Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

A nagy balhé

2010.12.30. 16:44 Deliria

A nagy balhé címen eleddig egy közismert amerikai film futott (The Sting), a Budapest Filmnek hála mostantól mindenki kedvére keverheti össze a kettőt. De ez legyen a legkisebb baj, hiszen felnőtt már egy generáció, amelynek Jackie Chanről nem a Project A jut eszébe, hanem a kereskedelmi tévékben agyonjátszott Balhé Bronxban (Rumble in the Bronx), rosszabb esetben a Rush Hour valamelyik része. Persze Chan életútja régen sem volt csupa mesterművekkel kikövezve; ott a borzasztó Leszámolás Hongkongban (The Protector) vagy azon korai kungfu filmjei, melyek papírtokban gyűjtik a port a diszkontáruházak polcain. Ezekkel ellentétben a Project A igazi csúcskategóriás Jackie Chan, színészi és rendezői pályájának egyik mérföldköve.

A történet a múlt század elejére visz vissza minket, mikor a töketlen brit vezetés megpróbálta felvenni a harcot a Dél-Kínai-tengeren randalírozó kalózokkal. Az alulfinanszírozott, utolsó hajóit is elveszejtő hongkongi parti őrség leszerepelt alakulatát végül jobb híján besorozzák a szárazföldi rendőrség kötelékébe. A két rendfenntartó egység közti antagonizmusé a főszerep a harsány slapstickkel dobálózó kezdésben (tengerésztiszt Jackie Chan vs. kiképzőcsendőr Yuen Biao), aztán Sammo Hung simlis fazonja közreműködésével kibontakozik egy illegális fegyverüzlet szála - végül mindenki a kalózok titkos főhadiszállásán köt ki egy össznépi nemulassra.

A legtöbb klasszikus hongkongi sikervígjátékhoz hasonlóan a Project A egésze is vignette-ekből áll össze. Ez a hollywoodi sémától eltér, emiatt aztán a darabosnak tűnő szerkezet emlékezetes nagyjelenetek sorozatával hálálja meg magát (a biciklis üldözés, Sammo játéktermi verekedése, a majdnem snuffként végződő óratornyos fejreesés), és a tekercsről tekercsre ugráló dramatikának köszönhető az is, hogy az irdatlan tempóban sodródó sztori utolsó harmadában is marad elég szufla, ekkor lépnek ugyanis színre a legelején beígért kalózok, élükön a zseniális alakítást nyújtó Dick Weijel.

Talán a kreatív és üzleti szempontokból egyaránt alulteljesítő Battle Creek Brawl, a Dragon Lord, valamint a szupergagyi Fantasy Mission Force keltette frusztráció hozhatta ki Chanból azt a nézők kegyeit megcélzó, szinte emberfeletti tenniakarást, ami a Project A minden képkockáját áthatja. Nem csak azt kellett bebizonyítania, hogy még a tradícionális kungfu filmek hanyatlása után is van helye a mozivásznon, de rendezőként is a legjobbak közé akarta beverekedni magát. Első „modern”, kaszkadőrmutatványokra építő rendezése a kantoni opera és a hollywoodi burleszkek játékos felújítása mellett az akkor éppen puszipajtás Sammo Hung munkáival mutat rokonságot – a pofonok fullosan csattannak (az eredetileg 12-es korhatárbesorolás az általam vásárolt dvdén át volt matricázva 16-ra!), a 2.35-ös vászon minden szegletét belakó rendezés sziporkázó, ráadásként a Golden Harvest mindehhez olyan kulisszákat biztosított, amiknek láttán a Shaw Bros főnökeit megüthette a guta (a kalóztanya egy kisebbfajta díszlettervezői mestermunka).

Maga a szerep is új perspektívát nyitott Chan számára. A Police Story sorozat lényegében ugyanezt a bűnözők és angol vezényszavakat mantrázó felettesek közé szorult közszolga-karaktert vitte tovább, a humorosan anti-kolonialista felhang nyílván jó viszhangra talált az otthoni közönség körében. A záró képsort - melyben hőseink egy tutajon hagyják el a helyszínt, mögöttük a vízben evickélő kimentett angol túszokkal – nem lehet másként értelmezni, mint a híres hong kong spirit győzelmét a brit gyarmatosítók megalkuvó, korrupcióra hajlamos rendszere felett.

14 komment

Címkék: ázsiai akció vígjáték kungfu harcművészet filmkritika 5csillagos

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr832547498

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Dr. No 2010.12.30. 16:55:49

Amióta gyermekeimnek (5 és 7) először megmutattam, elpusztíthatatlan kedvencük. Mielőtt Szalai Annamáriáért kiáltana valaki, a korhatár-előírást természetesen betartottuk, felügyeletem mellett nézték!

Dr.Jones · http://mediaviagra.blog.hu 2010.12.30. 17:06:12

Egyik kedvenc Jackie Chan filmem, kb. félévente megnézem. Hihetetlen hangulatos az egész, a karakterek, a bunyók és a zene is nagyon el lett találva.
"-Jelszó?
-Üss agyon!" :D

virtualdog 2010.12.30. 20:03:37

Én is imádom! A nagy balhé, Gördülő kung-fu, Rendőrsztorik - ezek a legjobbak.

Köbli Norbert (törölt) 2010.12.30. 21:26:35

képzeljétek el, kínában láttam! méghozzá moziban, egy jackie chan-fesztiválon!

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2010.12.30. 21:58:31

@Köbli Norbert: a könyv amit onnan hoztál nekem: megbecsült kincsem!

Edgar 2010.12.30. 23:03:17

@Köbli Norbert: Ja, én meg a Halálcsillagon néztem a Star Warst.

Áramvonalas Földműves 2010.12.30. 23:10:00

@Köbli Norbert: ó! Hogy lehet ilyen eseményekre bejutni? Csak nem arra jártál és pont 1 ilyen feszt ment!?:)

besucher 2010.12.31. 08:11:37

Én a cikkben említett New Police Storyt ajánlanám mindenki figyelmébe, nagyon jó anyag!

Llew 2011.01.03. 10:30:38

Nekünk ez sok évig csak kínaiul volt meg videó, és a kalózos Jackie Chan film meghatározással futott. Eredetileg sem túl jó minőségű felvétel, de így is agyon néztük a szalagot. A biciklis üldözés igazi klasszikus.

Chaoyang · http://xiongyali.blog.hu 2011.02.28. 11:21:22

@Köbli Norbert: haha, ha a saját neved nagybetűvel írod akkor Kína és Jackie Chan is megérdemelne ennyi helyesírási igényességet...

Köbli Norbert (törölt) 2011.03.02. 10:16:41

@Chaoyang: nem érdemel meg! én vagyok a király!
süti beállítások módosítása