Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Egyenlítői Magyar Afrika

2011.10.10. 08:00 .YEZy.

Ki ne szeretné az olyan történeteket, amik egy-egy történelmi esemény, vagy katasztrófa valóságtól eltérő kimenetelén alapulnak? Akár a science fiction alkotók által olyannyira kedvelt párhuzamos világok kliséjét nézzük, akár a poszt-apokaliptikus sztorikat, többségük valami hasonló helyzetből indul ki. Elolvadtak a sarkkörök jégtakarói, elfelejtették felfedezni Amerikát, megérkezett a jégkorszak, atomháború tört ki, a németek nyerték a II. Világháborút...

Ez utóbbi talán a legérdekesebb, hiszen a természeti katasztrófák által megtizedelt emberiség elszigetelt apró csoportjainak küzdelme helyett egy egész elképzelt alternatív világrendet lehet ráépíteni. Ráadásul egy olyan világét, amiben magyarok is vannak. Akár úgy is, ahogy Trenka Csaba Gábor regényében olvasható, bár már rögtön az elején ki kell jelenteni, hogy a regénynek mindez csak a hátteréül szolgál.

A történet főhőse Lajtai Gábor, aki a háborúban győztes németekkel való szövetség jutalmául kapott gyarmaton, az Egyenlítői Magyar Afrikában látja meg a napvilágot, annak is Hungarovill városában. Az ő szemszögéből, fura visszaemlékezésén keresztül nyerhetünk betekintést ebbe a nagyszerűen összerakott, lenyűgöző alternatív valóságba, aminek megismerése talán az egész regény legszórakoztatóbb eleme. Igaz ugyan, hogy Gábor életét és tapasztalatait követi a regény, jókora részt szentelve gyerekkorának, iskolás éveinek, felnőtté válásának és nőügyeinek (szerelmi szál nincs, ez egy óriási plusz), de mindezek követése közben egyre többet tud meg az olvasó egyrészt az Egyenlítői Magyar Afrikáról, másrészt az ottani magyarok lelkivilágáról.

Meg persze a világról, amihez csak további adalék, hogy a regény eredetileg 1990-ben jelent meg (bár ez már a tovább finomított változat) és mai ésszel olvasva még érdekesebbek a benne felsoroltak. Minden szuperhatalom kényszert érez arra, hogy Afganisztánban demoralizálja hadseregét, minden eszme kiüresedik egyszer, a magyarságot pedig a gyarmaton is csak ugyanaz foglalkoztatja, mind idehaza. A világon mindig ugyanazok a porfészkek a tűzfészkek (még ha Bászra a legmodernebb város is), meneküléshez pedig egy Skoda a megfelelő járgány.

A könyv tehát több szempontból is működik. Felületesen szemlélve egy jól eltalált kalandregény, ami javarészt egzotikus helyszíneken, ismeretlen kultúrákban játszódik, amiket magyar szemszögből ismerhetünk meg. Másrészt remekbe szabott lélektani írás, amiben nem csak az idegen világban töltött gyermekkor, a felnőtté válás, a lányok felfedezése és a fennálló fals irányítás magától értetődő kihasználása van érzékletesen bemutatva, hanem úgy általában a borongós magyar léleké is. Könnyen lehet, hogy sokak számára inkább emiatt marad majd emlékezetes a regény. Harmadrészt pedig (és a fentiekből is következően számomra ez nyújtotta messze a legtöbbet) nagyszerű politikai elemzés, amiben a fennálló rendszer (azaz a fasizmus) hibáinak, lezüllésének a folyamatát éppúgy remekül mutatja be a szerző (az őslakók magyarosodásának problémái zseniálisak), mint az egyes eszmék összehasonlítását (akár a tanárok végtelen vitája, akár a középiskolai lázadó időszak nagyszerű példa), vagy a hatalom rendszertől független működését.

Egy kicsi és egy nagy bajom volt csak vele. A kicsi, hogy a regény maga túl rövid, még szívesen elidőztem volna Hungarovillben, hogy jobban megismerjem azt a világot. A nagyobb pedig az, hogy ha már a 90-es években a kezeim közé kerül, valószínűleg még nagyobb élményt nyújtott volna.

11 komment

Címkék: magyar könyvkritika

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr563289395

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

picidzé · http://librarian.blog.hu/ 2011.10.10. 11:11:13

Nekem is tetszett a könyv, az általad felsorolt okok miatt. Egyetlen apróság zavart kicsit az alternatív valóságban: az általad is említett Afganisztán, a nemzetközi konfliktusok látszólag ugyanúgy alakultak. Izgalmas lett volna olvasni pl az osztrák felkelésről, a görög gerillákról, stb.

gyilkos fűegér 2011.10.10. 13:36:52

A könyv biztos jó, de az ötlet nem egészen eredeti, gondoljunk az 1984-re, de még inkább P. K. Dick "Az ember a Fellegvárban" című művére.

Frady Endre · http://fradyendre.blogspot.com/ 2011.10.10. 14:09:06

Itt még az afrikai elefántok is tudnak repülni a szélben, ha akarnak:

Afrikában fú a szél,
Nem hideg, mert nincsen tél,
Az elefánt nem is fél,
Áll, mint el nem küldött mail.

Ám, ha füle feszül szét,
Nem csak egy, de mind a két,
Elszáll, mint a mézeshét,
S rajban formál duplawét.

Duplawé raj, ha repül,
Légtér szolgál terepül,
S bámul many black people.

Parittyákból száll sok kő,
Vadászzsákmány mégse nő,
S égből szól mély hö-hö-hő!

illusztrálva:
fradyendre.blogspot.com/2011/10/afrikai-elefant.html
:)

beavereater [AT] 2011.10.10. 14:23:00

Anno '90-ben 18 évesen olvastuk először, nagyot ütött, főleg hogy egy katonai főiskola kollégiumában járt körbe a könyv ;)
Egyébként a Napolean Bld csinált hozzá egy "könyvzenét", egy 8 számos nagylemezt, a könyvhöz passzoló számokkal. Na, az is ütős...

Yeto 2011.10.10. 15:34:42

Engem is anno csapott meg és mit mondjak, ütött is.

talata 2011.10.10. 16:28:10

Nekem szerencsém volt még az első kiadást sikerült elolvasnom. Az elmondottakon kívül engem a könyv stílusa is lenyűgözött. Sajnos az utóbbi időben nem találkoztam a szerző újabb könyvével, vagy nem jelent meg tőle újabb regény? Ha valakinek van infoja erről, örömmel venném.

.YEZy. · http://asianmovies.blog.hu 2011.10.10. 19:21:27

@picidzé: nekem ez nem tűnt hibának, sőt! Afféle prófécia már 1990-ből, hogy oda minden szuperhatalom elkeveredik előbb-utóbb. Bush papa biztos nem olvasta a könyvet... :)

@gyilkos fűegér: elképzelhető, de azokban a művekben a magyar viszonyok nincsenek ilyen átélhetően leírva (és ezt nem azért írom, mert ezt jobbnak tartom, hanem mert nem biztos, hogy érdemes őket összehasonlítgatni)

@beavereater:
@Yeto: @talata: irigyellek benneteket, bár nekem 1990 még korai lett volna 12 évesen.

megnevezhetetlen · http://www.facebook.com/xyzdg1981 2011.10.10. 23:52:14

hajh, én is már anno szerettem volna elolvasni, most megint felszítottátok bennem... a Napoleon Boulevard még soundtracket is írt hozzá (valahol asszem meg is van) :)

Case · http://streetartbp.hu/ 2011.10.11. 11:57:41

Igéretesen hangzik, szerintem beszerzem én is. :) Ja, és ez a boritó egyszerüen zseniális.
süti beállítások módosítása