Utolsó kommentek

Szocializálj velünk!

A legfrissebb filmkritikák

Nincs megjeleníthető elem

A legújabb előzetesek

Nincs megjeleníthető elem

Filmkritika: SZERELMI VÉRSZOMJ (Lo strano vizio della Signora Wardh, olasz-spanyol, 1971) *****

2008.01.18. 18:05 Wostry Ferenc

GIALLO-SOROZAT, 1.

Aaaaah, Edwige Fenech… ha az olasz thrillereknek, az un. giallóknak van emblematikus hős(nőj)e, akkor ő az. Edwige, ez a csodálatos máltai-görög koprodukció Algériában jött a világra 1948. december 24-én. Micsoda karácsonyi ajándék! Plasztikus megjelenése, úgymint a hímneműekből a legextrémebb pavlovi reflexet kiváltó teste és gyönyörű, macskaszerű, a félelmet kitűnően kifejező arca szinte predesztinálta a thrillerek, majd a hetvenes évek második felében számtalan szexkomédia főszerepére.

Egyik első szerepét a Fogadósnénak is van egy című 1968-as német-olasz-magyar filmben játszotta, starring Teri Tordai (aki esetleg rendelkezik ennek a minden bizonnyal korszakalkotó műalkotásnak egy kópiájával, legyen szíves jelezni)! Mindemellett színházi sikerei is számottevőek, többek között Patroni Griffivel dolgozott együtt. A nyolcvanas években, mikor Berlusconi meg az ő médiabirodalma átvágta az olasz filmipar ütőerét, Edwige sikerrel vette az akadályt, és máig mint népszerű tévés személyiség tengeti napjait.

A Lo strano vizio della Signora Wardh volt az első giallo, amelyben Luciano Martino produceri ügyködése alatt szerepelt. Az "alatt" kifejezés többek között azért is helyénvaló, mivel Martino feleségét és kölkét hátrahagyva vetette magát Edwigére - ha nekem lenne feleségem és gyerekem, Martinóhoz hasonlóan cselekednék! A viszonyuk eltartott egy ideig, és több kellemes alkotást eredményezett. A Lo strano vizió-t Luciano fivére, Sergio Martino rendezte, akinek filmográfiája addig két remek dokumentumfilmből állt.

A Szerelmi vérszomj társforgatókönyvírója a veterán (nem háborús, hanem szkriptvrájter) Ernesto Gastaldi, aki hogy-hogynem a Práterstadtot (Bécs) szemelte ki a történet sötét machinációinak színhelyéül. Gyönyörű, ledér (ha már giallo, legyen giallo) fiatal nők esnek sorban áldozatul egy borotvás gyilkosnak (der wíner razírmesszer mörder!).

Julie (Fenech), Neil Wardh angol diplomata (Alberto De Mendoza, Horror Express, Case of the Scorpion's Tail) felesége egyre inkább volt szeretőjét, Jeant (a nagy Ivan Rassimov, Planet of the Vampires, Eaten Alive - magyar hangja Juhász Jácint, coolness!) sejti az őrült torokborbély maszkja mögött. Ők ketten anno dacumál meglehetősen sikamlós szadomazó játékokat űztek egymás testével (Julie volt a mazó, Jean pedig a szabó, elnézést, szadó). Julie természetesen saját szakállára (amely hál' istennek csak képletesen értendő) nyomozni kezd. Szimatolása során félelmei beigazolódni látszanak, ám teljesen mégsem képes bebizonyítani Jean bűnösségét: a férfi alibije a gyilkosságok időpontjaira betonbiztos.

Frusztrációját enyhítendő a bájgúnár George (a Sergio Martino giallóiban állandóan előforduló George Hilton, Sweet Body of Deborah, Bullet for Sandoval) karjaiban keres kikapcsolódást, akivel egy hamisítatlan swinging-sixties, pontosabban már seventies partin ismerkedik össze, ám miután barátnője, Carol (aki George unokatestvére is egyben) gigáját is elmetszi a gyilkos (és Jean biztosan nem lehetett az elkövető, mivel ő addigra már Marat játszott a kádban (= felvágta az ereit)), Julie úgy dönt, elege van a császárváros szexuálisan represszív atmoszférájából, és George-ot az anyósülésre paszérozva a Costa Brava felé veszi az irányt. Természetesen ő van a legjobban meglepve, mikor a halott Jean virágcsokrokat kezd küldözgetni neki…

Oly andalítóan szép és gonosz ez a film, szinte szerelmes vagyok belé (Edwigébe bizonyosan)! Gastaldi és társai megdolgoztak a pénzükért. Bár a Szerelmi vérszomj nem tobzódik a túlságosan eredeti ötletekben, a szexuálisan motivált erőszakjelenetek és a film játékosan perverz hangulata megteszik a magukét. A giallók minden más filmnél jobban kifejezik az olasz férfitudat a ragadozó asszonyállattól való rettegését, és a Szerelmi vérszomj az e fenyegetés elleni szánalmas maszkulin lázadás ábrázolásának remek példája. A végén persze kiderül, hogy bármennyire is hadakozzanak, előbb-utóbb a nagypofájú férfiakból elfolyik a szaft.

A finálé sunyi és fekete, mint a macska a sarokban - igazi meglepetés. A fordulatos, és Martino remek rendezésének köszönhetően feszes ritmusban elmesélt történet tele körömlerágatóan izgalmas jelenetekkel, amelyekből a későbbi filmtörténet folyamán többen is "merítettek" (Emlékeztek a Halloween-ben arra a jelenetre, mikor Michael hátulról közelít az egyik éppen telefonáló áldozatához? Nos, a Szerelmi vérszomj-ban tanulmányozhatjátok az eredetijét. Carpenter hagyta magát giallók által "inspirálni", hogy cizelláltan fogalmazzak). Születési évéhez képest döbbenetesen vérbő a film, biztosan komoly fejtörést okozhatott az akkori cenzúrabizottságnak (természetesen ilyenkor mindíg hozzá kell tenni, hogy mindennemű cenzornak azonnali felfordulást kívánunk!).

Még Morricone is csak a legjobb napjain volt képes olyan főtémát alkotni, mint amilyet Nora Orlandi hozott össze a Lo Strano Vizio számára. Hogy a hátborzongatóan hangulatos zene mennyire fel képes dobni egy látszólag ártalmatlan jelenetet, arra kitűnő példa az a rövid szegmens a film elején, mikor Julie először lép be a bécsi lakásba, és elkezd átöltözni: mialatt a kamera egy afféle elegáns, nyugodt fahrttal, amelyre csak olasz operatőrök képesek, követi a nőt, felzúg a kórus, és a kis lakás sötét sarkai azonnal mindenféle halálos veszély forrásává változnak.

A film audiovizuálisan legemlékezetesebb jelenetei Julie álmai, amelyekben vágyakozva emlékszik vissza Jeannal folytatott viszonyára. Ahogy Martino ezeket a lágy S/M-víziókat megjeleníti, a széles fókuszú lencsével felvett jeleneteket belassítja, és az egészet az Orlandi-féle témával aláfesti, az valami páratlanul szuggesztív.

Későbbi munkáival Martino komplexebb történeteket próbált elmesélni, kevesebb sikerrel. Ez az 1970-es giallo és a szintén hetvenes évjáratú The Case of the Scorpion's Tail a legjobb filmjei, sőt, ezek magának a műfajnak is kiemelkedő darabjai. Martinóból hiányzik egy Argento művészi víziója, ő nem auteur, "csupán" tehetséges jómunkásember, ugyanakkor jobb mesélő, mint az olasz horror népszerű nagymestere. Munkáiban a történet többé-kevésbé mindíg koherens, míg Argento alkotásairól ez általában nem mondható el.

A Szerelmi vérszomj teljes szereplőgárdája visszatér következő filmjében, a szintén giallo Tutti Colori del Buio-ban, amely a Rosemary gyermeké-nek egyfajta pop-art parafrázisa - szívből ajánlom minden eurokult-rajongónak. A németeknél megjelent DVD-n Alle Farben der Nacht címmel, kitűnő minőségben. A lemez tartalmazza az angol szinkront is.

A Szerelmi vérszomj-at nálunk a Hungarovideo adta ki a nyolcvanas évek végén (aki nem ragaszkodik a szinkronhoz, Amerikából már beszerezheti a film vágatlan, fantasztikus minőségű dvd-változatát, ott The Strange Vice of Mrs. Wardh a címe). A magyar verzió igazi vegyesfelvágott: bár szép szélesvásznú, és az erőszakosabb részek mind a helyükön vannak, mivel egy hetvenes években készült spanyol maszterről húzták le, a szexjelenteket erősen megnyirbálták - Generalissimo Franco nem szerette a cicit. Sajnos a magyar nézőnek így le kell mondania Edwige az Alpok legimpozánsabb formáit idéző domborulatainak látványáról - a csaj ráadásul manapság ugyanolyan jól néz ki, mint a film elkészültének idején, lásd Hostel 2!. Ennek ellenére, mivel a film még megnyirbált állapotában is csúcs, ha nincs meg a gyűjteményedben, rohanj el az első videókölcsönzőbe; ha nekik sincs meg, fuss tovább a következőbe, és ordítsd, visítsd, követeld: "Szerelmi vérszomjat akarok! Szerelmi vérszomjat akarok! Nem élhetek Szerelmi vérszomj nélkül! Engem a Wostry Feri küldött!"

Lo strano vizio della Signora Wardh. Olasz-spanyol, 1971. Rendezte: Sergio Martino. Producerek: Luciano Martino és Antonio Crescenzi. Forgatókönyv: Ernesto Gastaldi, Vittorio Caronia és Eduardo Manzanos Brochero. Fényképezte: Miguel Fernández Mila és Emilio Foriscot. Vágó Eugenio Alabiso. Zene: Bruno Nicolai és Nora Orlandi. Szereplők: Edwige Fenech, Ivan Rassimov, Alberto De Mendoza, George Hilton, Cristina Airoldi és mások.

28 komment

Címkék: krimi filmkritika 5csillagos eurocult giallo

A bejegyzés trackback címe:

https://geekz.blog.hu/api/trackback/id/tr29301931

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Englishman 2008.01.19. 02:39:28

Mi vitt rá, hogy egy 71es spanyol-olasz filmet megnézz ? Nem bántásból kérdezem, csak érdekel.

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2008.01.19. 03:11:24

"The devil made me do it." Egyébként micsoda kérdés ez? Valószinűleg ugyanaz "vitt rá", ami téged Will Smith- meg Jessica Simpsons-filmek megnézésére. Az ízlésem.

virtualdog 2008.01.19. 09:27:07

Mennyire spoileres a cikk? Elolvashatom, ha tervezem megnézni a filmet?

Matyi 2008.01.19. 10:31:48

"Julie volt a mazó, Jean pedig a szabó"
másnapos fejjel szakadok a röhögéstől...király cikk
ez a nő, kész, fantasztikus szépség

xfantomasx 2008.01.19. 10:37:46

"Mi vitt rá, hogy egy 71es spanyol-olasz filmet megnézz ?"
Atyaúristen,atyaúristen.komolyan ilyen hülye kérdést nem olvastam az utóbbi kb 5 évben...bár mondjuk én is mindig csodálkozom azon mi viszi rá az embereket mondjuk egy Adam Sandler film megnézésére,na mindegy.
Amugy ha giallo,nálam Bava mester Blood and Black Lace cimű remekműve nagy kedvenc.Feri,arról nem fogsz irni valamikor?

xfantomasx 2008.01.19. 10:43:02

MAtyi,azért Barbara Bouchet se volt rossz csaj,ha már ikonikus giallo hősnőknél tartunk:)

cinemino.kaywa.com/files/images/2007/4/mob707_1175532021.jpg

www.repubblica.it/trovacinema/rendercmsfield.jsp?field_name=Image&id=277342

a Black Belly of the Tarantula-ban hogy néz ki...kár hogy nem sokáig húzza:)

Bomarr 2008.01.19. 10:48:58

Remek irás... nekem ez a kedvenc giallom. Apropó: mikor várható a már igért 'La terza madre' kritika? :)

Matyi 2008.01.19. 11:33:27

igazad van X Fantomas X
gyönyörű ez a nő is, köszi a képeket!
érdemes rákeresni Fenech kisasszonyra is , még most is gyönyörű szép !
amúgy tökéletesen egyetértek veled, csak szerintem én még nem is olvastam ilyen hülye kérdést szerintem életemben...
egyébként érdekes a kérdés, mi visz rá egy edemszendler film megnézésére? mondjuk moziban...
beszarás

blabal@corp.com 2008.01.19. 17:23:28

A kondicionálás, mi más. Ha egy háromszázmilliós néptömeget, mint Észak-Amerika a szórakoztatóipar egy domináns szegmense arra kondicionál, hogy Adam Sandler egy KIVÁLÓ és NAGY TEHETSÉGŰ komikus, úgy tuti, hogy akadni fog a zombik között pármillió, akik ezt készséggel elhiszik, sőt remekül fognak szórakozni az Adam Sandler filmeken, mert meg lett mondva, hogy ez a vígjátszás origója.

A felháborodást Englishman kérdésén egyáltalán nem értem, hiszen a felvetésére született válasz, és gondolom nem vágta, hogy a giallonézés egy ponton túl nem időtöltés, hanem rítus. Szerintem csak az a kérdés illethető a hülyeség vádjával, amire nem lehet választ adni.

A linkelt nőanyag csakugyan killer.

Englishman 2008.01.19. 18:20:05

Sziasztok, bocs a kérdésért. Egész egyszerűen azért kérdeztem, mert 21 évesen nem nagyon kerülök kapcsolatba (értsd ezalatt újság, tv, dvd) 71-ben készült spanyol-olasz filmmel. De megtanultam mi az a giallo, és hogy nagy tábora van. Ha bárkiben a kérdés felháborodást keltett, attól elnézést kérek, de egy lúzernek csak lúzer kérdései lehetnek. Mellesleg ezt az Adam Sandlerezést, meg Jessica Simpsonozást nem is értem. Biztos bennem van a hiba, de én nem tudok a kérdésemből arra következtetni, hogy ezeket szeretném.
Üdv.

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2008.01.19. 18:32:06

Semmi probléma - a neten nyilván nehéz súlyozni a megnyilvánulások hangvételét, senki nem selythette, hogy őszinte, ártatlan mód érdeklődsz. :) Szal tényleg nem tudok mást, újat mondani: az európai és ázsiai kultfilmek a kedvenceim, ez "vitt rá" arra a szörnyűségre, hogy megnézzek egy 71-es filmet. ;)

clive 2008.01.19. 18:41:45

Engem is rávinne ennek a megtekintése ha kapahtó lenne nálunk:( Tékákba már körbe ordítottam hogy Feri küldött de semmi eredmény.:(

Giallo blogra is mehetne:)

taguchi 2008.01.19. 19:37:44

Mindig is sejtettem, hogy a driller selytései mindíg beigazolódnak;)

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2008.01.19. 19:39:00

Húzzál vissza a blogodra, hogy legyen egy olvasója... ;)

xyzdg1981 2008.01.19. 21:37:52

engem is rávinne az (Edwige) Fene(ch), ha tudnám, hogy jutok hozzá ilyesmikhez olcsón... (úgy havi max. 6-8e Ft-tal számolva) Csak mer' a letöltők állandóan cseszegetve vannak, oszt én érzem magam szarul... :(

taguchi · http://namhanman.blog.hu 2008.01.19. 22:06:22

Máris, főnök, és már veszem is elő a papírzsebkendőt:DDD

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2008.01.20. 10:27:35

fantomas: lesz TERZA MADRE, csak rá kell szánnom magamat - ezt nem azért mondom, mert rossz (bár dehogy is nem, bizonyos szempontból totál trash! :), hanem mert teljesen unprofesszionális és fegyelmezetlen vagyok. :)

Wostry Ferenc · http://geekz.444.hu 2008.01.20. 11:27:12

Ja bocs, ezt Bomarr kérdezte, felé irányul tehát a válasz. :) xFantomasx viszont a Blood and Black Lace felől érdeklődött, idővel lesz az is, beccszó, főleg hogy az európai mozi egyik legfontosabb filmje, csak mivel nem unalmas, mint pl. egy Godard-szörnyemény, ezért nem tanítják.

Erről jut eszembe, azoknak akik eddig nem szerették Werner Herzogot:

"Someone like Jean-Luc Godard is for me intellectual counterfeit money when compared to a good kung fu film."

Matyi 2008.01.20. 12:59:45

bocs Englishman!
nem tudtuk, hogy ez a kérdés nem olyan kérdés...még egyszer bocs !!

TheBerzerker 2008.01.20. 20:04:49

Beszélgettem én már olyan emberrel, aki filmbuzinak vallotta magát és azt mondta, hogy ő nem hajlandó olyan filmet nézni, ami a születése előtt készült. Az ellető kb 19-20 éves volt. Erre nem is tudtam mit mondani. Boldogok a lelki szegények.

vittorio 2008.01.21. 09:08:06

A magyarázat betudható az életkorának.
Szemlélete az évek múlásával biztosan változik.
Ha nem, akkor meg neked volt igazad és tényleg boldogok a lelki szegények.

vittorio 2008.01.21. 09:13:31

Fasza lett a cikk.
Luciano Ercoli gialloról írhatnál egyszer.

RoFä 2008.01.21. 10:27:51

Edwige Fenech. Ez beszélő név :)

clay 2008.03.21. 16:56:03

Hogy lehet hozzájutni ehhez a filmhez?
Nem találtam sehol, és ki se adták itthon, ha jól tudom...

feribá 2008.03.21. 23:00:56

ha a forrás legalitása nem szempont, akkor cinemageddon.org-on, több hasonló gyöngyszemmel együtt fellelhető, regisztrálni kell, de bőven megéri..

clay 2008.03.22. 14:56:44

Kösz a tippet, megtaláltam.
Marhajó egy oldal, örök hála! :D

szkristof92 2014.04.27. 21:43:14

Nemrég néztem meg, és elgondolkodtam hátha írtatok-e róla, oszt kiderül, hogy igen. Amúgy meg teljes egyetértés az írással, kurva jó giallo, Edwige Fenech pedig az egyik leggyönyörűbb nő, akit filmben láttam. :)

Jerryco 2015.09.01. 16:34:35

Életemben nem ültem be moziba Adam Sandler filmre, igaz giallok-ra sem. :) Nem emlékszem, mit láttam utoljára moziban, de biztos többet vártam tőle.
süti beállítások módosítása