz meg rossz, és a végén a jó győzzön, de csont nélkül, az nézzen magyar népmeséket.
Úgy rémlik, hogy a Titanic a filmben is elsüllyedt, és a Schindler listájában is megvolt a gázkamra, csak hogy nézettebb sztorikat említsek.
Amúgy meg el lehet olvasni a könyveket, aztán nézni boci szemekkel, mert a történet vége még igen messze van, és talán még Martin se tudja mi lesz az, hiszen eleve trilógiának indult ez is.

regapó 2013.06.05. 10:26:20

A cikkíró ostoba, mert:
Nem lenne azzal baj, hogy az író kinyír bárkit a sorozatban. azzal van baj, hogy a nézőt aljas módon átverve csinálja.
Valaki egy történetet mesél. a sztori fonalához hozzá tartozik, hogy a lényeges események hátterét megvilágítjuk, ettől lesz kerek a történet.
Az a megoldás, hogy az alapkaraktert megöli egy sose látott egyperces karakter akiről semmit nem tudunk, azt kommunikálja, hogy félrevezettek bennünket, a sztori fele egyszerűen hiányzik. Olyan mint egy hosszú viccet mesélni valakinek amiről a végén kiderül, hogy nincs poénja. Majd ha az illető bosszankodik, hogy minek raboltad az idejét, akkor megsértődni.
Az író egyébként tisztán láthatóan kattant elmebeteg, aki arra gerjed, hogy a rajongótábort kínozza a maga módján, akik még fizetnek is ezért.

minek az? 2013.06.05. 10:31:49

@vorpex: mitől lenne az reális, hogy "mindkét oldalról" halnak meg karakterek?

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 10:33:04

@vorpex: nem igazán értem, mert ha a filmben nincs is igazán kifejtve, a könyvben logikusan követik egymást az események. És hogy kik halnak? Csak a jók? Egyrészt a lényeg az, hogy nincsenek jók és rosszak. Mindenkinek motivációja van, ami egy szemszögből nézve aljas, a másikból érthető, a harmadikból egyenesen lovagias. Amúgy meg ha már várod a gyűlöltek hullását... Ja, és a kevéssé szimpatikus Greyjoy gyerek sorsa? Hm, hát nem megérdemelte a gonosz?

minek az? 2013.06.05. 10:34:05

@regapó: "a lényeges események hátterét megvilágítjuk". Szerint Martin-ra ez maximálisan igaz, nem véletlenül olyan terjengősek a könyvek. Persze a sorozat történetét muszáj megvágni a könyvhöz képest.

Rive 2013.06.05. 10:37:00

~ stimmel a poszt.

Annyit csak hozzá, hogy a reakció valahol érthető. Az efféle mesterséges világok 'törzsközönsége' valahol belül erősen romantikus érzelmi beállitódású (legyen ennek a beállitódásnak a polarizációja bármilyen is).

Innentől pedig alap, hogy ha döglik a karakter, akkor lesz nagy morculás. Akkor is, ha korábban már olvasta vagy hallotta.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 10:37:24

@regapó: csak akkor lenne jó érvelésed szerint, ha robb-ot tyvin, vagy valami híresebb öli meg?!

Ettől lesz valóságosabb, hogy háború van, a percemberek is lehetnek hősök, vagy gonoszok.

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 10:37:40

@regapó: Köszi, eddig picit aggódtam, hogy talán túllihegtem a dolgot, de most már látom, hogy még finom is voltam.

morbiczer 2013.06.05. 10:39:01

Csak az USA-ban 5 million nezik hetente a sorozatot. Ha most van par szaz vagy akar par ezer duhos twitter poszt, azt azert nem szabad tulertekelni.

Plane, hogy a "dogolj meg, GRRM" tipusuak ezen belul is abszolut kisebbsegben vannak.

scottish 2013.06.05. 10:39:23

Aki olvasta a könyveket annak nem volt újdonság. Eddig sem jókislányok gyülekezete volt a történet.

Gondolom majd felkapja a média, mikor az USA-ban valami degenerált gyerek megint kinyírja a társait, vagy épp a terhes nővérét/anyját szúrja hasba.

Csak a filmet nézem én is, nem olvastam/olvasom a regényt. Picit elcsodálkoztam, de igazat adok a nálam tájékozottabbaknak. A karakterek megérdemelték a sorsukat, Az anya többszörösen is elb***ta már a döntéseit, bár azért a farkasért kár volt.
De így majd két három regényt várhatunk, hogy a most még kisgyerekek bosszút álljanak. :)

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 10:39:31

@regapó: A regényciklus címe: A tűz és jég dala. A szereplők a sztori szempontjából egészen jelentéktelenek. Robb Stark a főszereplő? Hát nem, sose volt az.
Amúgy sokan azon sírnak, hogy nincs happy end. Milyen happy end? Milyen end? Vagy az egésznek úgy kéne tényleg lefolynia, mint egy Die Hard filmnek? A jó főhős maximum karcolásokat szenvedhet?

vorpex 2013.06.05. 10:40:36

@minek az?: mivel a valóságban, a körülöttünk lévő világban az emberek is vagy inkább jók, vagy inkább rosszak, valamint az a tény, hogy egyik csoport sincs túlsúlyban a másikkal szemben (és nem is volt a történelem során) számomra azt jelenti, hogy hasonló arányban halnak mindkét oldalról az emberek. Vagyis ha GRRM reálisan írna, akkor nála is ez lenne az arány, hisz a körülöttünk ezt tapasztalni. Ebből talán az következik, hogy GRRM nem törekszik a teljes realizmusra, ami persze nem baj, csak ne bújjon/bújjtassák a realizmus mögé egy vörös nász és társai esetén.

szavapart 2013.06.05. 10:41:17

@Ahmet: Igazad van, lehet az író sem tudja, mi lesz a vége. Az eddig megjelent könyvei alapján viszont nem tartom valószínűnek a boldog, rózsaszín befejezést.
Nem lenne jellemző.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 10:43:57

Hogy lehet egy háborúról szóló könyvnek heppiend a vége???

Valaki nyer, aki veszít annak nem lesz heppiend. Mindkét oldalon (vagy 4-5 vagy akárhány van) vannak veszteségek, hiszen harcolt majdnem mindenki mindenkivel.

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 10:45:17

@morbiczer:
Egyetértek. A lényeg nem az hogy szeressék a szerzőt, vagy a szereplőket, hanem hogy nézzék a filmet. És ugye ez megvan, sőt meg is lesz. Nem azért dühösek a nézők, mert szarul volt megcsinálva a film, hanem mert nem az történt, amit szerettek volna. A történet érzelmeket generált, tehát jó.

Elanor_ 2013.06.05. 10:46:11

En kicsit csalodott voltam, szomoru stb., kozvetlen a sokkolo fordulatok utan, de aztan szinte jot rohogtem, h Martin mennyire "rohadek".
Egyetertek Trocsanyival, az ember ezekben a mesekben a valosagtol elrugaszkodast, a megnyugato "a rossz elnyeri bunteteset" varja, nem a kokemeny real-life logikat, de teny az is, h Martinnal nincsenek fekete-feher karakterek, emiatt ambivalens objektivan probalni megitelni oket. Viszont pl. akarki akarmit mond, azert Ned es Cat Stark (megha oltek is embert), vmifele rendet, moralt (alapvetoen: masokert jot tenni), allandosagot kepviseltek, a tobbi pszichopata kozott, ezert szerintem jogosan lehet oket "siratni".
Ami faktor meg meggondolando, amit sokan elohoznak a tema kapcsan, h Martin tenyleg egy szadista allat-e. Meggyozodesem, h kozel all hozza. :) Az egy dolog, h "kiirsz" bizonyos karaktereket a sztoribol, de, h kit, mikor es hogyan, az mar sokat elarul. Lehet baratokkoztosen (amikor te erzed magad kinosan a 15 eve foglalkoztatott tizedosztalyu "szinesz" szemelyes, privat "tragediajan"), meg lehet a legidillibb szituacio kellos kozepen talalt, kulonos kegyetlenseggel tokvaratlan (szo szerinti) kivegzessel is. Es akkor vatafakkol az ember, meg akkor is, ha amugy van elete. :)

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 10:48:20

@szavapart: Lehet, hogy a "jó" győz, csak addigra ráeszmélünk, hogy nincs jó és rossz. Hiszen erről szól az egész. Jamie egy utolsó esküszegő, aki elvágta a királya torkát, de ha meghallgatod az ő verzióját, akkor tulajdonképpen megmentette az egész várost. Most akkor egy hitvány, vagy hős? Mindkettő-egyiksem.

Jokerpofa 2013.06.05. 10:49:02

@morbiczer: Szerintem, ha 10 éve történik hasonló egy sorozatban, akkor is lett volna sok-sok néző aki a halálba kívánja (mondjuk én is elküldtem magamban a picsába Martint:D) )az írót meg a gyilkos karaktereket, csak akkor nem volt twitter, fb, tumblr amin kiírhatták az emberek a bánatukat. Egyszerűen az internet miatt nagyobb visszhangot kap

jog-ász 2013.06.05. 10:49:32

na ezért nem szabad lagziba járni:)

nekem tetszett a tényleg megdöbbentő megoldás, ugy is mindenki azon sirt hogy már követhetetlenül sok a szereplő, tul sok a kiskoru start gyerek is, belőlük is kell majd valaminek lenni, meg ugy tünt hogy a háboru is egy állóháboru az egész harmadik évadban.

Desrix 2013.06.05. 10:50:01

@vorpex: My two cents: egyiket sem tartom irreálisnak. Robb egy 16 éves kölyök, aki bosszúból indítja a hadjáratát, vagyis az érzelmei irányítják, majd amikor találkozik a Westerling lánnyal (ugye a könyvben egy Lannister-csatlós családot vesz maga mellé), szintén az érzelmeinek engedelmeskedik a kötelesség helyett. Hol itt a hiba? Egy esendő, gyarló emberi lény. Szvsz.
Jamir elengedése szintén - Catelyn, az Anya, sorban veszíti el a férjét, a gyermekeit. Számomra nagyon is hiteles, hogy mindent megtesz, csak hogy visszakapja őket.

@regapó: Nem tartom a cikkírót ostobának, sőt - ellenben a hozzászólásodat (nem Téged, a hsz-ed) igen. A percember nem ölheti meg a hírót féle felfogás nagyon messze áll Martin világától. És mivel ez az ő világa, mi maximum annyiban dönthetünk, hogy befogadjuk-e vagy sem. Ha nem, lehet mást nézni, rengeteg sorozat van a világon. Ahogy írtam korábban, ízlések és pofonok. :)

@Ahmet: Ahogy mondod. Messze még a vége, csak kapjuk is meg. :) Amúgy lesz még hasonló WTF jelenet, nem is egy. :)

wirth6 2013.06.05. 10:52:05

@Rusznyák Csaba: szerintem a "csak pénzért írja" itt azt jelentené, hogy nem az ő karaktere, nem ő találta ki, csak átvette, folytatta a történetét, aztán kinyírta.

vorpex 2013.06.05. 10:52:24

@Ahmet: Szerintem az első mondatot nem az én kommentemre szántad :) A válaszod többi részére: értem, hogy nincsenek jók, meg rosszak, akkor inkább átfogalmazom másképp. A karaktereket osszuk három csoportba: kedveltek, nem kedveltek, semleges. Miért van az, hogy az első csoportból többen hullanak el, mint a másodikból? Szerintem a válasz nem a realizmus, mert akkor arányaiban egyforma számban kéne elhullania a fontos karaktereknek mindegyik csoportból (hisz a való világ is így működik) és ez jelenleg nincs így (bár a maradék könyvek még pótolhatják a lemaradást)

Tehát ha a realizmus kiesik, akkor nem sok olyan válasz marad, ami indokolná egy kedvelt vagy egyenesen erkölcsileg jó karakter halálát. Pontosabban nehéz lehet sokaknak elfogadni.

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 10:52:54

@Elanor_: Nem perverz. Olvastam más írásait, egyik se volt ilyen. Sőt, van ebbe a világba helyezett novellája is, ha jól tudom három, mindegyik happy end. Azokat az is elolvashatja, aki a filmet friss szemmel akarja látni, mert a történet pár generációvak korábban játszódik.

Felagund 2013.06.05. 10:54:45

@vorpex: Hogy miért? Pofonegyszerű. Martin csak azt mutatja be, hogy egy csak közelítőleg "valószerű" világban azok a hősök, akiket az egyenességükért, hűségükért, becsületességükért szeretünk, vagy felnézünk rájuk, egyszerűen nem életképesek az opportunista gecikkel szemben.

Ez amúgy még csak nem is egy új gondolat, tessék Macchiavellit olvasni...

Desrix 2013.06.05. 10:55:57

@vorpex:
"Miért van az, hogy az első csoportból többen hullanak el, mint a másodikból?"
Nem akartam spoilerkedni, de egyelőre a harmadik könyv felénél tartunk - a második csoport is sorra kerül majd, nem kell aggódni. ;)

minek az? 2013.06.05. 10:56:46

@vorpex: nyilvánvalóan nem olvastad a könyvet, ergo csak félinformációid vannak. Amúgy meg az emberek a való világban sem rosszak vagy jók, hanem mondjuk nem azonos a világnézetük a tieddel (nyilván vannak olyanok, akikre a világ 99,999%-a azt mondja, hogy rosszak, de talán ennyire nem kéne belemenni a dolgokba).

szkristof92 2013.06.05. 10:57:57

A totális felháborodást csak azoktól tudom elképzelni, akik nem olvasták a könyvet. Mert ha igen akkor már nincs nagyon meglepetés, max csak a jelenet megcsináltsága (úristen micsoda szóösszetétel) az, ami igazán hatásos lehet és nekem irtózatosan működött. Martin imádja az alapkonvenciókat és elvárt formulákat hatásosan és okosan fölborogatni, és ezért minden tiszteletem.

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 11:01:04

@vorpex:
OK, úgy látom nem olvastad a könyvet. Nem akarok spoilerezni, de ha ezt írom, máris megteszem. Egyrészt a szereplők kategorizálásával nem tudok igazán egyetérteni, mert változnak. A gyűlöltek fokozatosan átaraszolnak a kedveltek közé, és a másik irányban is van migráció. Sajnos ez a filmen nem annyira követhető, mert hosszabb lenne, mint a Dallas.
Elfogadom, hogy számodra ebbe a három kategóriába lehet sorolni, és a neked kedvesek jobban hullanak, mint a genyók. Mit mondjak? Jön még kutyára bármi. Meg tudnálak győzni, de most sajnos a saját jövőbeli örömöd és izgalmad érdekében fogadd el, hogy igazam van. :) Tudom, gyenge érv.

Aha, persze 2013.06.05. 11:02:18

@vorpex: Micsoda vannak "jók" és "rosszak" a való életben? Eleve a jó relatív, de nagyon. Mi is az a jó?

GRRM pont, hogy az abszolút realizmusra törekszik, ha beleásod magad a történelembe, ennél jóval kisebb okokért is öltek és nem, nem volt a sors olyan igazságos, hogy mindkét oldalról ugyanannyian haltak meg. A legtöbb konfliktusban van egy erősebb oldal és ennek semmi köze a "jó"-hoz. Az erősebb oldal mindent megtehetett, sőt sokszor népirtást tartott és nem, nem lett ennek meg a sors általi igazságos "ellentételezése". Ilyen a világ, bár kétségkívül, most már azért jobb, mint az előző pár ezer évben. De ez a mű is középkori környezetben játszódik.

Én is úgy érzem, tetteik abszolút várható következménye volt a haláluk.
Engem sok-sok emberrel ellentétben Tywin Lannister, Kisujj és a Pók nyűgöztek le. (minden könyvet elolvastam, a sorozatból ez kevésbé jön le) Hogy alkalmazkodva a környezetükhöz, a lehető legjobb döntéseket tudták meghozni. (Kivéve Tywint, ahogy Tyriont kezelte). :)

regapó 2013.06.05. 11:02:28

Vegyük észre, hogya sztoriban mindig csak azokat nyírják ki, akiket az író előtte jól megkedveltetett az olvasókkal.
Az elmebeteg és gonosz kariknak a haja szála sem görbül. Vagyis az író nem csinált mást, mint a jól ismert kliséknek "mindig a jó győz a végén" vette az inverzét, de ettől még ugyanolyan klisés marad a sorozat. A felépített világ elég érdekes lenne, viszont ezekről jóformán nincs szó. Helyette töltelék szarral van az idő elhasználva aminek semmi infó tartalma nincs, csak szex meg öncélú erőszak, aztán jövő héten itt az évad vége.

Felagund 2013.06.05. 11:04:16

@regapó: Hogy a klasszikust idézzem: nem tudsz te semmit, Havas Jon :)

Mamzel · http://mamzel.blog.hu 2013.06.05. 11:04:53

Nehéz spoilermentesen hozzászólni, de nekem akkor nőne nem csak Martin, de a forgatókönyvíró stáb is a szememben, ha a 10. részben pontosan követnék a könyv dramaturgiai szálát. Az egy igazán nagyvonalú húzás lenne, és ezek után még magasabb szintre emelné a közönség és a sorozat viszonyát.

Egyébként kedves Rusznyák Csaba, te hol a csudában kódorogsz, amikor a Hannibal mindennél jobban sóvárog a pofonod után? Egyedül azzal tudlak felmenteni, hogy ki akarod várni a sorozat végét. Mondd, hogy így van.

vorpex 2013.06.05. 11:05:59

@Desrix: Én ezt vitatnám, miért nincs ehhez hasonló megnyilvánulás máshol? Nem gyanús, hogy ilyen hibát (érzelmi alapon hozott elhamarkodott(?) döntés) csak a Stark családban találni, ráadásul egyből kettőt is (pont a legkedveltebb családban), míg a többiben nem? Ez nem reális, miért pont csak a Starkoknál fordul ilyen elő?

Pláne, hogy talán Cersei nem akarta ugyanilyen kétségbeesetten visszaszerezni Jaimet? Ráadásul Cat és Robb lépése pont annak fényében "hülyeség ", ahogy előtte felépítették a karaktereiket. Robb-ot sokkal bölcsebbnek mutatták be a koránál egészen addig. Aztán egyszer csak szerelmes lesz? Ő egy olyan világban nőtt fel, ahol az egyszeri Sansán kívűl senki sem ismeri ezt a fogalmat, ráadásul ezrével hullanak körülötte a barátai, a bajtársai, a hűbéresei, a katonái, aminél nagyobb szörnyűséget, traumát elképzeni is nehéz, de ő azért szerelmes lesz.

Aztán meg a Stark ház nagyasszonya, Cat, aki úgy volt beállítva, hogy Ned mellett megtanulta a Stark becsületet, elkövet egy ilyen lépést.

Szerintem egyik sem logikus, reális kategória.

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 11:06:01

@regapó: Most megírjam e-mailban, hogy mi várható még?

morbiczer 2013.06.05. 11:07:01

@szkristof92: "A totális felháborodást csak azoktól tudom elképzelni, akik nem olvasták a könyvet. "

A tevenezok tobbsege nem olvasta a konyveket.

blue angel 2013.06.05. 11:07:04

En nem olvastam a konyvet, a sorozatot pedig egyhuzamban neztem meg, igy tisztan emlekszem a tortenesekre az elso resztol kezdve. A mostani esemenyek elkerulhetetlenek voltak, sorozatos rossz dontesek vegeredmenye.
Szamomra sokkal szorakoztatobb egy valosagszagu (mondom ezt egy fantasyrol:) sztori, ahol hullanak a szereplok, hiszen egy haboru errol szol - mint az, h mindenki, aki kozelebb all a "jo" definicojahoz, gyozedelmeskedik. a "rosszak" pedig mind megbunhodnek.
Az a fajta mese a kisgyerekkorban meg fontos, egy 5 evesnek az kell a, h megkapja a feloldozast a mese vegen, enyhitse a szorongast es felelmet, amit erez a "jo" fohos elvesztese felett. De egy felnott embernek mar el kene tudnia viselni, h bizony a szereplok nem feketek es feherek, es az elet nem arrol szol, amit a hollywoodi cukormaz mesek sugallnak.
En megkaptam a resztol, amiert nezem, izgalom, dobbenet, es kivancsisag, h mi lesz ezutan es ezutan.

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 11:09:28

@vorpex: Elbaszott érzelmi döntések csak az egyik oldalon vannak? Majd beszélgessünk, ha a Lannister szarni megy.

vorpex 2013.06.05. 11:11:22

@Felagund: Olvastam Machiavellitől A Fejedelme-t. A várakozásaimmal ellentétben azt mutatta be, hogy a sikeres fejedelem/úr/király olyan erényeket csillogtat (vagy legalább is törekszik rá), ami jellemben a GOT-beli Ned Starkhoz áll a legközelebb

art.pte.hu/oktatasi_anyagok/hamcherif/etika-zeneszeknek/Machiavelli-A-fejedelem.pdf

vorpex 2013.06.05. 11:19:04

@Minek az?

@Ahmet

Olvastam az eddig megjelent könyveket. És ne értsetek félre nekem semmi bajom azzal, ahogy GRRM ír. Alapvetően egy vendégként tekintek magamra az ő világában. Az sztorija, ami engem nagyon szórakoztat, időnként pedig felbosszant. És nem a "jók" halála miatt és a "rosszak" sikeressége miatt, hanem mert néha az író nem következetesen használja a realizmust, hanem amolyan "amikor kedve szottyan" módon. Ha egy sztoriban a karakterek reálisan viselkednek 2 könyvön át, akkor egyszer csak ne csináljanak valami hülyeséget, hogy a sztori dinamikája megmaradjon, mert az úgy "csalás". Csakúgy, mint a happy end.

SzocsO 2013.06.05. 11:19:38

Aki azt irja, hogy Jaime Lannister elengedése irreális, majd fog még nézni, hogy hová vezet a dolog. A könyvet majdnem a falhoz vágtam az első pillanatban, aztán már kíváncsi voltam, hogyan lesz tovább; nem gyengén fog még pofáraesni a pár k***anyázó, bár sokadik vagyok ugye, aki ezt okoskodva megjegyzi :)
A sztorival teljesen elégedett vagyok, ha annak idején a SW-ban a Bespinen elintéznek mindenkit, és kiderül, hogy Owen bácsi egy ismeretlen unokatesójának rohamosztagosnak állt fia fogja a végén az uralkodó torkát elvágni valami couruscanti kocsma mögötti sikátorban, na akkor lehet most higgadtabban fogadták volna a rajongók a váratlan fordulatot.

Felagund 2013.06.05. 11:22:51

@vorpex: Maradjunk annyiban, hogy olyan erényeket _mutat fel magáról_, mint Ned Stark, de közben effektíve úgy működik, mint Tywin Lannister ;)

regapó 2013.06.05. 11:27:18

Szerintem sem reális, hogy az elkövetett hibák következményei eddig csak a megkedveltetett karaktereken csattantak.
Egyszerűen hatásvadász fogás.

Desrix 2013.06.05. 11:27:30

@Ahmet:
"Elbaszott érzelmi döntések csak az egyik oldalon vannak? Majd beszélgessünk, ha a Lannister szarni megy. "
De kár, hogy itt nincs lájk! :D

@vorpex: A szerelmet nem lehet kontrollálni, jön és kész, ezen kár vitatkozni. Én azt hangsúlyoztam ki, hogy Robb, hiába "középkori" 16 (ami mondjuk a mi jelenünkben 20-22 érettségi szintben talán), és szörnyűségek közt nőtt fel (ami talán érzéketlenebbé tette azok iránt), könnyebben hajlik arra, hogy rövidtávon határozza meg céljait, lásd bosszú, szerelem. Ellentétben Tywinnel, aki kurvanagy machiavellista, ellentétben a Pókkal, aki saját érdekeit nem is nézi, mindent az időtálló rendnek rendel alá, vagy Kisujjal, aki nagyobb machinátor, mint gondolnánk. De! Mindőjükre jellemző az érzelmi determináltság: Tywin megvetése Tyrion iránt, aki fejben rá hajaz, de egy törpe, ráadásul a felesége haláláért is őt okolja, miközben a szép és tökéletes Jamie szarik magasról a Lannister-ház vezetői posztjára. Ennek szintén meg lesz a gyümölcse.
Kisujj viszonzatlan szerelme Cat iránt, majd később a Sansa irányában éledő érzései. Szóval az az oldal sem marad érintetlen.
Hogy ebből a sorozatban sajnos nem minden jön át, kár. Érdemes elolvasni a könyveket.

Felagund 2013.06.05. 11:31:10

@vorpex: Tudnál egy spoilermentes példát hozni?

vorpex 2013.06.05. 11:31:20

@Felagund: Szerintem Ned és Tywin, mint urak/uralkodók nem állnak egymástól távol, hasonlóan következetesen, hatékonyan (és igazságosan, bár ez kicsit erősnek hat így leírva még nekem is) végzik az irányítást. Persze ez nem igaz a jellemükre és emberségükre.

DedPul 2013.06.05. 11:33:06

Páran butaságokat írnak. Komolyan van aki bevette ezt a "Nincsenek jók és gonoszok" maszlagot? Ez egy hülyeség. Dany végig jó marad, Cersei és a többi Lannsiter pedig javíthatlanul rohadék. Az, hogy 1-2 karakter megváltozik vagy félreismerjük az más téma.

Azért mert egy karakter hisz a saját szar eszméjében, a saját korcs családjának a becsületében, attól nem lesz jó. Ugyanolyan mocsadék marad a személyisége.

Amúgy nagy marketinges ez a Martin. Kiadott pár könyvet egy univerzumról. Nem történetről, egy univerzumról. Ezt a Jég és Tűz dala ciklust körülbelül 3000 könyvig lehetne írni. Mert ha vége lesz ennek, akkor mi lesz? Ugyanúgy lesznek ármányok, ugyanúgy ölnek meg embereket és lehet, hogy aki most lesz majd a király azt megint kinyírják 2 hét után.. A legszomorúbb az, hogy az író se tudja merre vigye az egészet, az utolsó két könyv sírva olvasós és ez a baj. Ezért halnak meg olyan karakterek akiknek nem kellene. Szóval tényleg nincs Happy end, de end sincsen és igen én ezekben a történetekben a hősöket és az ő győzelmüket keresem. Megértem azokat akik felháborodnak.

Az lenne a nagy pofán csapás, ha ezek a tűz isten papjai feltámasztanák valahogy az egész Stark familyiát. Na ezen szakadnék.

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 11:33:17

@Desrix: Hát, ha minden ott lenne a filmben, ami a könyvben is, akkor nézhetetlen lenne. :) Szerencsére Martin aktívan dolgozik a filmen is, és van benne tapasztalata.
Nyilván ki kellett kicsit egyengetni a szálakat, egy-két szereplőt kihagyni, vagy mással helyettesíteni, de így is baromi jó a történet. Legalább azoknak is élmény lesz a könyv, akik a film után olvassák, és nekünk is élmény a film, még a könyv után is.

quantumboy 2013.06.05. 11:35:27

@vorpex:
A könyv tele van érzelmi alapon hozott hibás, az eseményeket jelentősen befolyásoló döntésekkel. Ezekben a házakban biztosan követnek el ilyeneket, és akkor csak azt írtam, ami kapásból eszembe jutott:

Stark, Lannister, Baratheon, Targaryen, Martell, Arryn, Karstark.

Szerintem olvasd el a könyveket figyelmesen. ;)

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 11:36:44

@DedPul: A story line amúgy készen van, nem komolyan írtam, hogy maga se tudja hogyan lesz vége. Saját bevallása szerint se tervezte ilyen hosszúra, csak mindig megszaladt a ceruza.

Parallax 2013.06.05. 11:38:47

Szerintem egy picit tényleg túlliheged. :)
A legelső hozzászóló remekül megfogalmazta: az emberekbe beidegződött, hogy a valóság elől olyan mesékbe "menekülnek", ahol a győz a jó és megkapja méltó büntetését a gonosz. Bár nyilván rendkívül elcsépelt, ez a természetes, ennek a beteljesedésére vágyik tudatalatt a közönség. Martin szándékosan provokál ennek a beidegződésnek a pofáncsapásával. Egyrészt szembemegy a konvenciókkal, másrészt viszont nagyon hatásvadász.
Nézegettem a jutyubon a nézői reakciókat, szerintem teljesen normális az őszinte megdöbbenés, az első megnyilvánulásom nekem is egy erőteljes bazmeg volt.
Természetesen én is úgy gondolom, hogy a fanatikus rajongók rinyálása túlzás, de az alapvető reakció szerintem teljesen elfogadható, mert az ember a pozitívabb karakterekkel tud jobban azonosulni.
Oké, hogy a sorozat nagyon leegyszerűsíti a Starkokat a jókká, a Lannistereket pedig a rosszá, de szerintem még a regényfolyamban is egyértelműen a Starkok (és közülük is Ned) állt a skála legpozitívabb végén erkölcsileg.

Az OkiPóki esete szerintem valamennyire más tészta, a képregénybizniszben nagy a nyomás, hogy mindig valami újabbat és sokkolóbbat találjanak ki, de sajnos ez inkább a pénzről szól szerintem.
Mindemellett én nagyon élvezem, ahogy az arrogánsan badass Superior szembemegy mindennel, ami Parkert jellemezte, egy jól megírt fricska, görbe tükör, amit Slott legalább annyira élvez, mint én, de aminek úgyis hamarosan vége szakad, ez kikerülhetetlen.

Mamzel · http://mamzel.blog.hu 2013.06.05. 11:39:08

@Desrix: Az idézett részhez kapcsolódóan: Tyrion one-man showja után azt hittem, hogy Cersei és Jamie legalább magában hálát mond. Az ötödik kötet elején járok, így még nem kizárt, hogy ez valaha megtörténik, mindenesetre rendkívül érdekes, hogy a különböző karakterek mit kezdenek a váratlan szabadsággal.

DedPul 2013.06.05. 11:39:45

@Ahmet: Ja, most így nem rád gondoltam. De szerintem a végét nagyban befolyásolja, hogy a sorozatban melyik karakternek mekkora rajongótábora van. (Ne legyen igazam)

morbiczer 2013.06.05. 11:39:48

@regapó: "Szerintem sem reális, hogy az elkövetett hibák következményei eddig csak a megkedveltetett karaktereken csattantak.
Egyszerűen hatásvadász fogás. "
Mondod ezt ugy, hogy meg a megjelent konyvek felet sem ismered.

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 11:39:58

@DedPul:
Jamie nem javíthatatlan rohadék, Tyrion sose volt javíthatalan rohadék. Cersei az. Tywin nem rohadék, kegyetlenül racionális, mégis hoz kimondottan érzelmi döntéseket.
Daenerysnek is vannak olyan lépései, amikor az ember csak néz, hogy most ezt miért kellett?

Felagund 2013.06.05. 11:40:22

@DedPul: Dany gond nélkül máglyahalálra ítélt egy nőt, és többezer embert mészároltatott le az általa elfoglalt városokban (most arról nem is beszélve, hogy a Makulátlanokat is ugyancsak tisztességtelen módon szerezte). Ő olyan jó és tiszta volna?
Jaime meg javíthatatlan rohadék? Öööö, láttad már a harmadik évadot? :D

Azt kéne belátni, hogy ez nem az a fantasy, amikor kiindulópontnak van A HŐS, aki éppenséggel szerepel valamilyen történetben, hanem van A Történet, aminek vannak szereplői. Ki hosszabb, ki rövidebb ideig...

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 11:42:21

Srácok, komolyan, néhány érvtől égnek áll a hajam. Jobban, mint a Vörös násztól. Mi az, hogy a valóságban egy konfliktusban egyenlő arányban halnak a jók és rosszak? KOMOLYAN? Eleve, mi az, hogy jók és rosszak? Ez a felosztás pont nem jellemző a Trónok harcára. Emberek és érdekek vannak. Robb pedig egy gyerek, aki szerelmes lett, és ennek megfelelően cselekedett. Attól, hogy valaki páncélt húz magára, és kardot fog a kezébe, még nem lesz rögtön bölcs. Egyébként is, mi az, hogy csak a "jóknál" vannak ilyen hülye érzelmi reakciók? És Joffrey? Lényegében az ő hülyesége miatt (Ned lefejezése) van minden.

@Mamzel: Pár rész után feladtam a sorozatot, ennyi.

Lasombra 2013.06.05. 11:42:50

csak gyorsan pörgettem át a hozzászólásokat, nehogy vmi spoiler érjen (szándékosan nem olvasom a könyveket, amíg megy a sorozat, pedig tudom, nem ugyanaz a kettő), ezért elnézést ha már volt.

én azt nem értem az egészben, hogy miért olyan világszenzáció az, hogy elhullanak akár "jó" karakterek, akár főszereplők, vagy az, hogy a "rosszak" olykor diadalmaskodnak.

a legtöbb kritika hihetetlen megdöbbenéssel kezelte, hogy ilyet le lehet írni. vagy hogy ilyen megtörténhet. holott mindkettőre egyértelmű igen a válasz.

ezek nem olvastak a GoT előtt más könyveket, nem néztek más sorozatokat?

két link a jelenségről plusz számtalan példával:

tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/AnyoneCanDie

tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/TheBadGuyWins

random guy 2013.06.05. 11:43:48

@regapó: Megvárhatnád az évadzárót, mielőtt ilyeneket írsz. :)

KopaszMercis 2013.06.05. 11:46:03

@Muad\\\'Dib:
Lehet szinkronnal is nezni, es akkor ertened hogy mit beszelnek a karakterek

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 11:47:08

@DedPul: Szerintem nem. Már négy könyv kint volt, mikor elkezdődött a sorozat, azóta kijött az ötödik, de már az is egy éve. Gondolom erősen folyamatban van a következő. A történet szempontjából nem hinném, hogy befolyásolná az írót, hogy mit szeretnénk. Azt viszont nyilatkozta, hogy valamelyik színész annyira jól játszott, hogy arra inspirálta, hogy komolyabb szerepe legyen a könyvben. (Nem emlékszem, hogy ki volt az.) De ugye ez sem olvasói/nézői befolyásolás.

Felagund 2013.06.05. 11:52:13

@Ahmet: Natalia Tena volt (aki mondjuk szerintem ütnivalóan modoros ripacs, de hát ez van), egyébként meg aki _figyelmesen_ olvasta a könyveket, az pontosan tudja, hogy a fő storyline kikristályosodva ott van Martin apó fejében, és ő nem az a fajta ember, akit holmi internetes rant eltántorít az eredeti céljától.
Persze ettől még apróbb változtatások lehetnek, pl az ötödik könyvbe is beleírta egy mellékszerepbe az egyik haverját, mert elveszített vele szemben egy fogadást az NFL kapcsán :)

NAR 2013.06.05. 11:52:23

@vorpex: Ugyan a Rómeó és Júlia néhány évezreddel(?) fiatalabb történet, mint a Dávid és Góliát, mégis egész jól fennmaradt a meglehetősen negatív végkifejlet ellenére... Viszont irodalomórán valami katarzist emlegettek, a Rómeó és Júlia (vagy akár a Hamlet) végén van is ilyen, a Trónok Harcában (a sorozatban, egyelőre) nincs.

Engem inkább kicsit az zavar, hogy mivel az egész történet a hat farkaskölyök megtalálásával kezdődik, azt feltételeztem, hogy valahogy körülöttük fog zajlani a cselekmény fővonala, erre a hat farkasból már csak kettő maradt (nem tudom, hova tűnt Havas Jon farkasa).

vorpex 2013.06.05. 11:52:48

@quantumboy: rosszul fogalmaztam. Az érzelmi alapú döntés helyett azt kellett volna írnom hogy hülyeség.

Amit írsz igaz, a felsorolassal együtt. De az általam írt két dontshez hasonló hülyeséget, hasonló sulyut egyetlen másik család sem követ el. Hisz egyedül a starkokat irtják szinte ki teljesen

morbiczer 2013.06.05. 11:56:41

@NAR: "nem tudom, hova tűnt Havas Jon farkasa"

Jon Snow farkasa a korlatos CGI koltsegvetes aldozataul esett, es most valahol a Fal masik oldalan kolbaszol. Elobb-utobb elo fog kerulni.

Felagund 2013.06.05. 11:56:46

@NAR: És az az író hibája, hogy nem az történik, amit te feltételeztél/elvártál? :D

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 12:00:51

@vorpex: Hülyeség, hogy egy anya vissza akarja kapni a fiát, és ezért bármit megtesz? Hogy egy fiú belezúg egy lányba, és ezért leszarja a világot maga körül?

NAR 2013.06.05. 12:05:08

@Felagund: Hibás feltételezést ültetett el bennem :-)

Gilinggalang 2013.06.05. 12:05:30

@NAR: A 6 farkas közül még megvan 4. Egyedül Robb és Sansa veszítette el a farkasát. Ebből a 4ből ráadásul 3 elég sűrűn szerepel.

vorpex 2013.06.05. 12:05:33

@Rusznyák Csaba: sajnálom, ha többek kozt te is felreertetted az ervemet. Csak arra akartam utalni h a halál nem tesz kulonbseget semmilyen dimenzió mentén sem az emberek között. Ugyanannyi szőke hal még mint barna. Ugyanannyi armanykodo, mint melyen vallásos jóra törekvő ember, stb. Ha ez nem így lenne, akkor mostanra sokkal több szőke lenne mint barna vagy armanykodo, mint jóra törekvő. Vagyis ha ez a könyv annyira realista lenne, akkor ugyanazt kéne viszontlatni, de nem ez történik.

Ha pedig szerinted az a robb aki 15 éves nyikhajkent szerelmes lesz, mert "a szerelmet nem lehet iranyitani", ugyanaz a robb, akit harmincezer ember követ és hjlando érte feláldozni az életed és az összes öreg bölcsebb huberur hajlandó követni, hát lelked rajta. A valóságban ezek igencsak kizárják egymást.

vorpex 2013.06.05. 12:07:48

@Rusznyák Csaba: nem hülyeség, csak ilyen embert nem fog követni harmincezer ember

És persze h egy anya vissza akarja szrezni a lanyait de nem a másik gyereke élete aran

Felagund 2013.06.05. 12:09:46

@NAR: Egyébként annyiban jogos volt a feltételezésed, hogy a farkasfalka sorsa erősen hasonlít a Starkokéhoz, mondhatni párhuzamos velük.

Egy nagy, boldog, összetartó családként indulnak, aztán szétszóródnak, a felüket legyilkolják, de azért ott vannak ők még, és ki tudja, hogy fognak-e valaha még találkozni... (Mondjuk én remélem, hogy nem, az elég gejl lenne.)

Ez az egész hőzöngésözön a Starkok miatt szerintem csaknem kizárólag azért van, mert minden néző (és sok olvasó is), abba az előfeltevésbe ringatta magát, hogy a Starkok lesznek az egész sorozat főszereplői, csak mert (a sorozatok jóóóóól bevált szokása szerint) őket mutatták be először, és egy cuki család voltak, komoly, de igazságos és szerető apával, meg törődő anyával.

Hát, nem. A Starkokkal csak _indul_ a történet, aztán ki tudja, hol és kinél lesz a vége ;)

Guild 2013.06.05. 12:09:58

Én a filmet durvábbnak, sokkolóbbnak gondolom mint a könyvet.
Egyrész olvasás közben mindent úgy képzelsz el ahogy akarsz. A gyerekeknek sem okoz gondot a Piroska és farkas.
Másrészt a könyvben nem ennyire durván szakad meg Rob románca. Itt egy meglehetősen szirupos szerelmi történet volt felépítve, herceggel és szegény ápolóval, terhességgel meg minden. Aztán jön a hasbaszúrás. Csak azért, hogy borzongjunk. Egy torokvágás elegánsabb lett volna.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 12:10:48

@vorpex: ne már, sikeres politikusok, cégvezérek képesek a farkukat követni, de ettől még nem lesz kisebb a politikai, gazdasági befolyásuk, hatalmuk.

ríl lájf.

Gilinggalang 2013.06.05. 12:10:55

@vorpex: miért lenne hülyeség? Robb északon mindenkinek a hűbérura, ergo alapjáraton engedelmességgel tartoznak neki. És amint megkérdőjelezhető döntéseket hoz (Karstark lefejezése), akkor abban a szent pillanatban kvázi fellázadnak ellene.

Gilinggalang 2013.06.05. 12:12:22

@doggfather: Clintont is újraválasztották :)

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 12:13:07

@Guild: miért lett volna kevésbé sokkoló egy torok,m int egy has??

terhes okés, de a baba is meghal mindkét esetben, nem?

Happy Zoidberg 2013.06.05. 12:13:38

SPOILER

Az bezzeg senkit sem zavar, hogy látszólag sehová sem tart ez az egész, "realisztikus" bullshit-széria. Az ötödik könyvnél tart a sorozat, de a három levegőben lógó szál (Dany és a sárkányok, a zombi-apokalipszis, és Assassin-Arya) egyhelyben, vagy makro-lépésekben tötymörög. Öt rész óta, csak a szar-kavarás megy. Martin úgy nyújtja, mintha rétest csinálna. Nem oldódik meg semmi, csak még tovább bonyolódik, újabb és újabb emberkék tűnnek fel, akik ezt és ezt akarják. A negyedik rész feléig jutottam, ott hagytam abba. Egyszerűen nem érdekelt tovább. Elolvastam a Wikipedián...

Elvileg még két rész van vissza, és ahogyan a dolgok jelenleg állnak, hacsak nem történik egy sorozat-idegen időugrás, nem nagyon fognak kifizetődni a dolgok...

Olvassatok inkább Patrick Rothfuss-t, és Joe Abercrombie-t!

Parallax 2013.06.05. 12:14:09

@doggfather: azért jóval sokkolóbbképileg egy terhes nőt hasba szúrni, mint elvágni a torkát.

2013.06.05. 12:15:54

@Rusznyák Csaba: ne kenjük Robb dolgát szerelemre, szó szerint elkúrta a Freyekkel kötött szövetséget, meg a többit. Catelynnek pedig összesen nem volt egy értelmes húzása a sztoriban, hiányoznak a gyerekeim ide vagy oda.

Szerintem a sztori egyik nagy rejtélye, hogy a jelenlegi idióta Starkokat miért is hagyták meg ennyi ideig uralmon.

Visszatérve: szerintem marhára nem kreatív és jó írás, ha előbb a 16 vagy hányéves gyerek segge alá teszünk egy komplett sereget hűbérurakkal mindennel együtt, a banda végigszopatja a sokkal tapasztaltabb vezetőkkel felálló Lannister bagázst, majd "lol szerelmes a gyerek" felkiáltással szépen kinyírjuk.

Olcsó és béna húzás, ugyanúgy mint Dany astapori megerősödése.

Ettől függetlenül értetlenül állok a globális felhördülés előtt, szerintem egyrészt indokolatlanul agyon van hypeolva az egész, másrészt észre kellett volna venni már Nednél is, hogy semmi más kiút nem volt a karakter részére. Harmadrészt aki ennyire hülye az ne trónokkal próbáljon játszani.

Gilinggalang 2013.06.05. 12:17:06

@Felagund: mondjuk Westeroson a 3 legveszélyesebb ember közül 2 Stark, szóval nem kell őket temetni :)

vorpex 2013.06.05. 12:18:26

@doggfather: ez így nem igaz. Akármelyik politikus követheti a farkát amig csak saját magát veszélyezteti ezzel. Amint a cegbirodalmat a hatalmat a többiek buktatjak.

Viszont robb nem csak a saját életével játszott. Annak a lepesndk az egész háborúra a politika jatszmakra szovetsegekre hatása volt

NAR 2013.06.05. 12:20:25

@Rusznyák Csaba: " Hülyeség, hogy egy anya vissza akarja kapni a fiát, és ezért bármit megtesz?"

A magyar történelemből van erre egy egész közeli párhuzam: a második világháború végén Horthy bejelentette, hogy Magyarország tűzszünetet köt a Szovjetunióval - erre a nácik elrabolták a fiát. Másnap Horthy visszavonta a parancsait és lemondott, a fia életben maradt.

Hirtelenjében nem jut eszembe ellentétes döntés a történelemből.

cyd 2013.06.05. 12:20:38

@vorpex: A realizmus márpedig adott. A kedvelt/nem kedvelt karakterek halálának aránytalansága pedig csak az időfolyam általunk ismert és követett részére igaz.
Ha Westerost egy évvel korábban nézed, akkor megvan az arányosság és a happy end (őrült király, aki kinyírja az idősebb Starkot, meg Ned húgának - aki Robert szerelme - halála, majd a lázadás és győzelem Robert királlyá koronázása)
Martin ott volt merész, hogy ő a happy end után vette fel a fonalat.
Szóval lehet, hogy egy westerosi év múlva helyreáll az az egyensúly, amit Te keresel, de ebben a pár hónapban, amit jelenleg követünk félrebillent. Egyébként meg nincs abszolút egyensúly a való világban sem.

vorpex 2013.06.05. 12:21:03

@Rakoncátlan Oedipus: köszönöm, úgy tunik én nem tudtam ilyen jól megfogalmazni :-)

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 12:21:35

@Parallax: igen, mások is ezt állítják, de én nem érzem annak.

Ha kivágnák a gyereket belőle nah az durva lett volna, de, hogy leszúrják, felkötik, nyakát szegik?!

Félre ne érts, nem valami perverz beteg állat vagyok, de mindenhol ezt olvasom, hogy hú de sokkoló a TERHES nőt HASbaszúrták.

Hát nem.

Az a sokkoló, hogy válogatás nélkül asszonyt, gyereket (jó az nem volt az esküvőn) mindenkit leölnek, mint a marhákat. Hogy milyen módon? az majdnem tökmindegy.

Pláne, hogy nem kínozták "egyszerűen" meghalt és kész.

Gilinggalang 2013.06.05. 12:22:02

@vorpex: Pont ez a reális az egészben. Hogy nem tökéletes, és képes elbaszni a dolgokat. Ráadásul amikor lefejezi az öreget, akkor az ő emberei ott is hagyják a sereget.

morbiczer 2013.06.05. 12:22:16

@Bad-Joe-Ben-Joe Sixshoota': Ezek mind tenyleg megalapozott kritikak, de nem sok kozuk van jelen blogposzthoz vagy Red Weddinghez ugy altalban.

vorpex 2013.06.05. 12:24:19

@cyd: felreertesz én nem keresek egyensulyt nekem nincs bajom a dolgok ilyeten allasaval. Én azt vonom kétségbe h ez "reális" lenne

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 12:24:32

@vorpex: robb ellen is dolgoztak a saját emberei, nem?

A parancsait nem tartották be (először az anyja, majd a hűbéresei). Sőt, ott is hagyta a csapata egy jó része, nem?

Ez is analóg a cégvezéres példával, nem?

vorpex 2013.06.05. 12:29:12

@Gilinggalang: az a reális h robbon kívül senki más nem hoz ennyire elhibázott lépést egyes egyedül ő? Egy lépést ami a háború elvesztését és a stark cyalad szinte teljes kiirtasat okozza. Senki más csak ő. Mert a valóságban is igy van, egyvalaki hulye mindenki más még nem

Parallax 2013.06.05. 12:29:43

@doggfather: Én konkrétan csak a vizualitásra értettem. Valahol szimbólikus, hogy közvetlenül a magzatot éri a vég. De vágom, mire célzol.
Mondjuk szerintem elég hatásvadász volt az egész.

Gilinggalang 2013.06.05. 12:34:18

@vorpex: nem csak Robb kúrja el. Ned/Catelyn/Joffrey/Stannis/Dany/Jon/Tyrion/Jamie/Cersei (csak a főbb szereplők közül) mind-mind basznak el elég komoly dolgokat, csak vannak akik olcsóbban ússzák meg a szitut. Stannis elvesztette a seregét, Jamie a karját, Robb/Ned/Cat az életét, stb

Pan Modry 2013.06.05. 12:36:38

@vorpex:
Robbot en csapnivalo strateganak tartom, az egy dolog hogy felrugta a Frey-jel valo megallapodast, de semmibe nem kerult volna neki egyeszseget kotni Stannis-szel vagy Renly-vel.

Ha annak idejen Renlyvel egyutt tamadjak kiralyvarat akkor sima ugy lett volna az egesz, es Frey-nek sem kellett volna bepucsitania. Sot, Renlivel megegyezhetett volna hogy kiralyvar utan porig rombolja Frey hadsereget.

Muad\\\'Dib 2013.06.05. 12:37:18

@KopaszMercis:
Jajjistenkém, elnézést, mindjárt ki is bas*om a kukába a Céline, Zola, Camus könyveimet, hiszen most megtudtam, hogy a mély és sötét történetmesélés, meg hatalmas karakterbemutatás igazából a'trónokharca sajátja...
Meglehetősen röhejes amikor emberek egy ponyvairodalom és film alapján már hatalmas filozófiai eszmecserékbe bonyolódnak. De nem gond, ez való a plebsznek. Csak nem kell megsértődni, ha valaki esetleg ezt jelzi.

morbiczer 2013.06.05. 12:47:54

@Muad\\\'Dib: Mar maskor is akartam kerdezni. Teged miert zavar annyira a Tronok Harca, hogy szinte minden index folapos blogposzt alatt megjelensz fikazni meg kinyilvanitani, hogy mindenki, akinek tetszik nagyjabol utolso proli?

Arrol nem is beszelve, hogy sokminden, amit ma a vilagirodalom remekenek tartunk, sajat koraban szimpla ponyva volt. Pl. nagyjabol az osszes shakespeari szindarab.

cyd 2013.06.05. 12:49:09

@vorpex: Rosszul fogalmaztam a "keresed" résszel. Amire rá akartam mutatni, hogy ebben az időintervallumban több karakter hullik el a szimpatikusabb oldalról, de ez csak egy kiragadott időszak a - kitalált - történelemből.

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 12:51:45

@Felagund: Na, ja, már a cím is azt sugallja, hogy itt a Westerosi intrikák a világ valós eseményeihez képest kb. annyira fontosak, mint a Barátok Közt világtörténelemre gyakorolt hatása.

Muad\\\'Dib 2013.06.05. 12:52:17

@morbiczer:
Mert a hozzászólások színvonala alapján a többség utolsó proli, aki még életében nem olvasott semmi valóban kimagasló művet...
Ergo nyugodtan trollkodhatok kedvemre. De, ha jobban érzed magad, akkor leírom, hogy nem mindenki proli, aki szereti a sorozatot.

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 12:52:47

@vorpex: Úgy hangzik, mintha valami egyetemes törvényszerűségről beszélnél, amiben a bölcs Halál mérlegel a kezében kaszál az emberek közt, óvatosan megtartva a világ egyensúlyát. Ne vicceljünk, már. A konfliktusokban vannak sok-sok szempont által meghatározott erőviszonyok, amik döntenek. Ezeket a szempontokat Martin igen jól felvázolta, a következményei logikusak.

@Rakoncátlan Oedipus: Még így, direkt sarkítva, cinikusan előadva sem hangzik ez akkor baromságnak, mint láttatni szeretnéd, hát még a sztori és a karakterek kontextusában.

Azt kéne megérteni, hogy ezek a karakterek nem eszményképek, mint mondjuk egy Aragorn vagy Gandalf, hanem emberek. Az emberek pedig gyarlók. És sokféleképpen lehetnek gyarlók.

Felagund 2013.06.05. 12:55:53

@Pan Modry: Stannis szóba se állt volna vele (lévén a szemében Robb is trónbitorló), Renly meg elég hamar elpatkolt ahhoz, hogy szövetkezni tudjon vele (amit egyébként Catelyn meg is próbált, és viszonylag pozitív választ adott).

Ellenben ha Robb ledzsezzelt volna Királyvárba, akkor a Lannister sereg frankón elvágja a hátországától és végső soron felkenődnek királyvár falára Renlyvel egyetemben, mikor végül hátbatámadják őket...

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 12:56:04

@Muad\\\'Dib: Ha csak azért jöttél, hogy fikázd a sorozatot ÉS azokat, akik nézik/olvassák, akkor nem leszel hosszú életű mifelénk, most szólok.

vorpex 2013.06.05. 12:57:12

@Gilinggalang: Én ezt megint nem vonom kétségbe. De pl. ahogy Jaime elveszti a karját, vagy ahogy Tyrion rossz döntést hoz, ahogy Cersei önön butaságának a rabja, ott mind realisztikusan van bemutatva a rossz döntés, mert vagy elszámolta magát valaki, vagy a személyisége gátolja a jó döntés meghozatalában. Azonban Robb és Cat döntései karakteridegen (az addig kialakított karakterrel nem megegyező) és (másként nem tudom írni) ostoba döntések voltak. Nem a Történetből következő logikus lépés/eredmény, hanem egy ürügy, amire GRRM szüksége volt, hogy tovább vigye izgalmasan a sztorit. És ha már szüksége volt csinált egyet. Szerintem pedig az ilyen húzás az addig felépített realizmus elvesztésével jár.

Pszt! 2013.06.05. 12:58:11

Az eddigi legjobb rész volt az S03E09.

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 12:58:32

@vorpex: Karakteridegen? Na, mondj egy példát!

ghavin 2013.06.05. 13:00:22

@Muad\\\'Dib: Én még ennél is röhejesebbnek tartom, amikor valaki bárminemű irónia nélkül használja a plebsz kifejezést az interneten.

Egyébként pedig Camus munkáinak többségét az irodalmi elit ponyvának könyvelte el a maga idejében. Ma meg az edgy hipster tinédzserek egyik kedvenc szerzője a Közöny miatt. Ebben a tekintetben ugyanolyan plebsz-abraknak tekinthető, mint a Trónok harca ciklus.

Nem leszel attól sem felsőbbrendűbb, sem pedig különlegesebb, hogy szórakoztató irodalom helyett régmúlt klasszikusokra vagy rákattanva.

Gilinggalang 2013.06.05. 13:03:28

@vorpex: miért karakteridegen? Catelyn a "korlátolt" de inkább eszét vesztett anya, míg Robb az apjától tanult nulla előrelátás miatt hibáznak. abszolút hiteles.

vorpex 2013.06.05. 13:04:32

@Rusznyák Csaba: Az nem érv/ellenérv ha kiforgatod a szavaim, maximum retorikailag hangzik jól, de igazság még nem lesz benne.

Egyszerű matematika: ha valamilyen oknál fogva a természetben gyakrabban halnának meg azok az egyedek, amelyek hajlamosak a "jóra való törekvésre", mint az ármánykodásra, akkor jelenleg több "ármánykodó" lenne a világon, mint "jóra törekvő" ember (Itt az "ármánykodó" és "jóra törekvő" csak egy címke) Csakhogy ilyet a világban szétnézve nem tapasztalunk. Ezek a folyamatok nagyon jól lemodellezhetők a játékelmélet segítségével, lásd: héják és galambok, stb.

Nem a bölcs Halálról miatt írtam azt ami, hanem mert a mondanivalóm tudományosan igazolható.

Mamzel · http://mamzel.blog.hu 2013.06.05. 13:06:05

@Rusznyák Csaba: Sajnálom. Pedig egy rendkívül szórakoztató "vérnyomás-alapú blogbejegyzést" vártam tőled.

rikitiki 2013.06.05. 13:06:36

@Muad\\\'Dib: Na de ilyen nick névvel? :)

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 13:08:20

@vorpex: ám a világ vezető erejei között több a héja, mint a galamb.

itt a királyok mind héják. akkor mi a baj velük?

rikitiki 2013.06.05. 13:10:42

@vorpex: Nem feltétlenül ilyen egyszerű azért a matematikája, ha (bármilyen okból) mindig több lesz az egyik csoportból, mindig többen halnak közülük.
Pl. ha már a hajszínt hoztad - mindig több lesz a barna, mint a szőke, és ezért is mindig többen halnak meg közülük.

Barna nincs szőke nélkül, és fordítva. Barnából pedig mindig több lesz, minden generációban.
Érdekes, nem?

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 13:11:20

@vorpex: Nem forgattam ki a szavaid. Semmit nem veszel figyelembe, csak valami elvont természeti törvényszerűséget/statisztikát, holott itt konkrét emberekről, szituációkról, erőviszonyokról van szó adott földrajzi/politikai keretek közt. Ha ma este tíz puskás rosszember betör hozzám meg kilenc jófej haveromhoz, akkor valószínűleg mind a tízen ott fogunk megdögleni, és baszhatod a "tudományos igazolásodat".

(Ráadásul, mint fent többen említették, még pont a felénél sem tartunk a teljes sztorinak, de ez egyébként mindegy is, mert ha most lenne "The End", akkor sem volna igazad.)

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 13:12:05

@Pan Modry: Hát, először is Renly hajtotta el a csipába, aztán Stannis. Nagyjából ennyi az oka.

cyd 2013.06.05. 13:14:26

@Gilinggalang: Nem is 0 előrelátás, inkább egyfajta Stark begyepesedés, talán "fanatizmus": mi vagyunk itt Észak őrzői, tök jól el is látjuk a feladatunkat megvan a magunk logikus és következetesen alkalmazott szabályrendszere, de amint kiragadnak a környezetünkből máris halálra vagyunk ítélve mert ragaszkodunk az otthoni mintákhoz egy idegen környezetben.

Muad\\\'Dib 2013.06.05. 13:14:36

@Ghavin:
"...Nem leszel attól sem felsőbbrendűbb, sem pedig különlegesebb, hogy szórakoztató irodalom helyett régmúlt klasszikusokra vagy rákattanva..."
Tudom, hogy mostanában szégyenteljes, ha valaki képes különbséget tenni a ponyva, meg a klasszikus irodalom között, de ezzel a teherrel együtt fogok tudni élni.
Pusztán arról van szó, hogy meg kellene tanulni a maga szintjén kezelni (és élvezni) a szórakoztató műfajokat (hiszen én is szívesen olvasok/nézek ilyeneket). Egyeseknek láthatóan ez nem megy, és véresen komolyan veszik a ponyvájukat, mindenféle absztrakt levezetésekkel próbálják felmagasztalni, és terjeszteni. Pusztán jeleztem, hogy szerintem nem kéne...

vorpex 2013.06.05. 13:16:28

@Gilinggalang:

@Rusznyák Csaba:

Ok, nem karakteridegen, legyen, fogadjuk el, hogy az egész szituácó reális (abba bele sem megyek, hogy Cat hogyan tudta Briennel kiszabadítani Jaimet, miközben gondolom egy ilyen rabra nem két őr vigyázott, de akkor ott ők biztos "szupernőkké"változtak, ahogy a valóságban is történnek a dolgok)

Cersei a szerelmét+TESTVÉRÉT vesztett nő miért nem csinált ehhez fogható hülyeséget? Ugyanúgy megvoltak a mély érzelmei, ugyanúgy nagy veszteséget szenvedett, mégsem küldte el a két Stark lányt az ellenséghez. Vagy a Lannister unokatestvérek. Arról miért nem hallani, hogy az ő anyjuk csinált volna valami ehhez hasonló fajsúlyos dolgot, mint Cat. (Az a Cat, aki már átélt egy háborút, aki tudta, hogy milyen egy háború, aki támogatta a háborút a Lannisterek ellen. Szerintem ezért is karakteridegen a dolog)

Miért csak ők csinálnak így? Sem nem jobbak, sem nem rosszabbak, sem nem okosabbak, sem nem butábbak, mint sokan mások, pont csak ők tesznek ilyen fajsúlyos dolgot más senki. Nekem itt kilóg a lóláb.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 13:17:22

@Muad\\\'Dib: és mi a véleményed azokról akik a maguk világnézetét akarják másra erőltetni, illetve bemennek máshoz vendégségbe és a házigazda ízlését durván kritizálják?

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 13:18:23

@vorpex:
SPOILER!!!!!!

DURVA SPOILER!!!!

Baszki, az egyiket fossá szétalázzák, meztelenül hajtják végig a városon, a másikat a saját fia lövi hasba szarás közben. Mindkettő csak azért, mert baromira nem az lett, amit nagyon logikusan kisakkozott magában. Karakteridegen lesz. De hogy ha már benne vagyok mindjárt megdöglik még egy király, mert ugye Stannis három királyi vérrel töltött piócát dobott a tűzre és három király (trónbitorló) nevét mondta. Megnyugodhatsz, durván hullani fog a galád is, hogy az egyensúlyod meglegyen és nem azért, mert csak, hanem mert el-basz-ták. Úgy, mint Robb.

vorpex 2013.06.05. 13:19:04

@Rusznyák Csaba: Elvont természeti törvényszerűség? A kurva anyját a gravitációnak! Dögöljen meg a fizika meg a matematika! Evolúció, ugyan már!

Ha a tényeket nem vagy hajlandó érvként elfogadni, akkor nincs miről vitázni.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 13:20:47

@vorpex: ha a király anyja azt mondja, hogy hess az ajtóból akkor a közkatona aki rabra vigyáz el fog menni. Ez igen életszerű.

(p)imp egész életében lázadt, meg hülyeséget csinált el is mondja folyton ő is, meg a fejéhez is vágják csak hogy egy konkrét és egyértelmű példát mondjak.

Blazious 2013.06.05. 13:20:47

Szerintem a lényeget már kimondták a sorozatban, csak nem figyeltetek: :D
unleashthefanboy.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2013/06/happy-ending.gif

vorpex 2013.06.05. 13:21:14

@Ahmet: Én nem vágyok semmilyen egyensúlyra, már írtam. Amiket írsz azok következmények, nem pedig döntések. Amiket én kiemeltem, az nem a vörös nász, hanem ami odavezett. A kettőt ne keverjük össze.

vorpex 2013.06.05. 13:22:46

@doggfather: ez elég naiv hozzáállás, másrészt nem csak egy közkatonát képzelj oda, hanem vagy 30-at, akik talán csak követik biztos távolról a rab minden lépését legalább is a valóságban így lenne...

2013.06.05. 13:22:51

@Rusznyák Csaba: a sztori szempontjából így nagyon kényelmesen és könnyedén meg lehetett szabadulni a karaktertől, akivel amúgy semmi mást nem lehetett volna kezdeni.

Az a baj, hogy összemosod a gyarlót az életszerűtlenül karakteridegen hülyével.

Akkor lett volna gyarló és valóban "életszerűbb" karakter ha a Jeyne-nek tett fogadalmát rúgja fel és őt hagyja faképnél. Az hogy a Freynek tett házassági ígérettel a zsebében sebesülten és hormonok által vezérelve jópárszor lekúrja a meghódított várban rostokoló ex Lannister szurkoló Jeyne-t, az teljesen életszerűen gyarló, elvégre fiatal a szentem.

Az, hogy pillanatnyi elmezavarában házasságot ígér be, még szintén belefér, hiszen nem akarunk senkit magunkra haragítani, meg hát addig a csaj se pattog.

Az, hogy a hormonzavar elültével sem képes a korábbi ítélőképességének akár csak a töredékét felmutatni, az már kabaré és életszerűtlen a karakter szempontjából is.

Az egész prezentálásáról pedig ne is beszéljünk, lapozol egyet és hopp, a srác aki nemrég még sikeresen menedzselt egy komplett hadjáratot, a hülye döntései miatt letolta a saját anyját, a nagybátyját, valamint nettó lefejeztette Karstarkot, csak úgy bejelenti hogy ő itt Jeyne és akkor tényállás van.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 13:25:48

@vorpex: nem tudom, hogy a valóságban hogy lenne, de az tény, hogy rabok szökni még ma is szoktak nem csak katonai táborokból, de börtönökből is.

Hibát elkövetnek az emberek, itt még segítséget is kapott az ellenféltől, sőt.

Parallax 2013.06.05. 13:26:04

@Muad\\\'Dib: Ha már francia szépirodalmat hozol fel példának, ugye tisztában vagy Céline munkásságával, kortárs irodalmi és politikai szerepvállalásaival? Mert ez így most csak kultúrsznobizmusnak tűnik.

Muad\\\'Dib 2013.06.05. 13:26:49

@doggfather:
Biztos én tévedek, amikor azt gondolom, hogy ez egy nyilvános blog, ahol mindenki elmondhatja a véleményét.

Gilinggalang 2013.06.05. 13:27:02

@vorpex: Cersei egyre agyamentebb dolgokat művel Királyvárban. A Lannister uncsitesók anyjáról meg nincs infó.

Egyébként meg: Tyrion első házassága. Kottára mint Robbé.

Mindenki pont ugyanúgy feszíti a húrt. csak van akié még nem pattant el.

De mind közül akkor is Dany a legeslegnagyobb kretén.

ghavin 2013.06.05. 13:27:10

@Muad\\\'Dib: "Tudom, hogy mostanában szégyenteljes, ha valaki képes különbséget tenni a ponyva, meg a klasszikus irodalom között, de ezzel a teherrel együtt fogok tudni élni."

Fel kellene terjeszteni téged valamiféle kitüntetésre a fáradozásaidért.

"Pusztán arról van szó, hogy meg kellene tanulni a maga szintjén kezelni (és élvezni) a szórakoztató műfajokat (hiszen én is szívesen olvasok/nézek ilyeneket)."

Nem mondod? Pedig azt hittem, hogy a nicked valami obskúrus 19. századi francia novellából kölcsönözted.

"Egyeseknek láthatóan ez nem megy, és véresen komolyan veszik a ponyvájukat, mindenféle absztrakt levezetésekkel próbálják felmagasztalni, és terjeszteni."

Nem tudom, hogy ez lenne a kellemetlenebb vagy amikor egy modoroskodó faszkalap az adott ponyváról folyó párbeszédet felmagasztalásnak állítja be, hogy ezáltal igazoltnak érezhesse a trollkodási manőverét.

"Pusztán jeleztem, hogy szerintem nem kéne..."

Erre reagálandó én meg pusztán jelezném, hogy szerintem neked is, nekem is, s itt mindenkinek jobb lenne, ha eltűznél innen a picsába.

Happy Zoidberg 2013.06.05. 13:27:46

Akkor, hogy ne csak OFF legyek:

Annó, az ilyen tökös, merész húzásokért szerettem meg a könyveket. Csak sajnos, a minőség nagyot csökkent a harmadik után. Meg előkerültek, az általam feljebb említett dolgok is...

enpera · http://c64blog.wordpress.com 2013.06.05. 13:28:11

@lisztes: Nagyon jók a beszélgetős részek, jobbak mint az akciók, jók a szövegek, a gesztusok, a helyzetek. Csak hát a gyerekeknek nem ez való:)

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 13:28:59

@vorpex:
OK, kezdj el egy érmét dobálni, és írd sorban, hogy fej, vagy írás, mikor van egy megfelelően hosszú sorozatod, válassz ki véletlenszerűen egy hármas szakaszt. Látod, minimum 2/3-ad egyforma, soha nem a fele, pedig statisztikailag 1/2-nek kéne fejnek 1/2-nek írásnak lennie.
Amit írsz, az igaz, de csak elméletileg. Mert ugye miért kapnak a szőke ausztrálok nagyobb százalékban rákot. (Ja, mert ugye az, hogy ki milyen arányban hal meg, az értelmezhetetlen, hiszen 100%-ban mindenki meghal.)

enpera · http://c64blog.wordpress.com 2013.06.05. 13:29:29

@regapó: ezzel miért vert át az író bárkit is? Az ő könyve bakker.

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 13:31:01

@vorpex: És még én forgatom ki a te szavaidat... téged nem is érdekelnek a vitapartnered érvei, csak a saját nézőpontodat nyomod, és kész.

@Rakoncátlan Oedipus: "életszerűtlen a karakter szempontjából" Ezt már sokadszor mondod, csak alátámasztanod nem sikerült még mindig.

Ahmet · http://www.tinylittlebigthing.blog.hu 2013.06.05. 13:31:32

@vorpex: Azért a döntés és a következmény között általában kurva szoros összefüggés van.

Redcap 2013.06.05. 13:31:56

Állj, állj, ÁLLJ!

Robb a könyvben NEM holmi szerelem okán szegi meg az esküjét, sőt, ő maga is bevallja, hogy hülyeséget csinált a Westerling lánnyal. Az ok a BECSÜLET, mivel felcsinálta, el is kell vennie. Ugyanaz a becsület ami az apjának is a fejébe került. És itt a lényeg: nem a "jó" és a "rossz" karakterek között dől el, hogy ki marad életben, hanem a végletekig becsületes, idealista, naiv és a két lábbal a földön álló, gyakran machiavellista karakterek között. Lásd például Tyriont: egyértelműen "jó" karakter, mégsem hal kegyetlen halált, mivel tud hideg fejjel gondolkodni, legalábbis többnyire. Viszont amint az érzelmeire hagyatkozik, bajba kerül. Innen SPOILER:

<Tyrion megbízik Shae-ben és majdnem a fejébe kerül, Tywin a Tyrionnal szembeni érzelmei által vezérelteti magát és bele is hal, Dany a rabszolgák iránti szánalma miatt kerül bajba, Jon-t pedig talán inkább nem is említem.>

/SPOILER

Aki pedig azt mondja, hogy csak a Stark családra jár rá a rúd, az talán olvassa el az eddig megjelent könyveket.

lisztes · http://www.facebook.com/LisztesMegmondjaATutit 2013.06.05. 13:32:44

@enpera: Nem mondtam, hogy nincs jól megírva, csak érződik a harmadik évadon, hogy kettévágták a harmadik kötetet, mert nem haladnak olyan nagy sebességgel a dolgok. Nem vagyok gyerek, csak nem tudnak lekötni a sorozatok különösebben. Ha nem közös program lenne az asszonnyal, valószínűleg elhagynám, bármennyire is érdekel a sztori. Én inkább a 1,5-2 órás filmekre esküszöm, de ettől még nem vagyok gyerek, meg hülye, meg nem kell kiröhögni sem érte :) Kicsit sok az üresjárat, ezt nem csak én gondolom így.

afazekas 2013.06.05. 13:33:03

Én valamennyire meglepődtem, amikor olvastam. De miután Ned Starkot megölték hogy lehet számítani másra?

2. Nem kell Martint úgy beállítani mintha ő találta volna fel a spanyolviaszt!
Én a GoT-ot eleve úgy tekintem mintha adva lenne egy Dallas 1 helyett egy tucat Jockey-val...

3. A GoT kívül áll a mainstreamen? Ugyan! Spartacus, Borgiák, True Blood hasonló dolgok mennek mindenütt...

bounty112 2013.06.05. 13:33:23

Túlliheged. Szerintem épp olyan sokaknak - köztük velem - nagyonis tetszik ez a drámaiság, őszinteség. Aki szappanfost akar nézni helyette, az majd néz azt. Egyik legintenzívebb sorozatélményem volt a red wedding, és ezért hálás vagyok Martinnak + az HBO-nak. :)

afazekas 2013.06.05. 13:34:54

@afazekas: Ja és mellesleg a tippem szerint MArtin a szereplők 80%-át még le fogja hentelni...

enpera · http://c64blog.wordpress.com 2013.06.05. 13:36:21

@lisztes: ezt értem, én nem olvastam a könyveket, csak a sorozatot nézem. De a szöveges részek, meg a széktologatásos jelenet is nagyon jó szerintem, és pont hogy szükségesek :)

Muad\\\'Dib 2013.06.05. 13:37:58

@Ghavin:
OMFG!!!
internetrendőr rulz...
Mindezt azért, mert én nem dicsőítem a kis sorozatodat, és le merem írni, hogy szerintem kissé túl van misztifikálva ez a trónok harca hype. Mellesleg nem ez az első és nem is az utolsó hasonló cipőben járó sorozat, hozzátéve, hogy nem egy agyonsztárolt sorozaton mára már mindenki csak röhög a bölcs internetközösségen belül.
De mindegy, tényleg inkább itt hagyom a homokozót, mert láthatóan nem sikerült felfogni miről beszélek...

lisztes · http://www.facebook.com/LisztesMegmondjaATutit 2013.06.05. 13:38:52

@enpera: Nem neveztem meg konkrét dolgokat, a széktologatás hatalmas jelenet volt szerintem is. Viszont túl sok a mellékszál, ami megy, az első két rész például csak arról szólt, hogy beköszönt mindegyik karakter, hogy "hahó, itt vagyok, majd történni fog valami velem nemsokára". Semmi bajom a beszélgetéses jelenetekkel, ha visznek is valahová.

ghavin 2013.06.05. 13:40:48

@Muad\\\'Dib: Ebben a körben nincs semmiféle jelentősége a mondandódnak, éppen ezért írtam, hogy mindenki érdekében jobban tennéd, ha eltakarodnál. Amennyiben valóban így teszel most, akkor köszönet érte.

qwertzu 2013.06.05. 13:41:19

@Bad-Joe-Ben-Joe Sixshoota': "hacsak nem történik egy sorozat-idegen időugrás,"

Például beköszönt a tél?

@Felagund: A Starkok jelenleg is főszereplők, minden jel egy lehetséges erős tavaszi visszatérés felé mutat, aztán hogy ebből mi sikerül, azt már csak Martin tudja.

cyd 2013.06.05. 13:44:37

@Gilinggalang: "De mind közül akkor is Dany a legeslegnagyobb kretén."
Köszönöm :)

minek az? 2013.06.05. 13:45:20

@qwertzu: milyen tavaszi visszatérés? Winter is coming :)

Parallax 2013.06.05. 13:45:26

Ezzel a jó/rossz mérleg témával kapcsolatban lehet nem igazán vagyok illetékes, mivel még csak a 3. kötetnél járok, de nem gondoljátok, hogy ezekben a kiírtásokban az is benne van, hogy GRRM csúnyán trollkodik az olvasókkal? Hogy azért nyírja ki előbb és inkább a szeretett karaktereket, mert számít rá, hogy arra hevesebben reagálnak a rajongók, mivel jobban azonosultak velük?

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 13:46:11

@lisztes: "beköszönt mindegyik karakter, hogy "hahó, itt vagyok, majd történni fog valami velem nemsokára"

Ez így van, sajnos tévésorozatban nem lehet olyan egyszerűen/ügyesen mozgatni ilyen sok karaktert, mint könyvben, néha csak arra van idő, hogy xy feltűnjön az epizódban két percre, hogy a néző ne feledkezzen el róla, és emiatt lassúnak tűnnek az események.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 13:46:13

@Muad\\\'Dib: dehogy tévedsz, csak furcsa, hogy ezt elefánt a porcelánboltban stílusban teszed, közben a klasszikus kultúrát eszményíted.
a kettő kicsit ellentétes, nem?

afazekas 2013.06.05. 13:52:28

@Ahmet: Nem lesz itt semmilyen happy end!
Most volt egy GRRM interjú ott is mondta.

afazekas 2013.06.05. 13:54:02

@jog-ász: A vörös nász egy Dothraki lagzinak megteszi!

lisztes · http://www.facebook.com/LisztesMegmondjaATutit 2013.06.05. 14:01:29

@Rusznyák Csaba: Egy rajongóval most épp arról beszélgettem és úgy kb egyet is értett velem, hogy a szálak igazából nem kapcsolódnak olyan szorosan (sárkányos, jon snow, stannis), hogy abszolút kronológiai sorrendben legyen bemutatva. Szét lehetett volna bontani esetleg külön kis sztorikra (mondjuk 2 rész Jon Snownak (kevés más jelenettel), aztán a tengerparti rabszolgafelszabadítósdi (abból csak annyi volt a kapocs, hogy megpróbálták megöletni Danaeryst), stb...) Ahogy a 4. és 5. könyv eseményei is párhuzamosan futnak elvileg.
Ez azért lett volna jobb szerintem, mert lett volna eleje meg vége az egyes részeknek, nem csak különböző jelenetek egymás után pakolva. Tudom én követni, csak szerintem nem szerencsés túlzottan.

Pan Modry 2013.06.05. 14:03:16

@Ahmet:
Robb tudott volna szerintem Renlyvel olyan egyesseget kotni hogy Renly lesz a kiraly, o pedig visszamegy Deresbe.
Robb nem akart szerintem egesz Westeros kiralya lenni.

afazekas 2013.06.05. 14:04:37

@Guild: Ez a könyvben kimaradt és teljesen szükségtelennek és hatásvadásznak tartom.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 14:05:57

@lisztes: azb.sznabe, hogy egyszerű legyek és költői, ha még több rész lenne amiben nincs benne kingslayer (és a pimp).

afazekas 2013.06.05. 14:07:51

@doggfather: Voltál már disznóvágáson?
Gyanítom nem!

Rohadtul nem mindegy hogy hogyan végzik ki. El tud tartani 2 perctől kezdve félóráig!

Pan Modry 2013.06.05. 14:08:23

@Felagund:
Nem hiszem hogy a Lannistereknek akarmilyen esellyuk lett volna egy Stark-Karstark-Tyrell-Renly sereggel szemben.

Raadasul Stannis nem targyalt volna a Lannisterekkel.

A legokosabb lett volna egyszeruen Robbnak es Renlynek egy ideig hatterbe vonulni, hagyni hogy Stannis megtamadja a Lannistereket, utana pedig annak a haborunak a gyozteset legyalulni.

Szamomra nem is igazan volt logikus hogy nem volt Robb-Renly szovetseg, szerintem ok szinte semmiben nem voltak ellenerdekeltek, egyszeruen nem is nagyon zavartak egymas vizeit.

afazekas 2013.06.05. 14:09:41

@Muad\\\'Dib: Ez nekem is feltünt!
A Trónok harca óta gombamód szaporodnak a fantasy expertek és leírások.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 14:11:44

@afazekas: de ebben az esetben a hasba szúrás és a torokvágás volt a két opció és írtam is, hogy nem mindegy, de itt a gyilkosság volt a lényeg nem a kínzás.
És meg is halt robb is, meg a neje is viszonylag gyorsan.

Parallax 2013.06.05. 14:15:23

@doggfather: és a legdurvábbat Robbal kapcsolatban még csak bele se rakták a sorozatba. az biztos kivert volna még pár biztosítékot. :)

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 14:18:08

@Parallax: jó nagy spoiler felirattal írd le lécci, mert kíváncsi vagyok (és lusta, mert a könyvet nem vettem/veszem a kezembe).

Gilinggalang 2013.06.05. 14:19:40

@doggfather: lehet hogy jövő héten benne lesz, szóval inkább ne :)

Felagund 2013.06.05. 14:21:15

@Pan Modry: Renlyt kinyírták, mielőtt még komolyabban bármiféle hadmozdulatot végre tudott volna hajtani, innentől kezdve pedig a serege egy jelentős része (a viharvidékiek főleg) ment behódolni Stannisnek...

Parallax 2013.06.05. 14:23:38

@doggfather: Lehet, még lesz rá utalás jövő héten, szóval inkább csak így, ha nagyon tudni akarod. ;)
awoiaf.westeros.org/index.php/Red_Wedding#Wedding_Night

afazekas 2013.06.05. 14:23:40

@Ghavin: "...röhejesebbnek tartom, amikor valaki bárminemű irónia nélkül használja a plebsz kifejezést az interneten. "

Miért ki vannak tiltva?

2013.06.05. 14:33:26

@Redcap: ne haragudj, de szerintem nagyon rossz a hasonlatod, Robbnál pont fordítva zajlottak a dolgok, pont akkor omlott össze minden amikor a becsületet és Freynek tett fogadalmát felrúgva az érzelmeire hallgatott.

Gyakorlatilag a becsületre hivatkozva vesztette el a becsületét, aminek pont ugyanannyi értelme van mint a fordulatnak.

@Rusznyák Csaba: értem.

A két fogadalom közül azért rúgta fel Freyét, mert ez volt kényelmes a sztori szempontjából. Nem azért mert ő gyarló vagy ettől többdimenziós karakter lenne.

Nem az a baj, ha a karakter nem dönt racionálisan, az baj, ha pusztán azért nem dönt racionálisan, hogy látványosan kisegítse az írót.

qwertzu 2013.06.05. 14:40:21

@Rakoncátlan Oedipus: Esetleg mert egy fattyú mellett nőt fel, és próbálta nem elkövetni az apja vélt hibáját. Ha nincs fattyú testvére, de mondjuk egy testvére egy felrúgott eljegyzés miatt hal meg, akkor meg lehet hogy máshogy dönt. Szerintem.

enpera · http://c64blog.wordpress.com 2013.06.05. 14:50:02

@lisztes: a túl sok mellékszál igaz, ez ilyen :)

enpera · http://c64blog.wordpress.com 2013.06.05. 14:52:02

@doggfather: szerintem a hasbaszúrás jelképes is volt, vesszenek az utódok is, nyírjuk ki az egész Stark-házat. Persze lehet nem, nekem így jött le.

Gattopardo 2013.06.05. 15:03:35

Aki kicsit utánaolvas az angol történelemből mondjuk a Rózsák háborújának (de más vonalon is jó párszor nyilvánvaló az eredet, lásd a (Hadrianus) Falat vagy a törvényen kívüliek bandáját (Robin hood) vagy a számüzött királylányt (-fit, lásd a Stuartok kálváriája) , az egyáltalán nem fogja irracionálisnak találni a vörös mennyegzőt.
Aki pedig legkésőbb az első évad után nem olvasta el az összes könyvet, azmegérdemli hogy sokkot kapjon:)

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 15:06:13

@enpera: a jelképességét én is értettem. ;) Mondjuk nagyon jó szeme kellett, hogy legyen frey-nek, mert ugye a terhesség titok volt.

hehe64 (törölt) 2013.06.05. 15:17:01

"Ha az emberek leginkább üres és buta akciófilmekre ülnek be, akkor leginkább üres és buta akciófilmek fognak készülni. "

Ugyan már...
Éppen fordítva.
Ha a zemberek fejét a médiaipar hosszú hosszú évtizedeken keresztül szarral tömi, akkor bizony a szar lesz a norma mind a média, mind a zemberek számára.
A zember szociális lény. Simán hozzászocializálódik a "főtrendhez", elvárásait ehhez igazítja.

Aztán ha valami csak picit is eltér ettől, akkor jön a kurvaanyázás, fenyegetés, egyéb.

Tűrhetetlen 2013.06.05. 15:40:57

SZÖRNYŰ! Tiltsák be a fegyverviselést Westeroson, nehogy a maradék kedvenc szép és jó karaktert is kinyírják a csúnya rossz bácsik és nénik!

@hehe64:
Igen, sajnos ez van. Marhára nem az író hibája, hogy ez történt, hanem az emberi hülyeségé. Nem kellenek nekik az ilyen mély dolgok, mint az ember porig alázása, a kegyetlen karakterek elszabadítása (habár nekem az is elég lett volna, ha csak simán elvágják a nem-Jeyne-Westerling torkát, és nem csinálnak belőle tűpárnát, cserébe beraktam volna a fejcserét és a meztelen hulla folyóba dobását, mert az is elég sokat elmondott volna a szereplőkről), hanem az embereknek azok a soft baromságok kellenek, ahol a hős jön, és legyakja a rosszalkodókat.
Eddard Stark halálát még azelőtt láttam a sorozatban, hogy elkezdtem volna olvasni a könyvet. De nem kurvaanyáztam, nem ugráltam, mert nincs értelme. Ez a történet, ha nem tetszik, olvassanak mást. Az egyetlen, amit tettem, az az volt, hogy ültem pár pillanatig, és az általános emberi kegyetlenségről és mocsokságról gondolkodtam. De hogy az írót hibáztassam azért, mert ezt meg merte mutatni a világnak...na nem, az nem az én asztalom.

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 15:41:31

@lisztes: Ha szétszedik, mint ahogy könyvben a 4-5-öt (nekem már ott sem tetszett az a megoldás), lehet, hogy még rosszabb lett volna.

@Rakoncátlan Oedipus: Te író kisegítésnek érzed, én nem. Ha a semmiből jött volna, akkor hajlanék rá, hogy kétségbeesésében rakta bele Martin, hogy valamerre elrúgja a cselekményt, de mivel konkrétan az első évadig/könyvig nyúlnak vissza a gyökerei, ez inkább tűnik "nem tetszik, ezért valahogy belekötök" reakciónak, mint alátámasztott érvnek.
Egy tinédzser pedig alapvetően nem egy logikus, felelősségteljes, következetes, bölcs és érett lény.

Ami a feleségyilokot illeti, ott egyébként én is éreztem valami efféle szándékot: "Szóval, olvastad a könyveket, és tudod, mi jön? IGEN? Nesze, bazdmeg, NESZE!"

Tűrhetetlen 2013.06.05. 15:42:36

@Tűrhetetlen: Ui: bocs érte, de most jut eszembe, hogy a zárójeles rész kissé spoileres.

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 15:44:32

@Rakoncátlan Oedipus: Illetve, eleve, hol van olyan jellemzése Robbnak, aminek a Freynek tett eskü megszegése ellentmond, ahol ez a lépése KARAKTERIDEGENnek minősül? Hol állították be őt a tisztesség és a becsület minden körülmények közt megingathatatlan szobrának?

Sadist 2013.06.05. 15:48:01

Aki egy kibaszott kitalált történeten képes így lamentálni, annak semmi élete.
5 évesen a Vukon szomorkodni még oké, 15 éves kor felett viszont kurva gáz.

BSz 2013.06.05. 16:11:47

@Muad\\\'Dib:
József Attilát, ha prolik olvassák, akkor József Attila proli, vagy proliirodalmat írt? És ha igen, ez csökkenti a művészi értékét?! ;-)

Felagund 2013.06.05. 16:22:20

@doggfather: Ó, az öreg Freynek elég sok nővel volt dolga már, szerintem az előzetes "kóstolgatásnál" simán kiszúrta, és nyilván ment az ukáz, hogy a csaj (és az utód) semmiképpen nem élheti túl... ;)

Karcolt lendület 2013.06.05. 16:24:42

Ugyanmár, főszereplők kinyírása teljesen mainstraim bármilyen szappanoperában. (Még CSI-okban is halnak meg főszereplők.) Csak általában azért történik meg, mert a szereplőt játszó színésznek nincs kedve folytatni/nem tudnak megállapodni a bérezésben/túl sokat kokózik. Itt meg azért történt, mert Martin nem tudott mit kezdeni velük: Robék már keresztül kasul bemászkálták Westeros közepét, mégsem jutottak előrébb, viszont a rengeteg érdektelen mellékág meg a Targaryenek korába vissznyúló hosszadalmes sztorizgatás közepette valamivel fenn kellett tartania a feszültséget, hogy a következő 2500 oldalon is valahogy átvergődje magát az ember.

MEDVE1978 2013.06.05. 16:32:06

A befogadó felelőssége, hogy olyan filmet, sorozatot nézzen, amit meg is ért és tetszik neki. Aki nem ilyet tesz, az vagy mazochista vagy hülye. Én például soha nem nézek Két pasi megy egy kicsit, mert nem érdekel és a Greys Anathomy esetében is a falra másznék stb.

A Trónok harcában - amit sohasem néztem vagy olvastam - a kritikák alapján rengeteg az erőszak és sokszor halnak meg jó karakterek. Ha ez tetszene nekem valószínűleg nem lennénk kiakadva az efféle Shakespeari mészárlásoktól is. Hiszen valljuk be, hogy nála sok ilyen volt és kicsit régebbi, mint a Trónok harca írója...

A Pókemberes párhuzamról annyit, hogy én itt annyira azért nem érzem hasonlónak a helyzetet. Egy ilyen formátumú szuperhős mítoszába igazából csak a hősi halál illik (feláldozza magát valakiért vagy óriási túlerővel szemben hal meg stb.). Utánaolvastam és a vége egyszerűen az, hogy Doctor Octopus trükkel kinyírja (testet cserél vele). Szerintem ez egyszerűen a mítosz kinyírása, mert kiiktatja azt az elemet, hogy a jó, a hős jót cselekszik és jutalmául győz. Magyarul az egész üzenetet rántja le a sárba. Ráadásul ez eleve egy irreális, szuperhősös történet.

A Trónok harca viszont simán egy alternatív valóság, tehát nincs benne semmi irreális, mágikus vagy szupererő. A karakterek is méylebbek, nem egyértelműen pozitívak, emberibbek. (Ezért sem néztem, mert az igazi középkor elég véres és esetenként igazságérzet romboló és a történelmet viszont jobban szeretem)

A párhuzam tehát maximum csak a felháborodásban van, ami egyik esetben szerintem jogos, másik esetben kevésbé.

Karcolt lendület 2013.06.05. 16:32:36

@DedPul:
"Amúgy nagy marketinges ez a Martin. Kiadott pár könyvet egy univerzumról. Nem történetről, egy univerzumról. Ezt a Jég és Tűz dala ciklust körülbelül 3000 könyvig lehetne írni. Mert ha vége lesz ennek, akkor mi lesz? Ugyanúgy lesznek ármányok, ugyanúgy ölnek meg embereket és lehet, hogy aki most lesz majd a király azt megint kinyírják 2 hét után.. A legszomorúbb az, hogy az író se tudja merre vigye az egészet, az utolsó két könyv sírva olvasós és ez a baj. Ezért halnak meg olyan karakterek akiknek nem kellene."

+1

Karcolt lendület 2013.06.05. 16:39:54

@MEDVE1978:
Mondjuk a Titus Andronicust nem túl gyakran játszák. ;-)

2013.06.05. 16:47:28

@Rusznyák Csaba: nem továbbrúgni kellett a cselekményt, hanem mindenképpen gyorsan elvarrni Robbék szálát, hiszen Nedhez hasonlóan ő is nagyjából feleslegessé vált és nem nagyon lehetett volna mit kezdeni a karakterrel.

Nem azért karakteridegen, mert ő a megtestesült tisztesség - bár akár ezzel is lehetne takarózni, hiszen Rickard Karstarkot azért árulózta és fejezte le saját kezűleg, mert az bosszúból megölte a két foglyot - hanem mert semmi motiváció nincs a döntés mögött, mindössze annyi, hogy az író szándékának megfelelően beteljesíti sorsát.

Ha az író a sztori elejétől kezdve minden áron úgy építi fel a karaktert, hogy ő a fiatal kora ellenére is mekkora májer, és ennek szellemében viszi végig a sztoriját, majd nagyjából arra hivatkozva, hogy "de amúgy fiatal és ezért egyébként hülye, szóval nyugodtan csinálhat ok nélkül bármekkora baromságot" kinyírja a szereplőt, akkor az szerintem nem éppen az írás csúcsa.

De Robb kapcsán amúgy már szerintem elbeszélünk egymás mellett.

Ami a sztoriban inkább bökte a csőrömet az Dany astapori performansza, pontosabban a Makulátlanok gazdáinak számomra teljességgel megmagyarázhatatlan és életszerűtlen viselkedése volt.

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 16:55:33

@Karcolt lendület: Igen, így játszódhatott le:
"...áh, mit csináljak, nem tudok mit kezdeni a sztorimmal, azt hiszem, ki kéne nyírni valakit, az csak elmozdítaná az eseményeket valamerre. De kit nyírhatnék úgy ki, hogy ne tűnjön seggből előhúzott, öncélú hülyesé- HOPPÁ! Hiszen TELJESEN VÉLETLENÜL írtam valami kis kalamajkát a Freyekkel a korábbi könyvekben, mindjárt visszaolvasom, biztos tovább lehet fűzni egy kis olvasósokkolássá, ha már anno egy "hát, bazmeg, majdcsak jó lesz egyszer valamire" felkiáltással tettem bele a cselekménybe."

UGYAN MÁR! Nem tetszik? Oké, megértem, no problemo. De nem kéne ideológiákat gyártani a szubjektív vélemény mögé.

@MEDVE1978: Ami a Pókembert illeti, most nem mondod komolyan, hogy ezt eldöntötted azután, hogy olvastál egy két bekezdéses zanzásítást róla?! Egy mű nem egyenlő a sztorijával. Legalább olyan fontos, sőt, fontosabb, hogy az a sztori hogyan van tálalva.

bgandalf 2013.06.05. 17:09:00

@Rakoncátlan Oedipus: egyszer láttam egy filmet. Arról szólt, hogy felépítettek egy elsüllyeszthetetlen hajót és ezzel elindultak a tengeren kirándulni. Hát a kib...tt író kitalálta, hogy a hajó belefutt egy jéghegybe, de úgy hogy az oldalát feltrancsírozza mint egy konzervdobozt. Így a hajónak annyi lezárható része sérül meg, hogy mégis elsüllyed. És meghal 1500 ember. Mert persze kevesebb mentőcsónakot visznek mint kellene. Már itt abba akartam hagyni filmet mert hogy a f....ba találhatnak ki ilyet. Elég lett volna , ha csak pár ember hal meg és a hajó csak megsérül de még be tud vánszorogni a kikötőbe. Plusz még akkor megcukrozzák olyannal, hogy a zenészek menekülés helyett zenélgetnek. A debil milliomos meg nyugodtan ül a székében és várja, hogy elöntse víz mikor vehetne magának akár egy hajót is amin elmenekül. Mikor már az író nem tudja , hogy fokozni a feszültséget (írói zsákutca), kettétöreti a hajót süllyedés közben, hogy újra futkározhassanak a hülye utasok. Ehhez képest a GoT egy dokumentumfilm:-)

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 17:09:16

@Rakoncátlan Oedipus: "nem nagyon lehetett volna mit kezdeni a karakterrel"
Nem-e? Komolyan, nem értem, honnan veszitek az ilyeneket. Könyörgöm, ott volt mögötte egy HADSEREG, ami kezdett széthúzni (összefogja végül? vagy elveszti?) ott volt az alapból szeretetteljes, de konfliktusokkal terhelt kapcsolata az anyjával, ott volt a felszínen elsimított, de problematikus viszony a Freyekkel (ugye arról beszélünk, ha nem lett volna Vörös nász), ráadásul pont ebben a részben vázolták fel a tervüket (i.e.: vagy megdöglünk, vagy kicsináljuk a Lannistereket a saját otthonukban). Ez semmi? Így fest egy feleslegessé vált karakter?
Persze, végül ki kellett volna nyírni őt - vagy nem őt, hanem a Lannistereket és/vagy Stannist. Valamikor el kell hullania a szembenálló erők közül egy-kettőnek, mert egy "mindenki áll mosolyogva, kézenfogva a happy end alatt" nyilván nem opció.
Megjegyzem: még Neddel is nagyon-NAGYON sokat lehetett volna kezdeni, ha nem nyírják ki. Csak persze őt aztán TÉNYLEG ki kellett, mert az ő halála indította el a lavinát.

"semmi motiváció"
Csak szerelmes. Az tényleg semmi. És akkor párszázezer sztorit, amikben a szerelem motivációt jelentett, kikukázhatunk ezzel együtt.

Felagund 2013.06.05. 17:10:47

@Rakoncátlan Oedipus: Te komolyan olvastad a könyvet?

Ott Robb - noha valóban tehetséges - a legtöbb jó ötletét az anyjától kapja, igaz, hogy Catelyn van olyan tapintatos, hogy ezt általában úgy intézi, hogy úgy tűnjön, mintha a fia maga jött volna rá.

Szó sincs általános szupermenségről, majd hirtelen a hajánál fogva előrángatott egy darab hibáról... Ez szerintem még a sorozatból is elég rendesen lejön...

Karcolt lendület 2013.06.05. 17:19:49

@Rusznyák Csaba:
Rengeteg olyan momentum van a sztoriban, ami ilyen szappanoperás ötletszerűség és ezért is bonyolódik 1000 oldalakon keresztül anélkül, hogy tapodtat is haladna. Nem csak meghalások, hanem esetelges új szereplők (alakulatok, szálak, stb.) belépésekor is volt olyan érzések, hogy "ez meg mi a fasz, minek, mit ad ez hozzá?" Azért nem írok példákat, mert nem szeretnék spoilerezni.

Rusznyák Csaba 2013.06.05. 17:23:55

@Karcolt lendület: A negyedik-ötödik könyvben már én is éreztem ilyet (sajnos csökken a színvonal a harmadik után, nem is kicsit), de addig nem, és az addigiak alapján azt mondanám, hogy Martin nem tesz bele plusz szálakat/karaktereket csak úgy - mindennek van értelme.

Felagund 2013.06.05. 17:39:48

@Rusznyák Csaba: Az a baj a 4-5. könyvvel (az ötödikkel különösen), hogy Martin túl nagy sztár lett, és a kiadó már nem mer ráültetni a nyakára egy szerkesztőt, aki első körben is baszogatja a leadási határidővel, másrészt meg kigyomláltatja vele a fölöslegesen terjengős szálakat.

@Karcolt lendület: Nálam azért valahol ez is a realizmus... Mert ugye ki mondta azt, hogy minden rohadt szereplőnek, aki csak egy kicsit is előre van tolva a narratívában, okvetlenül valami rém fontos szerepet kell kapnia. Gondolj azokra a barátaidra, akikről tizenévesen azt gondoltad, hogy halálotokig jóban lesztek, aztán azóta már öt éve nem hallottál felőle és simán elmennél mellette az utcán ;)

2013.06.05. 19:47:49

Látható, hogy az olvasók/nézők elvárják, hogy a történetnek legyen egy megszabott iránya, valamiféle cél, amelynek elérése után minden olvasó/néző hátradől és azt mondja, igen, ennek kellett történnie. Az én tapasztalatom viszont az, hogy az életben nincs, vagy legalábbis ritka az ilyen katartikus pillanat. Történelemből ha csak a 20. századot nézem, az I. világháború igazából véget sem ért, a II. természetes következménye volt a párizsi békének nevezett tűzszünetnek. A II. világháború vége volt talán ilyen pillanat és szerintem 1989-90 is, amikor a keleti blokk összeomlott. A többi 97 évben ment a mókuskerék. Viszont utólag visszatekintve az ember a finalitást is belelátja az események láncolatába, mintha minden egy cél felé haladt volna.

Tehát a történet látszólagos irányítatlansága az, ami sokakat zavar - én ezt éppen hogy az erényének tartom. A most tárgyalt esemény - igyekszem kerülni a spoilerezést - nem hősies bukás, nem dicső győzelem, hanem egy mészárszék. Nincs katarzis, csak döbbenet. Ez nem a Rómeó és Júlia, nem borulnak össze sírva a Capuletek és Montaguek a halottak mellett. A nap reggel felkel, az élet megy tovább a halottak nélkül - ahogy majd nélkülünk is fog. A mi halálunknak sem lesz értelme, nem lesz erkölcsi mondanivaló, amelyen megnyugodva hanyatlunk a párnák közé, csak az egyik percben még élünk, a másikban már meghaltunk. És ez elég elborzasztó gondolat. Viszont ha egyszer lezárja Martin a történetet és megtudjuk a választ pár zavarbaejtő kérdésre (a mások, a háromszemű varjú, stb.), akkor már azt fogjuk látni, hogy igen, minden szál ide vezetett és talán értelmet nyer a RW is.

Rengeteg apró írástechnikai részlet van, amiért Martint nagyra becsülöm. Nem rág az olvasó szájába semmit, ha érteni akarja az ember, akkor figyelni kell. Lehet - sőt, biztos - , hogy ponyva, de nem könnyű olvasmány. A szerző elég jól érti a középkori élet egyes jellegzetességeit (pl. a szereplőknek soha nincs biztos értesülésük a másutt történtekről, mindenről mendemondákban értesülnek, gyakran tévedésben vannak) és ezt az ismeretet jól használja fel. Én nagy élvezettel olvasom, de el kell ismerni, vannak történetszálak, amelyeknek a megnyitását nem értem.

Az ötödik kötet végi wtf pillanat kulcsa pedig szerintem a prológusban van.

doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.06.05. 20:30:15

azért a trónok jobban felkavarta a népet, mint a star trek. :)

Legalábbis itt sokkal több a komment.

Happy Zoidberg 2013.06.05. 21:12:56

Bakker!

Felrobbant a net! Kezd kicsúszni ez a darab fikció, az emberek irányítása alól. Vegyünk már egy mély levegőt, ha lehetséges! Nem Jézus második eljövetele történt, csak egy kurva-nagy és egy-két helyen azért eléggé öncélú igazságtalanság, egy FIKTÍV világban! Ezért teljesen fölösleges sarat dobálni akárkire, és kikelni magadból! Valami nem attól lesz rossz, hogy más, vagy igazságtalan.

Bár azért nekem kicsit hiányzik már, az a Gyűrűk Urás egyszerűség. Amikor még minden vagy fekete volt, vagy fehér, a hősök hősök voltak, a rosszak meg rosszak, és nem volt mindenkinek hátsó-szándéka, vagy rejtegetni valója. Manapság annyira divat lett ez a gritty realism, hogy kezd elfejtődni az escapeizmus egyik alapvető sarokköve. Mintha elfelejtettünk volna rendesen szórakozni! Mi történt?

Maya-- 2013.06.05. 21:20:05

:O..mi van itt? szólni sem tudok. Hodor, hodor :)

Happy Zoidberg 2013.06.05. 21:28:21

Nem is beszélve arról, hogy hamarosan azért lesz némi igazság...

Maya-- 2013.06.05. 21:29:49

a cikk fasza.

spoiler:

csak a farkast sajnáltam. ez van.

mcs · http://paralelart.wordpress.com/ 2013.06.05. 22:07:52

azon bezzeg senki nincs kiakadva, hogy a sorozat dekraláltan leggyávább szereplője nyírja ki a sárkányok után a legdurvább harcértékekkel bíró ellenfelet?

hodor.

mi lesz a 4. évadban, felgyújták a rajongók az HBO székházát?

Blazious 2013.06.05. 23:09:57

Ja, Robb valóban korábban nem követett el hibát, például Theon hazaküldésével, ami végül Deres lerombolásához és a testvérei halálához vezetett. Nem mintha ezt nem rágták volna szájba a rész elején.

tüszimanó 2013.06.06. 00:16:35

Én szeretem, ha hullanak a filmben a pozitív szereplők, viszont egyben szeretem az évadokat nézni, és az idei GoT még nem került sorra, ezek után azért kevésbé lesz sokkololó amikor eljutok eddig. Az internet egy oltári nagy Spoiler

Gilinggalang 2013.06.06. 09:28:46

@mcs: sárkányok jelenleg még a top 5ben sincsenek harcértékben, és Dany potenciálja is maximum a második helyre elég.

mcs · http://paralelart.wordpress.com/ 2013.06.06. 11:25:50

@Gilinggalang: hát, így az ötödik könyv vége felé azt kell mondanom, hogy nem kifejezetten prédaállat habitussal bírnak a fiókák. és még fiókák.

Gilinggalang 2013.06.06. 11:35:07

@mcs: top5-öt a sorozat mostani állására írtam. Ha megnőnek valóban ők lesznek a legkeményebbek, csak kérdés, hogy kinek engedelmeskednek...

mcs · http://paralelart.wordpress.com/ 2013.06.06. 11:38:57

@Gilinggalang: ez esetben (ha a film jelenét nézzük) viszont Sam egy eléggé imponáló ellenfelet nyomott le. nem sokan mondhatják el magukról, hogy nightwalkereket nyírtak ki.

Gilinggalang 2013.06.06. 11:40:48

@mcs: azt leszámítva, hogy obszidiánnal bárki lenyomja őket, igen :)

mcs · http://paralelart.wordpress.com/ 2013.06.06. 11:45:10

@Gilinggalang: nem a technikai részére gondoltam, hanem a lelkire. ha emlékszel, volt egy elég rendes rettegésburok körülöttük, meg úgy egyébként is pár nappal előtte darálták le az őrség legjavát.

Gilinggalang 2013.06.06. 12:00:16

@mcs: igen, ez elég nagy áttörés

Tiger Woods 2013.06.07. 01:43:28

mondjuk ez a murphy-féle mindig minden a lehető legrosszabbul alakul és a gonosz vígan szemétkedik, amíg a jók sorra hullanak dolog legalább annyira irreális, mint a kötelező happy ending.

amúgy itt sem minden fekete meg még feketébb. ott van pl. a szépen alakuló daenerys-szál, a mindent túlélő havas jon, a stark gyerekek vidám kalandjai, az egyre javuló tendenciát mutató jaime vagy tyrion jelenléte, aki továbbra is a legfaszább karakter az egész sorozatban. + legyünk optimisták: előbb-utóbb csak kiirtják joffrey vitézt anyukástul és akkor helyreáll mindenki lelki békéje.

memora 2013.06.08. 12:57:47

Anno Hitchcock is nem azért lett sikeres többek közt, mert szembement a konvenciókkal? A Pszicho-ban is a film közepe felé kinyírja a főhőst, onnantól pedig majdnem a legvégéig Norman Bates-é a terep...
De érdemes összehasonlítani az eredeti Pulse (Kiyoshi Kurosawa) és a 2006-os közönségbarátosított amerikai remaket: míg az eredeti kb: 3x vált főhőst, addig a Hollywoody verzióban ugyanaz a standard lány-fiú páros kihúzza a stáblistáig...
De lehetne még említeni a Tale of two sisters-t és a gagyi remaket, ahol egyszerűen lecsippentik az eredeti "zagyva" befejezését a végéről.
A GoT-ot nem láttam/olvastam, így azokhoz nem tudok hozzászólni, de a téma nagyon jó, amiről a cikk szól :)

Hiryu 2,0 · http://theidf.blog.hu/ 2013.06.08. 21:45:12

@Karcolt lendület:
ott a pont... már olyan lassan mint Hruscsov elvtárs emlékiratai++ a lenin összes...

mizrolist 2013.06.09. 21:33:28

@afazekas: ezen a blogon nem a GoT miatt jelentek meg a fantasy expertek :P

@MEDVE1978: mivel nem olvastad, ezért nem tudsz róla; de van mágia a GoT-ban is, sőt még sárkányok is akadnak.
A Pókról szóló eszmefuttatásoddal egyetértek - Slott pont azzal húzott brutálisat, hogy Parker halála ebben az esetben semennyire sem volt heroikus. Mindenesetre kíváncsi vagyok rá, hogy hosszú távon is megmarad-e ez a status quo, vagy változik még...

Grifter 2013.06.10. 20:14:16

"Nem kapták meg, amit akartak..."

Mármint nem az történt, ami az elmúlt pár száz évben pár milliószor, vagyis amihez hozzá lett szoktatva a jónép már a legelső nyomtatott könyv óta.
Nem akarnám védeni a droidok ármádiáját, de ez a magas lóról leköpdösés is nevetséges. (Pont ugyan olyan nevetséges, mint forradalminak beállítani, hogy egy karakter úgy hal meg, hogy ugyan úgy ott rohangál tovább - más írók is változtatnak a karakterek személyiségén, csak nem nincs hozzá ekkora parasztvakítás.)

Count di Luna 2013.07.10. 04:44:47

Én évekig vártam, hogy röhöghessek a népek RW-reakcióin. Cat az egyik legunalmasabb POV volt, good riddance.

Mondjuk én amúgy is tragédiakedvelő vagyok, sokkal jobban idegesít egy oda nem illő, erőltetett happy end, mint egy tömeggyilkolás.

Karakterhalálon csak akkor akadok ki, ha az illetőt túl korán ölik meg, mert bőven lett volna potenciálja. Behoznak valaki újat 2-3 epizódra, mindenki szereti, de ahelyett, hogy kezdenének vele valamit, gyorsan legyakják. Ez egyszerűen lustaság.
süti beállítások módosítása